ABD’li uzmanlardan beyin hasarlarını tedavi edecek sistem

ABD’li uzmanlardan beyin hasarlarını tedavi edecek sistem

83
0
PAYLAŞ

ABD’li uzmanlardan beyin hasarını tedavi edecek sistem

ABD uzmanlarından beyin hasarını tedavi edecek sistem

ABD’deki Brown Üniversitesi, bilim insanlarının ve diğer üniversitelerden uzmanların, beyin ve omurilik yaralanmalarından yaralanan kişilerin hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlayacak bir bilgisayar arayüz sistemi geliştirdiğini duyurdu.

ABD'li uzmanlardan beyin hasarını tedavi edecek sistem

Brown Üniversitesi, Baylor Üniversitesi, California Üniversitesi ve telekomünikasyon şirketi Qualcomm’dan araştırmacıların yer aldığı ekibin, 4 yıldır söz konusu araştırmayı yürüttüğü belirtiliyor.

Brown Üniversitesi’nde yayınlanan makale, beyin veya omurilik yaralanması olan kişilerin gelecekte hareket etmelerine veya iletişim kurmalarına yardımcı olabilecek bir bilgisayar arayüzü geliştirdiğini duyurdu. Bu sistemlerin beyindeki elektrik sinyallerini kaydederek bilgisayarlara veya robotik protez gibi cihazlara aktararak bu cihazların çalışmasını sağladığı bildirilmiştir.

Araştırmacılar, bir gün beyin sinyallerinin benzeri görülmemiş bir şekilde kaydedilebileceğini söyledi. Araştırmanın beynin nasıl çalıştığına dair yeni bakış açıları geliştirebileceği ve beyin veya omurilik yaralanması olan kişiler için yeni tedavilerin önünü açabileceği vurgulandı.

FONKSİYONLAR GERİ DÖNEBİLİR

Araştırmayı yürüten ekip, cihazların beyni uyarma ve kaydetme yeteneğini de test etti. Araştırmacılar, bu çalışma sayesinde hastalık veya yaralanma nedeniyle kaybedilen beyin fonksiyonlarının gelecekte geri kazanılabileceğini tahmin ediyor.

Brown Üniversitesi’nde profesör ve çalışmanın kıdemli yazarı Arto Nurmikko, “Umudumuz, sonunda beyne yeni bilimsel bakış açıları ve yaralanmalardan etkilenen insanlara yardımcı olabilecek yeni tedaviler sağlayan bir sistem geliştirebilmemizdir” dedi.

Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif: 310 milyon yıllık beyin bulundu ilginizi çekebilir Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif: 310 milyon yıllık beyin bulundu

ABD Arto beyin Bilim Teknoloji

ABD’li uzmanlardan beyin hasarını tedavi edecek sistem

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK