Sürücüler geri dönmek zorunda kaldı! Şerit ve kum dökerek kapattılar

Sürücüler geri dönmek zorunda kaldı! Şerit ve kum dökerek kapattılar

317
0
PAYLAŞ

Konya’da Züleyha Schumacher arazisinin ortasından geçen yolu özel mülkü olduğu için ulaşıma kapattı. Schumacher’in avukatı Tevfik Buğdağcı, “Müvekkilimizin gayrimenkulü kamulaştırılmadan önce yol olarak kullanılıyordu. ‘Tapulu arsamız olduğu için bu sokak kapalı’ tabelası asıp yola kapattık. son 5 yıldır kira için ecrimisil davası açtık.”

Sürücüler geri dönmek zorunda kaldı!  Üzerine şerit ve kum dökerek örttüler

Sürücüler geri dönmek zorunda kaldı! Üzerine şerit ve kum dökerek kapattılar

Sürücüler geri dönmek zorunda kaldı! Üzerine şerit ve kum dökerek örttüler

Konya’da Züleyha Schumacher arazisinin ortasından geçen yolu özel mülkü olduğu için ulaşıma kapattı. Schumacher’in avukatı Tevfik Buğdağcı, “Müvekkilimizin gayrimenkulü kamulaştırılmadan yol olarak kullanıldı. Tapulu arsamız olduğu için bu sokak kapandı” tabelası asıp yola kapattık. son 5 yıldır kira için ecrimisil davası açtı.”

Sürücüler geri dönmek zorunda kaldı!  Üzerine şerit ve kum dökerek örttüler

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı Züleyha Schumacher, 2012 yılında Bosna Hersek’in Selçuklu ilçesinde 16.670 metrekarelik araziyi yatırım için satın aldı. O dönemde satın aldığı araziyi incelemeyen Schumacher, arazinin yaklaşık 13 bin metrekaresinin yol olarak kullanıldığını öğrendi.

Ardından avukatı Tevfik Buğdağcı aracılığıyla 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yer tespiti davası açtı. Açılan dava sonucunda arazinin yüzölçümünün 3’ü giden ve 3’ü gelen yol olmak üzere yaklaşık 13 bin metrekare olduğu belirlendi.

NAKLİYE KAPALI YOL

Schumacher, Prof. Dr. Ahmet Ayhan caddesinin arsanın bulunduğu kısmına, ‘Bu sokak kapalı çünkü tapulu arsamız var’ yazan levhayı şerit ve kum dökerek ulaşıma kapattı. Yolun kapandığını gören araç sürücüleri geri dönmek zorunda kaldı.

Schumacher’in avukatı Tevfik Buğdaycı, büyükşehir belediyesi ile yapılan görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasının ardından yolun özel mülklerinden geçen bölümünü kapattıklarını belirtti. Buğdaycı, şunları kaydetti:

* Almanya’da yaşayan müvekkilim 2012 yılında buradaki yolu görmeden yatırım amaçlı arsa satın aldı. Müvekkilim taşınmazın durumunu belirlemem için bana vekaletname gönderdi. Mahkeme kararıyla belirledim.

* Yaptığım tespitte 12-13 bin metrekarenin 3’ü giden, 3’ü gelen yol olduğu ortaya çıktı. Bu tespit üzerine Büyükşehir Belediyesi ile güzel görüşmeler yaptık; ama bir sonuç alamadık. Bunun üzerine Valiliğe dilekçe yazdım, mülkiyet hakkı kutsaldır.

* Müvekkilimizin gayrimenkulü kamulaştırma yapılmadan yol olarak kullanılmıştır. Bu sorunu çözemedikleri zaman davalı idareler bunu bekliyor, kamulaştırma davası açmalarını bekliyor. Kamulaştırma yapmıyor. Dava açtığınızda bu dava 6 yıl sürer ve icraya koymanız mümkün değildir.

* Müvekkilim ile görüştüm. Müvekkilim ‘Yolu kapatın ve sınırlarımızı döşeyin’ dedi. Son 5 yıllık kira bedeli için ecrimisil davası açtık. O da yolu trafiğe kapatarak kutsal mülkiyet hakkımızı korumak için koruyucu tedbirler aldı.

“BELEDİYE’NİN YAPTIĞI KANUNA AYKIRI”

Kamulaştırma yapılmadan özel mülkiyetin kullanılamayacağını belirten Buğdaycı, şu ifadeleri kullandı:

* ‘Tapu bizde olduğu için bu sokak kapatıldı’ yazan bir tabela astık. Bu özel mülk. Özel mülkiyeti kamulaştırmadan kullanamaz.

*Belediye isterse hemen kamulaştırılabilir. Biz de yapardık. Kamulaştırsın, bize paramızı verin. Belediye para vermem diyor. Kamulaştırma yapmayacağını söylüyor. Ama kullanacağını söylüyor. Öyle bir şey yok.

* Evinize bir adam gelip 3 oda 1 salon olan evinizin bir odasında oturacağım derse oturun mu diyeceğiz? Dolayısıyla belediyenin yaptığı hukuka aykırıdır.

* Son 5 yıllık kira için ecrimisil davası açtık. Bosna Hersek Mahallesi ile Organize Sanayi Bölgeleri arasında bir yoldur. verilmiş

Burcu Güneş'in üvey annesi dava açtı: Bunu senden beklemiyordum kızım ilginizi çekebilir Burcu Güneş’in üvey annesi dava açtı: Bunu senden beklemiyordum kızım

Almanya anne Antalya Bosna davası Güneş Konya mahkemesi para Sanayi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK