Facebook’un akıllı gözlüğü ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi

Facebook’un akıllı gözlüğü ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi

87
0
PAYLAŞ

Facebook’un akıllı gözlükleri ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi

Facebook’un akıllı gözlükleri ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi

Sosyal paylaşım platformu Facebook, dün gözlük üreticisi Ray-Ban ile geliştirdikleri akıllı gözlüklerini tanıttı. Ancak gözlüğün veri güvenliği ve mahremiyet yasalarına uyup uymadığı İtalya’da tartışma yarattı. Olayla ilgili yasal işlem başlatıldı.

Facebook'un akıllı gözlükleri ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi

ABD’li girişimci Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, Avrupa’yı bir araya getirdi… Şirket, dün İtalyan gözlük firması Ray-Ban’ın çatı kuruluşu EssilorLuxotica ile birlikte akıllı gözlüklerini resmen tanıttı. Ancak Facebook’un geliştirdiği bu gözlük, İtalya ile İrlanda arasında bir anlaşmazlığa neden oldu.

İtalya Veri Güvenliği Kurumu Garante, kullanıcının müzik dinleyebileceği, telefon görüşmesi yapabileceği, video ve fotoğraf çekebileceği ve mevcut uygulamalar üzerinden Facebook’ta paylaşabileceği gözlükler hakkında resmi açıklama istedi.

Garante, İtalya’da geliştirilen bu ürünün gizlilik ve veri güvenliği yasalarına uygun olup olmadığını araştırmaya başladı. Garante, “Facebook’un Avrupa merkezi İrlanda’da olduğu için İrlanda’daki veri güvenliği yetkilileriyle iletişime geçildi. “Facebook’tan bu konuda bilgi vermesi istendi” dedi.

İtalyan yetkililer, Facebook’un insanları, özellikle de reşit olmayan çocukları görmeme yönünde bir adım atıp atmadığı hakkında sorular sorduklarını söyledi. Yetkililer, bu gözlüklerden toplanan verilerin nasıl saklanacağının da belirtilmediğini vurgulayarak, açıklanmasını talep etti.

Facebook ise İtalyan yetkililerin bu açıklamalarına jet hızıyla yanıt verdi. Açıklamada, “İnsanların Ray-Ban Hikayeleri geliştirmeden önce yeni teknolojiler hakkında soruları olduğunu biliyoruz.” denildi. Bu nedenle, ürünün tasarımına ve işlevselliğine nasıl gizlilik ve veri güvenliği eklediğimiz hakkında İrlandalı yetkililerle konuştuk. Garante’nin sorularını İrlanda makamları aracılığıyla yanıtlayacağız ve Avrupa denetim kurumlarıyla da çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”
Facebook, Ray-Ban ile ortaklaşa geliştirdiği akıllı gözlüklerini tanıttı ilginizi çekebilir Facebook, Ray-Ban ile ortaklaşa geliştirdiği akıllı gözlüklerini tanıttı

Facebook'un tüm WhatsApp mesajlarını okuduğu iddia edildi ilginizi çekebilir Facebook’un tüm WhatsApp mesajlarını okuduğu iddia edildi Facebook yapay zekasının ırkçılığı için tekrar özür diler ilginizi çekebilir Facebook yapay zekasının ırkçılığı için tekrar özür diler

Facebook’un akıllı gözlükleri ülkeyi karıştırdı: Resmi açıklama istendi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK