Ekrem İmamoğlu: Olimpiyatların bana hatırlattığı şey…

Ekrem İmamoğlu: Olimpiyatların bana hatırlattığı şey…

87
0
PAYLAŞ

Ekrem İmamoğlu: Olimpiyatların bana hatırlattıkları…

Ekrem İmamoğlu: Olimpiyatların bana hatırlattıkları…

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2021 Tokyo Olimpiyatları’na katılan İstanbul İBB Spor Kulübü’nün 14 sporcusu ile görüştü. İmamoğlu, “Olimpiyatların bana hatırlattıkları; Türkiye’nin tüm branşları futbol anlayışından çıkmalı. ‘Sadece futbol bir spordur’ demek olan bir ülke olmaktan hepimiz kurtulabilmeliyiz… Bizim işimiz olimpiyatların tüm dallarından diğer dallarına kadar kademeli olarak sporcu yetiştiren bir sistem oluşturmak. Olimpiyatlar” dedi.

Ekrem İmamoğlu: Olimpiyatların bana hatırlattıkları…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün (İBBSK) 14 sporcusu ile görüştü. 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden sporculardan ikisi bronz madalya kazandı. Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te düzenlenen programa 14 sporcu spor kıyafetleriyle katıldı.

İstanbul İBBSK Başkanı Fatih Keleş, Tokyo 2021 Olimpiyatları’nda Türkiye’yi 108 sporcunun temsil ettiğini söyledi. Bu sporculardan 14’ünün İstanbul İBBSK’li olduğunu belirten Keleş, şöyle devam etti:

“Aslında hepsi oraya çok iyi notlar almak için gittiler. Ama bazıları olimpiyatların stresiyle bunu başaramadı. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Şu anda Paralimpik sporcularımız Tokyo’da yarışmaya devam ediyor. Orada da madalya kazanan sporcularımız var. Onları sizlerle birlikte ağırlamak isteriz. Tüm arkadaşlarımızla gurur duyuyoruz. Hepsi ülke sporunu en iyi şekilde temsil eden çok başarılı arkadaşlarımız, genç arkadaşlarına ve genç sporculara örnek teşkil eden sporcularımızdır. Bizim onlardan istediğimiz ve arzumuz bu.”

“BU RUH BİZİ 2036 OLİMPİYATLARINA GİDERECEK”

Programda konuşan İmamoğlu, olimpiyat kavramının tüm şehirde var olmasını istediğini ve 16 milyon İstanbullunun sporu hissedebildiğini söyledi. İmamoğlu, “Spor adına hayallerin kurulduğuna, sporcu olmak için çaba gösterildiğine, her çocuğun hayatında en az iki branşı deneyimlemesi gerektiğine inanan bir insanım” dedi.

“Böyle bir ruh hali bizi çok daha güzel bir şehir yapacak. İnşallah İstanbul’u niyet olarak belirlediğimiz 2036 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacaktır. Bir ruh alır. O tarafta biraz eksiğiz. O tarafı tamamlamamız gerekiyor. Bu yüzden bunu bir kültür haline getirmeliyiz. Şehrin her yerinde yaşayan bir ebeveynin sporun ne olduğunu bildiği, çocuklarına aşıladığı, eğitimcilerin sporun evrenselliğini, evrensel dilini ve tavrını kattığı bir süreci sürdürmemiz gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde, dünyanın en güzel şehri İstanbul’un 2036 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacağına kesinlikle ve kesinlikle inanıyorum.”

“ÇARAYI YÜKSEK ÇIKARMALIYIZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin olimpiyatlara her branşta katılma kapasitesine sahip olduğuna işaret eden İmamoğlu, “Bir iki branştan geçen spor kültürünü, seksen dört kişinin yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti ile pek bağdaştıramıyorum. milyon insan yaşıyor. Çok daha başarılı ve etkin olduğumuz branşlar var. Bu branşlara özellikle de ata sporumuza saygı duyuyorum. Elbette bunlarda daha özel başarılara imza atmalıyız ama bir de sporcumuz var. Yüzmede de başarılıdırlar. Burada okçuluğun önümüze bir başarı daha koyduğunu gördük. Bu çıtayı daha da yükseltmemiz gerekiyor. Dolayısıyla olimpiyat ruhunu yaşatan, tüm branşlarda başarı sağlayan ve o branşın zenginliğini yaratan bir alan oluşturmalıyız” dedi.

“İŞİMİZ DİĞER ŞUBELERDE…”

Olimpiyatların kendisine Türkiye’nin tüm branşlarının futbol anlayışından çıkması gerektiğini hatırlattığını belirten İmamoğlu, “O halde bunu bir şekilde başarmalıyız. ‘Sadece futbol bir spordur’ demek olan bir ülke olmaktan hepimiz kurtulabilmeliyiz. Bu anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin lokomotif olmasını çok isterim. Futbolu bırakalım, bu şehirde zaten kulüpler var. Bizim işimiz, olimpiyatların diğer branşlarında kademeli olarak insan yetiştiren diğer branşlarda sporcu yetiştiren bir sistem oluşturmaktır” dedi.

“OLİMPİYATLARA HAZIRLANMAK İÇİN”

2036 Olimpiyatlarına daha çok zaman olduğunu ve bazılarının yeterince yaşlı olmadığını ifade eden İmamoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

Ama aramızda bu olimpiyat zevkine sahip olan ve birkaç olimpiyat yaşamış sporcu arkadaşlarımızın o olimpiyatlara çok iyi, çok iyi ve çok başarılı sporcular yetiştireceklerine şimdiden inanıyorum. Yani böyle bir hedef belirlemeliler. Aktif sportmenlik bir gün bitecek, eğitim başlayacak. Eğitimci tarafınızın çok başarılı olabileceğine yürekten inanıyorum ve tüm arkadaşlarımın bu hedefi belirlemesi gerekiyor. Bu hedefi koyacak tüm sporcu arkadaşlarıma destek vereceğime söz ve taahhüt ediyorum. Çünkü sporun da eğitimle başladığını bilen biriyim. Bugün bir başarım olduysa, hayattaki o başarının temelinde birçok şeyi, birikimi, yeteneği ve sporla ilişki kurma becerisini elde ettiğimi gördüm.”

SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

İmamoğlu, 14 sporcuya tam altın ve İBB’nin yayınladığı kitaplar hediye ederek sporcuları tek tek tebrik etti.

2 SPORCU BRONZ MADALYA OLDU

İstanbul İBBSK’nin 2021 Tokyo Olimpiyatları’na katılan 14 sporcudan ikisi bronz madalya kazandı. Uğur Aktaş, olimpiyatlarda karatede bronz, tekvanda ise Hakan Reçber olarak Türkiye tarihine geçti.

Ekrem İmamoğlu'ndan Çağrı: Tüm canları bu bayrama davet ediyorum ilginizi çekebilir Ekrem İmamoğlu’ndan Çağrı: Tüm canları bu bayrama davet ediyorum

Altın beyazı Ekrem İmamoğlu Futbol İBB istanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi Olimpik Sanat Türkiye yüzme

Ekrem İmamoğlu: Olimpiyatların bana hatırlattıkları…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK