Sular çekildi… Mezarlar gün yüzüne çıktı

Sular çekildi… Mezarlar gün yüzüne çıktı

48
0
PAYLAŞ

Palandöken Dağı’nın güneyinde Erzurum-Bingöl yolu üzerinde Lezgi Çayı üzerinde inşa edilen Palandöken Barajı’nın sulama ve içme suyu amaçlı inşaatına 1994 yılında başlanmış ve 2001 yılında tamamlanmıştır.

Sular çekildi… Mezarlar gün yüzüne çıktı

Sular çekildi… Mezarlar gün yüzüne çıktı

Son yılların en düşük su seviyesini gören Erzurum’daki Palandöken Baraj Gölü’nün doluluk oranı yüzde 61,98’e geriledi. Çekilmeyle birlikte sular altında kalan mezarlar gün ışığına çıkarken, kemiklerin kıyıya vurduğu görüldü.

Palandöken Dağı’nın güneyinde, Erzurum-Bingöl yolu üzerinde Lezgi Çayı üzerinde inşa edilen Palandöken Barajı’nın sulama ve içme suyu amaçlı inşaatına 1994 yılında başlanmış ve 2001 yılında tamamlanmıştır.

4 Eylül 2005 tarihinde barajın su tutması ile 50,50 kilometrekarelik bir göl alanı oluşmuştur.

Çat ilçesine bağlı Aşağı Çat, Yukarı Çat, Tağıl ve Tüysüz köyleri, Aşağı Çat köy mezarlığının bir bölümü ve Yukarı Çat köyü mezarlığı tamamen sular altında kaldı.

Aşağı Çat köyündeki mezarlar, kuraklık ve göldeki suların büyük ölçüde çekilmesi sonucu ortaya çıktı. Yıkılan mezarlardaki kemikler de kıyıya vurmuş.

Bölgede hayvancılık yapan köylülerden Yahya Tanas (27), “2005 yılında Aşağı Çat, Yukarı Çat, TAĞIL ve Tüysüz köyleri sular altında kaldı. Bizim ve Yukarı Çat’ın mezarlığının yarısı tamamen sular altında kaldı. Şimdi sular yaklaşık 20 metre çekildi. Ayrıca köyümüze ait mezarlar da bulunmuştur. Mezarlığa geldiğimizde kıyıda kemikler olduğunu gördük” dedi.

Geçim sıkıntısı çeken oyuncu, kendisine miras kalan mezarlıkları satışa çıkardı ilginizi çekebilir Geçim sıkıntısı çeken oyuncu, kendisine miras kalan mezarlıkları satışa çıkardı

Bingöl Erzurum istanbul tiyatrosu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK