Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un davasında mütalaa

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un davasında mütalaa

276
0
PAYLAŞ

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada savcılık mütalaasını açıkladı. Duruşmalar arasında dava dosyasına sunulan mütalaada, sanık Yavuz’un görüşmesinin içeriği, aramada ele geçirilen PKK/KCK terör örgütüyle ilgili yasaklı yayınlar, örgüt mensuplarının ailelerini ziyaret etmesi, örgüt mensubunun Diyarbakır Sur’da Hendek Savaşı adı altında şehit oldu. İddianamede, örgütün amaç ve çıkarları doğrultusunda Belçika üzerinden yayın yapan STERK TV’ye bağlanarak 3 Şubat 2019’da İstanbul Bakırköy’de düzenlenen HDP mitinginin üstü kapalı amacı doğrultusunda açıklamalarda bulunduğu belirtildi. , ve bu deliller doğrultusunda aleyhine dava açıldı.

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz davasında görüş

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz davasında görüş

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz davasında görüş

PKK/KCK operasyonunda gözaltına alınan ve 10 yıla kadar hapis cezası istenen Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Yavuz’un eylemlerinin üyelik kapsamına girmediği ve terör örgütüne sempati gösterdiğinin belirtildiği görüşte, Yavuz’un ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılması istendi. terör örgütü’

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz davasında görüş

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılandığı davada savcılık mütalaasını açıkladı. Duruşmalar arasında dava dosyasına sunulan mütalaada, sanık Yavuz’un görüşmesinin içeriği, aramada ele geçirilen PKK/KCK terör örgütüyle ilgili yasaklı yayınlar, örgüt mensuplarının ailelerini ziyaret etmesi, örgüt mensubunun Diyarbakır Sur’da Hendek Savaşı adı altında şehit oldu. İddianamede, örgütün amaç ve çıkarları doğrultusunda Belçika üzerinden yayın yapan STERK TV’ye bağlanarak 3 Şubat 2019’da İstanbul Bakırköy’de düzenlenen HDP mitinginin üstü kapalı amacı doğrultusunda açıklamalarda bulunduğu belirtildi. , ve bu deliller doğrultusunda aleyhine dava açıldı.

EYLEMLER SEMPATİYE GÖSTERİYOR

Duruşmada, sanığın televizyon kanalında yaptığı konuşmanın, örgüt tarafından değerler ailesi olarak kabul edilen kişilere yaptığı ziyaretlerin, yasaklı yayınları okumasının, örgütün sembollerinin bulunduğu alanda bir etkinliğe katıldığı kaydedildi. yoğun bir şekilde reklamı yapıldı ve örgüt üyelerinin fotoğraflandığı bölgedeki bir etkinliğe katılması, silahlı terör örgütüne duyduğu sempatiyi gösteren verilerdi. İddianamede vurgulandığı üzere mütalaada sanığın örgüt üyesi olmasının kabul edilebilir olduğu, bir kişinin mahkum olması için suçu işlemesinin kabul edilebilir olduğu ifade edildi.

KUŞKUDAN DELİL ELDE EDİLEMEZ

Görüşte, sanıkların örgüt hiyerarşisi içinde ve örgütün talimatları doğrultusunda siyasi sayılabilecek bazı faaliyetlerde bulunduğuna ilişkin lehinde şüphenin bulunduğu kaydedildi. Savcılık tarafından hazırlanan mütalaada, sanığın “silahlı terör örgütüne üye olma” suçunu işlediğine dair şüpheye yer bırakmayacak somut ve kesin delil bulunmadığına karar verildi. Sanık Yavuz’un, güvenlik güçleriyle çatışan silahlı bir terör örgütü mensubunu “şehit” olarak nitelendirerek, örgüt mensubunun ve örgütün silahlı yöntemlerini gerekçe göstererek “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği açıklandı.

7.5 YILA KADAR GEREKLİ KURULUM

Sanıklara isnat edilen suçun hukuki niteliğinin sanık lehine değiştiği ifade edilen mütalaada, “üye olma” suçundan ceza kurulmasına yer olmadığına dikkat çekildi. silahlı terör örgütünün” Görüşte, sanığın ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
Sanık Yavuz hakkındaki davanın duruşması 21 Eylül’de görülecek. Duruşmada sanık Yavuz’un esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapması bekleniyor.

İDDİADAN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi için sürdürülen çalışmalar kapsamında, ‘Hakkında önemli bir rapor hazırlayacağım’ konulu bir e-posta gönderildiği açıklandı. PKK’, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü tarafından teslim alındı. İddianamede, e-postada “PKK hakkında ihbarda bulunmak istiyorum, daha doğrusu iftira atmak istiyorum, bilgilerimin gizli kalmasını istiyorum yoksa beni öldürürler” ifadeleri kullanıldı. , “14 kişinin PKK propagandası yaptığı, karşılıklı yardımlaşma derneği adı altında PKK’ya para ve insan gücü bağışladığı” ifadesinde, PKK’lı avukatlar aracılığıyla cezaevindekilere PKK’dan gelen talimatları ilettikleri belirtildi. Yavuz’un ikametgahının arandığının kaydedildiği iddianamede, arama sırasında yasak kararı verilen yayınlar ve siyasi partilerin çalışmalarıyla ilgili olduğu iddia edilen belgeler olduğu açıklandı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede Yavuz’un “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. (İHA)

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz serbest bırakıldı ilginizi çekebilir Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz serbest bırakıldı

Bakırköy Belçika davası Diyarbakır Polisi HDP istanbul parası PKK şehidi Terör terör örgütü
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK