Sakarya Zaferi’nin 100’üncü büyük yürüyüş

Sakarya Zaferi’nin 100’üncü büyük yürüyüş

32
0
PAYLAŞ

Sakarya Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla Ankara’da düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin dört bir yanından on binlerce vatandaş ve 500 sporcu meşaleler taşıyarak coşkuyla yürüdü.

Sakarya Zaferinin 100. Büyük Yürüyüşü

Sakarya Zaferinin 100. Büyük Yürüyüşü

Sakarya Zaferinin 100. Büyük Yürüyüşü

Sakarya Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla Ankara’da düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin dört bir yanından on binlerce vatandaş ve 500 sporcu meşaleler taşıyarak coşkuyla yürüdü.

Sakarya Zaferinin 100. Büyük Yürüyüşü

4 Eylül Cumartesi günü Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin düzenlediği “Diriliş Yolu Yürüyüşü, Kurtuluş Yolunun Sonu” adlı etkinlikte 500 sporcu meşale taşıdı ve on binlerce vatandaş Mansur Yavaş’a eşlik etti. Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümünde şehitler anıldı. Polatlı’daki “Halide Edip Adıvar ve Milli Mücadele Kadın Kahramanları Müzesi” önünden 12. Grup Şehitler Mezarlığı’na yürüdü.

“’BEN’ OLMADAN ÖNCE AMA GELECEĞİMİZE KARŞI ‘BİZ’ KAZANDINI EN İYİ BİLEN MİLLETİZ.

Etkinlikte konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türk İstiklal Marşı Sakarya’nın 100. yıl dönümünü aziz şehitlerin başucunda andıklarını belirterek, “Geçmiş bir asır değil bu. . Şu anda 100 yıl önce dünyanın en uzun saha savaşına sahne olan vatanımızın kıyametin eşiğinde olduğu bir döneme tanık oluyoruz.
Elbette aynı çizgide olmamız aynı düşüncelere sahip olmamızı gerektirmez. Farklı düşüncelere, bakış açılarına ve sosyolojilere daha yakın hissedebiliriz. Ancak konu topraklarımıza, özgürlüğümüze ve geleceğimize gelince, ‘ben’ olmaktan çok, ‘biz’ olmanın erdemini en iyi bilen milletiz. İşte aklın ve kalbin aynı çizgide buluştuğu bu coğrafya; en yakın düşmanlarımızın direnişini kırmak ve onların şeytani hırslarını yok etmek için ilhama sahiptir. Bu ilhamın durgunlaşmasına izin vermediğimiz sürece birlik ve beraberliğimizden asla vazgeçmeyeceğiz. 100 yıl önce Polatlı, Haymana ve Ankara’da yakılan özgürlük meşalesi sönmeyecek, kızıl bayrağımız vatanımız üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir.”

“SAKARYA MEYDANA SAVAŞI ADAPAZARI’DA DÜŞÜNÜYOR. BU BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR UTANÇ”

Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’ün başkenti ve kendisine yakışır bir şekilde dünya başkentleriyle yarışan bir Ankara yapmak için yola çıktıklarını kaydeden Yavaş, şöyle devam etti:

“Bir şehrin dünya çapında tanınması gerekiyorsa, kendi değerlerini ön plana çıkarması gerekiyor. Sakarya Meydan Muharebesi denilince ne yazık ki bu ülkede pek çok kişi onun Sakarya’da Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Bu bizim için büyük bir utanç. Şehitlerimize yazık oldu. Dolayısıyla Ankara’da bir şeyler başaracaksak öncelikle Ankara halkının kendi değerlerimizi bilmesi gerekiyor. Tarihini unutan bir millet, hafızasını kaybetmiş insan gibidir.”

“TOPRAK ALTINDAKİ ŞEHİT OLABİLİR DÜŞÜNCELERİNİN BİR KISMI BOŞ BIRAKANLARIMIZ VAR”

100. yıl dönümünü fırsata çevirerek o dönemde unutulan ve bugüne kadar yaşananları gün yüzüne çıkardıklarını kaydeden Yavaş, “100. Yıl bizim için vesile oldu. Bu bölgede hala toprak altında şehit olabileceklerini düşünerek tarlalarının bir kısmını ekilmeyen insanlar var. Bu millet, bu toprağı ekmeyen, o tarlayı ekmeyenlerin ataları altında şehit olsunlar diye bugün burada bu savaşı verdi ve bu toprakları bize bağışladı” dedi.

ABB TV’DEN YAYIN

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde, Ankara Kent Konseyi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlik, ABB TV’den canlı yayınlandı. Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası ile Polatlı ve Haymana Belediyelerinin de destek verdiği etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından katılan on binlerce kişi duygulu anlar yaşadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi Bürokratları, Milletvekilleri, Daire Başkanları ve halk korteji, Polatlı’daki “Halide Edip Adıvar ve Milli Mücadele Kadın Kahramanları Müzesi” önünde, 12. Sakarya’ya doğru toplandı. Grup Şehitliği yaklaşık 800 metre uzaklıktadır. “Yürüyüş” yaptı.

12. Grup Şehitliği’ne ulaşıldığında şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve bestesi Itri’nin bestelediği Salat-ı Ümmiye’yi Musa Göçmen Senfoni Orkestrası seslendirdi. Mansur Yavaş ve beraberindeki binlerce kişinin takip ettiği program, Ela Yılmaz isimli çocuğun 100 yıl öncesine şükran ve vefa mektubunu okumasının ardından İstiklal Marşı ve hep birlikte okunan Ankara Marşı ile sona erdi.

ETKİNLİK YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Etkinlikte konuşan Ankara Vali Yardımcısı Ediz Şoför duygularını ifade ederek, “Sakarya Meydan Muharebesi’ni ve burada şehit olan şehitlerimizi anmak ve genç nesillere önemini anlatmak için her yıl olduğu gibi bugün de yeniden bir aradayız. bu saha savaşının” ve olayın arkasında büyük bir emek olduğunu. Dikkat çeken Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Bugün burada 100. yıl kutlaması tarih yazacak. Bugün burada çok iş var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a, Ankara Kent Konseyi’ne ve katılımcılara çok teşekkür ediyorum.”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, “100 yıl önce bizleri bu tarihi topraklarda buluşturan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a şükranlarımı sunuyorum” dedi. :

“Bugün Ankara Kent Konseyimiz ve Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla bu programı yürütüyoruz. Her Türk gencinin buraya Sakarya’ya gelmesini, o günün ruhunu ve heyecanını tatmasını bekliyorum.”

4.Atatürk ve Dumlupınar Zafer Yürüyüşü yapıldı ilginizi çekebilir 4.Atatürk ve Dumlupınar Zafer Yürüyüşü yapıldı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK