Son 15 günde 35 kişi yedikleri mantardan zehirlendi

Son 15 günde 35 kişi yedikleri mantardan zehirlendi

62
0
PAYLAŞ

Sonbaharın gelmesi ve yağışların artmasıyla Kastamonu ili genelinde mantar bolluğu yaşanıyor. Özellikle bu dönemde insanların önemli geçim kaynakları arasında yer alan mantarlar bazen zehirlenmelere bazen de ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Son 15 günde 35 kişi yedikleri mantarlardan zehirlendi

Son 15 günde 35 kişi yedikleri mantarlardan zehirlendi

Son 15 günde 35 kişi yedikleri mantarlardan zehirlendi

Kastamonu’da son 15 günde toplam 35 kişi yedikleri mantarlardan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Tedavi altına alınan 35 kişiden durumu ağır 1 kişi ileri tetkik ve tedavi için Ankara’ya gönderilirken, geçtiğimiz günlerde Tosya’da 2 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Hanönü’ndekilerin mantar toplaması da yasaklandı.

Son 15 günde 35 kişi yedikleri mantarlardan zehirlendi

Sonbaharın gelmesi ve yağışların artmasıyla Kastamonu ili genelinde mantar bolluğu yaşanıyor. Özellikle bu dönemde insanların önemli geçim kaynakları arasında yer alan mantarlar bazen zehirlenmelere bazen de ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Kastamonu’da son 15 günde kent genelinde 35 kişi yedikleri mantarlardan zehirlenerek hastanelere kaldırıldı. Hastanelere kaldırılan 35 kişiden durumu ağır olan 1 kişi ileri tetkik ve tedavi için Ankara’ya sevk edildi. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4 kişi tedavi altına alınırken, 30 kişi tedavilerinin ardından taburcu edildi. Ayrıca Tosya’da yedikleri mantarlardan zehirlenen iki kişi hayatını kaybetti.

HANÖNÜ’DE MANTAR TOPLANMASI YASAKTIR

Hanönü ilçesinde son günlerde mantar zehirlenmesi vakalarının artmasının ardından İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla ilçe genelinde kültür mantarı dışındaki mantarların toplanması ve satışı yasaklandı.

Karar belediye hoparlöründen vatandaşlara duyurulurken, alınan kararın ardından vatandaşlardan mantar tüketiminde daha duyarlı olmaları istendi.

“EN İYİ YAKLAŞIM MANTAR TOPLAMADAN UZAK DURMAKTIR”

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Mutlu Güven, Kastamonu’da son dönemde mantar zehirlenmelerinde ciddi artış olduğuna dikkat çekti. Kastamonu’da lezzetli mantar türlerinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Fatma Mutlu Güven, “İnsanlarımızı mantar konusunda uyarmak istiyorum. ‘Yıllardır bu işi yapıyoruz. Biliyoruz mantarlar bizi zehirlemez, cesaret göstermek yerine mutlaka bir uzmandan yardım almalıyız. En doğru yaklaşım mantar toplamaktan uzak durmaktır” dedi.

“PISTE İLE ZEHİR KAYBOLMAZ”

“Mantar pişirilir ve yenir, zarar vermez” algısının yanlış olduğunu kaydeden Güven, “Pişirildiğinde mantarın zehri kaybolmaz. Zehirli mantarlar insanları tekrar zehirler. Çiğ mantarlar pişmiş mantarlardan daha zehirlidir. Pişirildiğinde zehrin kaybolduğuna dair yanlış bir inanış olmamalıdır” dedi.

“ACİL SERVİSE GİTMEK ZORUNDADIR”

Mantar zehirlenmesinin belirtileri hakkında açıklama yapan Güven, şunları söyledi:
“Baş dönmesi, ishal, kusma, uyuşukluk gibi durumlar olabilir. Durum ne olursa olsun mantar yedikten sonra şikayetler varsa mutlaka acil servise gitmelidir. Özellikle belirtmek isterim ki kültür mantarı yedikten sonra zehirlenme olmaz. Hem üretim hem de depolama koşullarında hijyen kurallarına uyulmaması zehirlenmelere neden olabilir. Bu zehirlenme gıda zehirlenmesidir. Örneğin ailede her 4 kişiden 3’ü zehirlenebilir, 1’i zehirlenmeyebilir. Bu durumlarda yanlış düşünceler nedeniyle hastaneye yatış gecikebilir. Mantar toplamanın zehirli kısmı diğer aile üyeleriyle aynı zamana denk gelmiş olabilir. Bu nedenle mantar yedikten sonra şikayet hissedilirse acil servise başvurulmalıdır. Zehirli olmayan her mantarın yanında zehirli bir mantar bulunur. Zehirli mantar sporları zehirli olmayan mantarların üzerine düşebilir. Yıkanmadan yenildiğinde toksik olmadığı düşünülen mantarlar bile ciddi zehirlenme durumlarına neden olabilir. Mantar toplamaktan uzak durmaya çalışalım”

“ÖLÜMCÜL OLABİLİR”

Mantar zehirlenmesinin diğer gıda zehirlenmeleri gibi olmadığını ve ölüm oranının daha yüksek olduğunu vurgulayan Güven, “Gıda zehirlenmelerinde tedavi şansımız var. Bakteriyel bir faktörden de kaynaklanabilir. Yiyeceklerin kişiye karşı bir tepkisi de olabilir. Mantar zehirlenmesi ölümcül olabilir. Bu nedenle, daha ciddiye alınmalıdır. Bazı mantarlarda geç ortaya çıkabilen zehirlenme belirtisi geç ortaya çıkarsa daha ölümcül olabilir. Bu nedenle hafif etkilerde dahi vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. (İHA)

Mantar zehirlenmesi arttı... Uzman uyardı ilginizi çekebilir Mantar zehirlenmesi arttı… Uzman uyardı

Aile Ankara İlim Gümüşhane Kastamonu KASTAMONU Üniversite Ölüm Ordu TRABZON
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK