Facebook’taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklanıyor

Facebook’taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklanıyor

101
0
PAYLAŞ

Facebook’taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklama alıyor

Facebook’taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklama alıyor

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; 2020 seçimlerinde Facebook’taki yanlış bilgiler, gerçek haberlerden altı kat daha fazla tıklama aldı.

Facebook'taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklama alıyor

2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, Facebook’ta sahte haberlerin yayılması kamuoyunu endişelendirdi. Yanlış bilgi ticareti yapan yayıncıların platformda büyük kitleler kazanabileceği daha önce birçok kez ortaya çıkmıştı. En yakın zamanda, New York Üniversitesi ve Fransa’daki Université Grenoble Alpes’teki araştırmacılar tarafından yapılan hakemli bir araştırma, Ağustos 2020 ile Ocak 2021 arasında haber yayıncılarının yanlış bilgi yaymakla; sitede altı kat daha fazla beğeni, paylaşım ve etkileşim aldığını ortaya çıkardı.

Veri, Demokrasi ve Politika Enstitüsü müdürü Rebekah Tromble, çalışmanın yanlış bilginin Facebook’ta kolayca yolunu bulduğunu ve ilgili bir hedef kitle bulduğunu söyledi. Facebook ise şu iddialarda bulunuyor; Raporun, içerikle etkileşime giren insan sayısını ölçtüğünü, ancak gerçekte onu görüntüleyen insan sayısının bir ölçüsü olmadığını söyledi.

REDDEDİLDİ AMA ŞEFFAF OLAMAZ

Facebook sözcüsü Joe Osborne şunları söyledi: “Bu rapor çoğunlukla insanların içerikle nasıl etkileşime girdiğine bakıyor ve bu, Facebook’ta bu gönderiyi gerçekte kaç kişinin gördüğüyle karıştırılmamalıdır. Facebook’ta en çok erişilen içeriklere baktığınızda durumun bu çalışmanın önerdiğinden çok farklı olduğunu görebilirsiniz.”

Araştırmanın yazarları, haberlerin doğruluğunu inceleyen NewsGuard ve Media Bias/Fact Check adlı iki kuruluşun kategorizasyonuna dayanıyor. Her iki grup da binlerce Facebook yayıncısını, en soldan en sağa kadar değişen siyasi bağlantılarına ve güvenilir veya güvenilmez haberleri paylaşma eğilimlerine göre kategorize etti. Ekip daha sonra bu sayfalardan 2.551 tanesini aldı ve sol eğilimli Occupy Democrats ve sağ eğilimli Dan Bongino ve Breitbart gibi yanlış bilgilendirilmiş yayıncıların sayfalarındaki gönderilerin etkileşimlerini gerçek yayıncıların gönderilerinden gelen etkileşimlerle karşılaştırdı.

“Bazen küçük şeyleri yanlış anlıyoruz”

Araştırmacılar ayrıca istatistiksel yanlış bilgilerdeki artışın politik olarak tarafsız olduğunu buldular; ancak çalışma, sağdaki yayıncıların diğer siyasi kategorilerdeki yayıncılardan daha fazla yanıltıcı bilgi paylaşma eğiliminde olduğunu buldu.

Occupy Democrats’ın kurucu ortağı ve başkanı Rafael Rivero, rapordaki metodolojiyi merak ettiğini ve yanlış bilginin yayılmadığını söyledi. Rivero yaptığı açıklamada, “Bazen küçük şeyleri yanlış anlıyoruz ve hemen düzeltmeler yapıyoruz; ama okuyucularımızı asla kasıtlı olarak yanıltmayız.”

Washington Post’un yanlış bilginin yayılmasına katkıda bulunduğunu iddia ettiği yayıncılardan biri olan Bongino, bir Twitter mesajında, Washington Post’un Amazon çalışanlarının plastik şişelere idrar yapmaya zorlandığı haberine atıfta bulundu: beni güvenilir örnekler vermeden yanlış bilgi yaymakla suçladı. , 2021’de gazetecilik zirvesi. Utanmanız gerektiğini söyleyebilirim ama Washington Post için çalışmak sizi utandırmaz hale getiriyor.”

PANDEMİ DÖNEMİNDE ELEŞTİRİ ZARAR GÖRDÜ

Facebook uzun süredir kullanıcıların bakış açılarını değiştiriyor; Ana akım haberlerden çok daha fazla yanıltıcı, kışkırtıcı içeriği teşvik ettiği için eleştirildi. Kongre üyeleri ve Silikon Vadisi mühendisleri tarafından The Social Dilemma gibi filmlerde tekrarlanan bu iddia, pandemi döneminde de oldukça ilgi gördü.

Covid-19 ve aşılarla ilgili komplo teorileri viral hale geldi ve birçok Amerikalı’nın görüşlerini etkiledi. COVID States Project tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, ABD’deki Facebook kullanıcılarının diğer herhangi bir haber tüketicisine göre aşı olma olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

ARAŞTIRMACILARI KISITLAYIN, BİLGİ PAYLAŞMAYIN

Hatta Başkan Biden, Temmuz ayında Facebook gibi platformlarda yayınlanan Covid hakkında yanlış bilgilerin insanları öldürdüğünü bile söyledi. Geçtiğimiz aylarda Beyaz Saray, platformdaki Covid ile ilgili yanlış bilgilerin kapsamı hakkında Facebook’tan defalarca bilgi talep etti, ancak şirket bunu sağlamadı.

Sosyal medya platformunun bu konudaki şeffaflığına gölge düşüren bir diğer hamle ise araştırmacıların kısıtlanması. NYU araştırmacısı Laura Edelson gibi birçok araştırmacının platformda yayınlanan reklamlar ve gönderilerle ilgili verilere erişmesini engelledi. Edelson, Facebook’un geçen ay NYU Ad Observatory adlı projesini durdurması nedeniyle, platformdaki yanlış bilgilerin erişimini ve etkisini incelemeye devam edemeyeceğini kaydetti.

Daha az şeffaf hale geldiği yönündeki eleştirilere yanıt olarak, Facebook kısa süre önce her çeyrekte platformdaki en popüler içeriği gösteren yeni bir şeffaflık raporu yayınlamaya başladı. Ancak haberlerden birinin sansürlenmesi eleştirileri daha da artırdı.

Edelson’ın ekibi, araştırmayı yürütmek için CrowdTangle adlı Facebook’a ait bir iş analizi aracı kullandı. Araç genellikle gazeteciler ve araştırmacılar tarafından gönderilerin popülerliğini izlemek için kullanılır. Ancak CrowdTangle’ın bazı sınırları vardır: Araç, belirli bir gönderinin kaç beğeni ve paylaşım aldığını paylaşır, ancak gönderiyi kaç kişinin gördüğünü açıklamaz.

Facebook'a şok suçlama: 6 Ocak'tan itibaren binlerce gönderi kayboldu ilginizi çekebilir Facebook’a şok suçlama: 6 Ocak’tan itibaren binlerce gönderi kayboldu Facebook'a tepkiler durmuyor: Yanlış bilginin yayılması sürüyor ilginizi çekebilir Facebook’a tepkiler durmuyor: Yanlış bilginin yayılması sürüyor Facebook'un oluşturduğu tehdit ortaya çıktı: Aşı karşıtı makale zirve yaptı ilginizi çekebilir Facebook’un oluşturduğu tehdit ortaya çıktı: Aşı karşıtı makale zirve yaptı

Facebook’taki yanlış bilgiler altı kat daha fazla tıklama alıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK