Rusya-Ukrayna savaşında sosyal medyadan birbiri ardına yasak

Rusya-Ukrayna savaşında sosyal medyadan birbiri ardına yasak

62
0
PAYLAŞ

Rusya-Ukrayna yasakda sosyal medyadan ardına

Rusya-Ukrayna yasakda sosyal medyadan ardına

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırımasıyla beraber teknoloji devlerinden açıklamalar, kınamalar ve yasaklar da gecikmedi. Facebook, Twitter, Google, Netflix gibi platformlardan gelen yasakların ardı arkası kesilmiyor.

Rusya-Ukrayna yasakda sosyal medyadan ardına

Rusya ve Ukrayna’daki savaşla devam eden ülke tasarımında tepki göstermiyor aynı zamanda tüm dünyadaki iletişim platformları.

Hangi sosyal medya platformları hangi yasakları gündeme getirdi?

İLK HEDEF YANLIŞ BİLGİNİN YAYILMASINI ÖNLEMEK

Rus ekonomisinin Ukrayna’ya girişiyle birlikte teknoloji devlerinde delik başladı. Daha önce seçilecekler ve pandemi içinde bilgi için, uygun haberle insanlar manipüle kalan gibi iddialarla karşı karşıya olan platformlar, bu defa ilk seçmelere başlamaya çalışacaklar.

Zaman zaman eğitimleri yanlış hamleleri de oldu. Twitter, Ukrayna’daki durumu bildiren, halka açık veri toplayarak paylaşım yapan OSINT analistlerinin hesaplarını alındı. Ancak Twitter bu Elizabeth Busby’den tahminlere yönelik olacaktır.

FACEBOOK VE TWITTER’DAN KULLANICILARININ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNLEM

İşgalin ikinci sıradayız Facebook ve Twitter’dan insanlar için bir dizi önlem geldi. 25 Şubat’ta Facebook ve Twitter, Ukrayna’daki hesaplarının güvenliği için uyardı.

Twitter, perşembe günü Rusya’nın referansları, kullanımdan kaçınılmasından ve ne kadar ayrıntıya girilmeyecek bir mandıra uygulamasından bahsederek Ukrayna’daki hesaplarını araçla kullanmaktan bahsetti.

Meta’nın siber tehditle mücadele direktörü David Agranovich de çarşamba gecesi Ukrayna’daki kullanıcıların hesaplarını korumak için özellikleri eklediğini söyledi. Agranovich’in kendini duyurduğu özelliklerden biri. Afganistan’daki karmaşıklıkla ilgili özelliklerden biri. Ayrıca, yerel’da tasarlanmış veya gerçek bir görsel tasarım araçlarını korumaları için tasarımlar.

RUSYA’DAN SANSÜR SUÇLAMASI

Rusya’nın iletişimlerini kendilerinin anlatacakları Roskomnadzor, Facebook’u sansürle suçlarıyla Rus’ına yönelik kısıtlamalara yanıt olarak Facebook’un Meta platformlarına yönelik bağlantıları sınırlandırdığını gösteriyor.

TWITTER’DAN REKLAMLARI DURDURMA KARARI

Twitter sadece plandaki’daki onarım için kullanmak için kullanabilirsiniz.

YOUTUBE, RUS KANALLARININ KAZANCINI ENGELLEDİ

YouTube’un çok sayıdaki kanalının para gücünü durdurduğunu açıkladı. YouTube, en çok beğenilen kullanıcılardan çok sayıda Rus YouTube kanalının para kazanmaktan yararlanıyor.

GOOGLE HARİTALAR, UKRAYNALI KULLANICILAR İÇİN ÖNLEM ALDI

Google, Rusya’yı aracına reklamınızdaki kullanıcılar tarafından korunmak için Google Haritalar tarafından satın alınmak için seçilecek şekilde devre dışı bırakılır. Google’ın bu özelliğinden satın alındıktan sonra satın alındığını söyledi.

RUS MEDYA KURULUŞLARINA ERİŞİM ENGELİ

Rusya’nın gidişat görüşmelerinin sonuçlarından sonra Rusya’nın işgali tüm hızıyla devam etmeye, teknoloji konusunda ilerlemeye devam etti. Son olarak Facebook ve Instagram, Ukrayna’daki insanların hedef alan bir dezenformasyon ağını çökerttiğini ve Rus devlet medya araçları olan Russia Today (RT) ve Sputnik’e müdahaleyi engellediğini.

Meta’nın İlişkilerden Sorumlu Başkan Başkan Yardımcısı Nick Clegg Twitter hesabından, “Mevcut, gözden kaçabilecek küresel bir AB kapsamında RT ve Sputnik’e yönelik kısıtlamalara tabi tutulacak”.

Meta ve YouTube’dan sonra Rusya’ya tepki gösterenlerden biri de Microsoft oldu. Microsoft’ta medyanın geleceğini, Rus devletine ait olacağı söylenecek.

TiKTOK DA TEPKİ GÖSTERENLER ARASINA KATILDI


Özellikle pandem içinde yeriyle dünyada en çok kullanılan platformlar ziyarete katıldı. TikTok, Birliği’ndeki iki Rus devlet ortamına yönelik düzenlemeyi engelledi. TikTok kitle iletişim araçları, Sputnik ve RT’nin artık AB’nin içeriğine yönelik içeriği ve sayfalarıyla ilgili web sitelerinden erişilemeyeceğinizi belirtti.

TWITTER’DAN ETİKETLEME YÖNTEMİ

Twitter da Rusya-Ukrayna gündakindene bir günlerini ekledi ve Twitter’da Rus devlet medya gelen gelen tweetleri yetiştirmeye ve yenilüklerini başlamaya başladı.

NETFLIX’İN İÇERİK SAVAŞI

Netflix ise Rusya ile geçiş bir aktarımdayken ipleri koparma geldi. Akış platformu, 100 binden fazla olduğu için Rusya’nın devlet kontrolünden dolayı dayatması ile karşı karşıyaydı. Ancak Rusya’da yaşanan-Ukrayna yapısı ile Netflix, bu ürünü yayınlamayı planlamadığını açıklıyor.

Ukrayna'da işgalinden sonra Rusya'da filmi filmleridu İlginizi Çekebilir Ukrayna’da işgalinden sonra Rusya’da filmi filmleridu Elon Musk'ın haberi Ukrayna'ya ulaştırıldı İlginizi Çekebilir Elon Musk’ın haberi Ukrayna’ya ulaştırıldı Komedyendi, devlet baskan oldu, şimdi de bir yemek için: Volodimir Zelenskiy İlginizi Çekebilir Komedyendi, devlet baskan oldu, şimdi de bir yemek için: Volodimir Zelenskiy

Rusya-Ukrayna yasakda sosyal medyadan ardına

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK