Hologramlara dokunmak artık mümkün olacak

Hologramlara dokunmak artık mümkün olacak

129
0
PAYLAŞ

Hologramlara dokunmak artık mümkün olacak

Hologramlara dokunmak artık mümkün olacak

Glasgow Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dokunma hissini simüle etmek için aerohaptik olarak bilinen hava jetlerini kullanan hologramlar yarattılar.

Hologramlara dokunmak artık mümkün olacak

Glasgow Üniversitesi’nin bükülebilir elektronik ve algılama teknolojileri araştırma grubundan bilim adamları, insanların neredeyse herkesle el sıkışmasını sağlayacak yeni hologramlar üzerinde çalışıyor. Araştırmacılar, dokunma hissini simüle eden hava jetleri oluşturmak için kullanıma hazır ve uygun fiyatlı donanım kullandılar.

Araştırmacılara göre, teknoloji bir gün Star Trek benzeri bir sanal güverteyi gerçeğe dönüştürmeyi vaat ediyor, ancak bunun yakın zamanda gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığı konusunda da uyarıyorlar.

BİR DEVRİM YARATABİLİR

Buluş, sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarında devrim yaratabilir, çünkü geleneksel VR ve AR uygulamalarından farklı olarak, dokunsal hologramlar, dokunma hissini yeniden üretmek için bir el kumandası veya akıllı eldiven gerektirmez. Bunun yerine, kullanıcının el hareketlerine tepki olarak hava üfleyen bir araç kullanır.

Aerohaptik sistemi göstermek için araştırmacılar, inandırıcı bir şekilde dokunulabileceğini, yuvarlanabileceğini ve zıplayabileceğini iddia ettikleri holografik bir basketbol topu yarattılar. Ayrıca, dokunsal sistemin, kullanıcıların tanıdık yuvarlak top şeklini hissetmelerine izin verecek kadar gerçekçi olduğunu iddia ediyorlar.

DOKUNDUĞUNDAN SONRA KOKU EKLEYECEKLER

İleriye dönük olarak, araştırmacılar dokunsal sisteme birkaç yeni boyut daha eklemeyi umuyorlar. Kullanıcıların yüzeyin sıcaklığını hissetmelerini sağlamak için hava jetlerinin sıcaklığını değiştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Araştırmacılar ayrıca koku duyusunu içeren daha gerçekçi bir etkileşimli deneyim sağlamak için hava akışına koku eklemeyi planlıyor.

Yapay zeka çocuklarda ölümcül tümörü tedavi ediyor ilginizi çekebilir Yapay zeka çocuklarda ölümcül tümörü tedavi ediyor Google'ın drone'larına kuşlar saldırdı ilginizi çekebilir Google’ın drone’larına kuşlar saldırdı Harley-Davidson, elektrikli bisikletini yıl sonuna kadar piyasaya sürmeye hazırlanıyor ilginizi çekebilir Harley-Davidson, elektrikli bisikletini yıl sonuna kadar piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Hologramlara dokunmak artık mümkün olacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK