Tek doz aşı ile uçağa, otobüse binilir mi?

Tek doz aşı ile uçağa, otobüse binilir mi?

94
0
PAYLAŞ

PCR testi zorunluluğunun başlamasıyla birlikte, henüz Kovid-19 aşısı olmayan kişilerin de uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile şehirlerarası seyahatlerinde PCR testinin negatif çıkması istenecek. Uçak, otobüs, tren gibi araçlarla yapılacak seyahatlerde tek doz aşı olan kişilerden test sonuçları istenecektir.

Tek doz aşı ile uçağa veya otobüse binebilir miyim?

Tek doz aşı ile uçağa veya otobüse binebilir miyim?

Tek doz aşı ile uçağa veya otobüse binebilir miyim?

PCR testi zorunluluğunun başlamasıyla birlikte, henüz Covid-19 aşısı olmamış kişilerin uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile şehirlerarası seyahatlerinde PCR testinin negatif olması istenecek. Uçak, otobüs, tren gibi araçlarla yapılacak seyahatlerde tek doz aşı olan kişilerden test sonuçları istenecektir.

Tek doz aşı ile uçağa veya otobüse binebilir miyim?

6 Eylül tarihinden itibaren Covid-19 aşısı olmayan işçilerden işyeri/işveren tarafından talep edilen haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecek. Ayrıca aşı olmayan veya hastalığı olan kişiler tarafından özel araçlar hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile yapılacak şehirlerarası yolculuklarda PCR testi negatif olacaktır.

1 DOZ AŞISI OLANLAR İÇİN PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Aşı süreci tamamlanmamış veya hastalığa yakalanmamış kişilerden PCR testi sonucu negatif çıkan 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için, belirli alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) veya şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanırken (uçak, tren, otobüs vb.). uygulanacak.

Tek doz aşı almış ancak henüz ikinci dozunu almamış kişiler de test edilmelidir.

ETKİNLİKLER VE SEYAHAT İÇİN PCR GEREKSİNİMİ

*6 Eylül 2021 Pazartesi tarihinden itibaren aşı yaptırmamış kişiler; Vatandaşların konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılımı için negatif çıkan PCR testi zorunlu olacak. Bu çerçevede işletmecilere/organizatörlere girişte HES kodu ile aşılanmış/geçmiş hastalığı (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel bağışıklık dönemine göre) veya en fazla 48 saat önce yapılan PCR testi negatif olup olmadığı sorulacaktır. olaylar.

* Kişi hastalığı geçirmemiş, aşılanmamış veya PCR testi negatif değilse etkinliğe katılmasına izin verilmeyecektir.

*Aşı olmayan veya hastalığı olan kişiler tarafından özel araçlar hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile yapılacak şehirlerarası yolculuklarda da PCR testi negatif olacaktır. Bu kapsamda 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat şirketlerinden aşı/geçmiş hastalık (Covid-19 hastalığından sonra bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya maksimum 48 saat önce yapılmış PCR testi negatif olup olmadığı sorulacak. , araca giriş sırasında HES kodu ile. Kişi hastalığı geçirmemişse veya aşılanmamışsa veya PCR testi negatifse bu kişilerin seyahat etmesine izin verilmeyecektir.

İŞÇİLER İÇİN PCR TEST YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. Buna göre korona virüs aşısı olmayan işçilere haftada bir PCR testi yapılması gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Çalışma hayatını düzenleyecek tedbirleri almak, işçi-işveren ilişkilerinde çalışma barışını kolaylaştırmak ve korumak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır.

*Bu doğrultuda, 81 İl Valiliğine, işverenlerin çalışanlarından isteyecekleri PCR testini içeren ve çalışanlarını Covid-19 riskleri ve önlemleri konusunda bilgilendiren 2/9/2021 tarihli genel yazı gönderildi.

* Anılan yazıda, işverenlerin işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine karşı koruyucu ve önleyici tedbirler konusunda tüm çalışanlarını bilgilendirmekle yükümlü olduğu hatırlatıldı.

* Aynı zamanda işverenlerin Covid-19 aşısı tamamlanmayan işçilerini yazılı olarak bilgilendirmeleri rica olunur. İş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından Kovid-19’un kesin teşhisinin olası sonuçları, aşı olmayan çalışanlara da işveren tarafından bildirilmelidir.

*6 Eylül 2021 tarihinden itibaren Covid-19 aşısı olmayan işçilere iş yeri/işveren tarafından haftada bir PCR testi zorunlu tutulabilecek olup, test sonuçları gerekli işlemler için işyerinde kayıt altına alınacaktır.

ÖĞRETMENLER İÇİN PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Aşı konusunda tereddüt yaşayanların endişe ve tereddütlerini gidermek için bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarına ağırlık verilecektir. 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmamış veya hastalığı geçirmemiş kişiler; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan ve PCR testinin negatif çıktığı ‘Kovid-19 Salgını’nda, vatandaşların konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılımı veya şehirlerarası seyahatleri için PCR testinin zorunlu olduğu açıklandı. uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile. Okullarda Alınacak Önlemler Yönergesinde öğrencilerle görüşmesi zorunlu olan aşısız öğretmen ve okul personelinden haftada iki kez PCR testi istenecektir.

Bu içerikte; Eğitim personeli başta olmak üzere eğitim personeli, kantin personeli ve öğrenci servislerinin şoför ve rehberlik personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin aşılanmamış olması durumunda, daha önceden geçirilmiş bir hastalık durumunda ( Kovid-19 hastalığından sonra bilimsel olarak bağışıklığın olduğu döneme göre); Bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecektir. Sonuçlar okul yönetimi tarafından kayıt altına alınarak gerekli aksiyonlar alınacaktır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK