Google Earth kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

Google Earth kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

107
0
PAYLAŞ

Google Earth’ü kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

Google Earth’ü kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

Fransız yetkililer, şüpheli vergi işlemlerini ortaya çıkarmak için Google Earth’ü kullanıyor. Vergi yetkilileri, havuz inşa etmek gibi mimari işlemlerin beyan edilip edilmediğini kontrol eden bir program geliştirmek için Google ile birlikte çalıştı.

Google Earth'ü kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

Bir havuza sahip olmak, hem belediye hem de emlak vergilerinde yılda 500 Euro’ya kadar ödeme yapmak anlamına gelir. Ancak Fransa’da bu mimari değişiklikleri beyan etmeyerek vergi kaçıran çok fazla insan var. Yetkililer de bu soruna teknoloji ile çözüm buluyor. Geliştirilen yazılım, uydu görüntülerini tapu dairesi ile karşılaştırmaktadır.

2017 yılında Fransa’nın Marmande kasabasında hava fotoğrafçılığını kullanan bir pilot, oradaki 800 havuzun yüzde 30’unun bildirilmediğini tespit etti. 2019’da Côte d’Azur bölgesinde, Atlantik kıyılarında ve Drôme eyaletinde yapılan başka denemeler 3.000 gizli havuz tespit etti.

HAVUZ YAPMA ÇILGINLIĞI

Maliye bakanlığı, Mülk İnovasyonu adlı bir yapay zeka programı geliştirmenin 12 milyon avroya mal olduğunu söylüyor. Bakanlık, son on yılda Fransa’yı kasıp kavuran yüzme havuzu inşa etme çılgınlığındaki dolandırıcılığın büyük ölçüde engelleneceğini umuyor.

Ülke, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki herhangi bir yerden daha fazla ev havuzuna sahiptir. Bununla birlikte, şu anda, havuzlar ve diğer ekler, yalnızca ev sahiplerinden izin alınması gereken müfettişlerin ziyaretleriyle onaylanabilmektedir.

Vergi makamları, teknolojiyi agresif bir şekilde kullanarak personel açığını kapatıyor. Müfettişler ayrıca vergi mükelleflerinin Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarını, pahalı arabaları, egzotik tatilleri ve sahiplerinin vergi beyannamelerinde beyan edilen gelir seviyelerine uymayan diğer lüks şovları izlemek için araştırıyorlar.

Yunanistan, 2008 küresel mali krizi ve iflasın eşiğine gelmesinden sonra vergileri artırmak için havuzların havadan izlenmesine öncülük eden ülkelerden biri. 2010 yılında, Atina’nın zengin banliyölerinden 324 havuz resmi olarak rapor edildi. Ancak hava fotoğrafları bölgede 17 bin havuzun olduğunu ortaya koydu.

Google Earth’ü kullanarak dolandırıcıları yakalıyorlar

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK