Sivas’tan ürküten kuraklık manzarası

Sivas’tan ürküten kuraklık manzarası

99
0
PAYLAŞ

Sivas’ın Hafik ilçesindeki Pusat-Özen barajının sularının çekilmesiyle birlikte köy mezarlığı ortaya çıktı, barajda ürkütücü görüntüler ortaya çıktı.

Sivas’tan korkutan kuraklık sahnesi

Sivas’tan korkutan kuraklık sahnesi

Sivas’ın Hafik ilçesindeki Pusat-Özen barajının sularının çekilmesiyle köy mezarlığı ortaya çıktı ve barajda korkutan görüntüler ortaya çıktı.

Sivas’ın Hafik ilçesindeki Pusat-Özen barajı kuraklığı gözler önüne seriyor. 2009 yılında su tutmaya başlayan baraj, 6 ay gibi kısa bir sürede Maden-Alanyurt ve Pusat gibi köyleri sular altında bıraktı.

Bu yıl etkisini gösteren kuraklığın ardından baraj alarm vermeye başladı. Yağışların az olması ve sulamayla birlikte barajın suyu yaklaşık 50 metre çekildi. Suların çekilmesiyle birlikte Maden ve Alanyurt köylerinde bazı yerleşim yerleri, mezarlar, ağaçlar ve elektrik direkleri gün yüzüne çıktı. Geçen yıl sular altında kalan köy mezarlığı bu yıl tamamen görünür hale geldi. Ortaya çıkarılan mezarlar ve yerleşimler ilginç görüntüler oluşturdu.

“Durum vahim”
Köy sakinlerinden Mahir Aksoy, durumun hem baraj hem de kendileri için vahim olduğunu belirterek, “Şu anda sular yarım kaldı. Yağmur eksikliği, sulama nedeniyle su azaldı. Bu mezarlık tamamen sular altında kaldı. Sadece ağaçların olduğu yer vardı. Bir mezar vardı, gerisi hep su altındaydı. Su, yüzeysel olarak 50 metreden az olmamak üzere 15 metre yükseklikte çekilmiştir. Şimdi sular çekildi ve mezarlar da ortaya çıktı. Allah’ın izniyle içinizden birinde tekrar doldurulabilir. Durum vahim, baraj vahim, bizim için de vahim.”

“Kuraklık burada da kendini gösterdi”
Köyün sakinlerinden Mahmur Özer, kuraklığın kendisini oldukça fazla gösterdiğini belirterek, “Şu anda gördüğümüz maden köyünden bazı yerler çıktı. Böyle giderse, muhtemelen hepsi ortaya çıkacak gibi görünüyor. Umudumuz eskisi gibi doldurulup eski güzel görünümüne kavuşmasıdır. Kışın yağmur yağmadı, yazın birkaç kez yağmur yağdı. Bundan dolayı sular azaldı, elbette sulama var. Gittikçe daha az oluyor. Kuraklık burada da kendini gösterdi” dedi.

mayın sivas yağmuru
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK