Selde sürüklenen tomruklar yayılmaya devam ediyor

Selde sürüklenen tomruklar yayılmaya devam ediyor

21
0
PAYLAŞ

Sinop’ta 10 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde, sürüklenen kütükler nedeniyle evler ve köprüler yıkılırken, altyapı ve üst yapıda ağır hasar meydana geldi. Kentte büyük yıkıma neden olan kütükler İncirpınarı sahilinden denize döküldü. 12 metre uzunluğa ulaşan kütükler akıntıyla birlikte Samsun’un Atakum ilçesine ulaştı.

Su basmış günlükler yayılmaya devam ediyor

Su basmış günlükler yayılmaya devam ediyor

Su basmış günlükler yayılmaya devam ediyor

Sinop’ta 10 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde evler ve köprüler yıkılırken, sürüklenen kütükler nedeniyle altyapı ve üstyapı ağır hasar gördü. Kentte büyük yıkıma neden olan kütükler İncirpınarı sahilinden denize döküldü. 12 metre uzunluğa ulaşan kütükler akıntıyla birlikte Samsun’un Atakum ilçesine ulaştı.

Su basmış günlükler yayılmaya devam ediyor

Kentte 11 Ağustos’ta 24 saatte metrekareye 240 kilogram yağışla sel ve heyelan meydana geldi ve 10 kişi hayatını kaybetti. Debisi artan Ayancık Deresi ilçe merkezine taştı, cadde ve sokaklar nehre dönüştü. Selin vurduğu Babaçay köyünde kereste deposundaki kütüklerin sürüklenmesi büyük yıkıma neden oldu. İncirpınarı sahilinden çok sayıda ev ve köprünün yıkılmasına neden olan kütükler denize döküldü. 12 metre boyunda olan kütükler akıntıyla birlikte Karadeniz’de yayılmaya başladı. İncirpınarı sahilinden sürüklenen kütükler, 174 kilometre doğudaki Samsun Atakum sahiline ulaştı. Sahildeki kütükleri görenler şok oldu.

‘SAMSUN’A SÜRDÜ’

AFAD gönüllüsü olarak Sinop’un Ayancık ilçesine giden Asya Can, “İyileştirme çalışmaları adı altında 1 hafta kaldım. Evlerin ve dükkanların girişleri çamurla kaplandı. İnsanların ve arama kurtarma ekiplerinin evlere kolayca girebilmesi için balçık ve çamuru temizledik. Dükkanların ve evlerin içinde bile oldukça fazla kütük vardı. Kütükler Sinop sahiline indi ve ardından Samsun’a kadar sürüklendi. Bunun için önlem alınmalı ve bir daha olmaması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır” dedi.

‘BU KADAR SÖZ KONUSU DEĞİL’

Ayancık ile Samsun arasındaki mesafeye dikkat çeken Ömer Yetimoğlu, “Bu kadarını tahmin bile edemezdik. Olayı ilk duyduğumuzda zaten çok üzüldük. Bu şekilde gözlerimizle şahit olduğumuzda çok daha acıklı bir boyuta taşındı. Olayı yaşayanlara en derin taziyelerimi iletiyorum. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırım” dedi. (verilmiş)

Kütükler de balığa çarptı ilginizi çekebilir Kütükler de balığa çarptı

Asya Balık Samsun Sinop
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK