Mars’ta yaşam ihtimali var mı? Toplanan örneklerle ortaya çıktı

Mars’ta yaşam ihtimali var mı? Toplanan örneklerle ortaya çıktı

95
0
PAYLAŞ

Mars’ta yaşam olasılığı var mı? Toplanan örneklerle ortaya çıktı

Mars’ta yaşam olasılığı var mı? Toplanan örneklerle ortaya çıktı

Mars’ta bir süredir yaşam olup olmadığını araştıran ve kızıl gezegen hakkında bilgi toplayan “Persevarence” adlı keşif aracı çok önemli bir keşif yaptı. Mars’tan toplanan ilk kaya örneklerinin uzun süredir su ile temas halinde olduğu belirlendi. Bu, Mars’ta eski yaşam olma olasılığını güçlendiriyor.

Mars'ta yaşam olasılığı var mı?  Toplanan örneklerle ortaya çıktı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından Mars’a gönderilen “Persevarence” adlı keşif aracı, kızıl gezegenden ilk örnekleri topladı. Mars’tan toplanan ilk kaya örneklerinin uzun süredir su ile temas halinde olduğu belirlendi. Açıklamada, bu durumun Mars’ta antik yaşam olabileceği yönündeki görüşleri güçlendirdiği bildirildi.

Mars projesinden sorumlu isimlerden Ken Farley tarafından yapılan açıklamada, “Toplanan ilk kayalar, potansiyel olarak yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre ortaya koyuyor. Burada uzun süre su bulundurmak çok önemli” dedi. dedim.

NASA jeologu Katie Stack Morgan yaptığı açıklamada, “Bu kayalarla ilgili ilginç bir şey, yeraltı sularıyla sürekli etkileşim belirtileri göstermeleridir.” Dedi. Sözleriyle kızıl gezegende yaşam olabileceği iddialarını destekledi.

TUZ MİNERALLERİ BULUNDU

Bu kayaların uzun süre suya maruz kaldığını kaydeden Morgan, bu kayalarda antik mikrobiyal yaşamı destekleyebilecek yaşanabilir işaretler olabileceği görüşünü dile getirdi.

Öte yandan Mars’tan toplanan kaya örneklerinde tuz mineralleri bulundu. Bu keşif, daha önce Mars’ta su olduğu tezini güçlendiriyor.

“Persevarence” gezgini tarafından alınan örneklerin, bilim adamlarının, keşif aracı Dünya’ya döndükten milyarlarca yıl önce kızıl gezegende yaşam olup olmadığını araştırmasına yardımcı olması bekleniyor.

NASA’nın Kaliforniya’daki Perseverance gezgini, 30 Temmuz 2020’de fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay sonra, 18 Şubat’ta Mars’a indi.

Azim’in Mars’a gönderilen araçlar arasında en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olan kızıl gezegendeki yeni misyonunun gerçekleştirilmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, karaya inmeyi mümkün kılan sisteme ise 300 milyon dolar harcandı. ve aracı çalıştırın.

Geçen ay, Perseverance’ın Mars’tan ilk örnek alma girişimi başarısız oldu, bu nedenle NASA yeni bir protokol geliştirdi.

Rusya'dan ağır suçlama: NASA astronotu uzay istasyonunda delik açtı ilginizi çekebilir Rusya’dan ağır suçlama: NASA astronotu uzay istasyonunda delik açtı Azim toplanan örnekler, NASA araştırmaya başladı: Mars'ta yaşam var mı? ilginizi çekebilir Azim toplanan örnekler, NASA araştırmaya başladı: Mars’ta yaşam var mı?

Mars’ta yaşam olasılığı var mı? Toplanan örneklerle ortaya çıktı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK