Şirket içindeki araştırmanın detayları sızdı: Instagram gençlerde depresyona neden oluyor

Şirket içindeki araştırmanın detayları sızdı: Instagram gençlerde depresyona neden oluyor

102
0
PAYLAŞ

Şirket içindeki araştırmanın detayları sızdırıldı: Instagram gençlerde depresyona neden oluyor

Şirket içindeki araştırmanın detayları sızdırıldı: Instagram gençlerde depresyona neden oluyor

Facebook’un görsel içerik platformu Instagram üzerinde yaptığı araştırmayı şeffaf bir şekilde paylaşmadığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre; Platform gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkiliyor.

Şirket içindeki araştırmanın detayları sızdırıldı: Instagram gençlerde depresyona neden oluyor

Facebook, son üç yıldır fotoğraf paylaşım uygulamasının milyonlarca genç kullanıcıyı nasıl etkilediğini araştırıyor. Zaman zaman, şirketin araştırmacıları Instagram’ın özellikle genç kızlar olmak üzere büyük bir yüzdesine zararlı olduğunu keşfettiler.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre; Genç kızların yüzde 32’si vücutları hakkında kötü hissettiklerinde Instagram’ın kendilerini daha kötü hissettirdiğini söyledi. Instagram’daki karşılaştırmalar, genç kadınların kendilerini nasıl gördüğünü ve tanımladığını değiştirebilir.

GENÇLER INSTAGRAM’I SUÇLADI

Şirket içinde paylaşılan 2019 yılına ait bir slaytta, sorun yaşayan genç kızlarla ilgili araştırmalar şöyle özetleniyor: “Her üç genç kızdan birinde beden imajı sorunlarını daha da kötüleştiriyoruz. Gençler, anksiyete ve depresyondaki artışlar için Instagram’ı suçluyor. Bu yanıt beklenmedikti ve tüm gruplar arasında tutarlıydı.”
Materyaller, Instagram kullanıcılarının yüzde 40’ından fazlasının 22 yaşında ve daha genç olduğunu ve ABD’de her gün yaklaşık 22 milyon gencin Instagram’a giriş yaptığını gösteriyor. Ortalama olarak, ABD’deki gençler Instagram’da Facebook’tan yüzde 50 daha fazla zaman harcıyor.

ARAŞTIRMALARINI KAMUOYLA PAYLAŞMAZ

Facebook, uygulamanın gençler üzerindeki olumsuz etkilerini genellikle hafife aldı ve araştırmasını kamuoyuna açıklamadı veya sonuçları talep eden akademisyenlere sunmadı. Bu sonuçların aksine, CEO Mark Zuckerberg, Mart 2021’deki bir kongre oturumunda çocuklar ve ruh sağlığı hakkında soru sorulduğunda, “Gördüğümüz şey, diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal uygulamaları kullanmanın olumlu zihinsel faydaları olabileceğidir” dedi.

Instagram’dan Adam Mosseri yakın tarihli bir röportajda şunları söyledi: “Bu hikayede bahsedilen sorunlardan bazıları yaygın değil, ancak insanlar üzerindeki etkisi çok büyük olabilir.”
Mosseri, Facebook’un insanları birbirine bağlamanın sakıncaları olduğunu anlamak için çok geç kaldığını söyledi. Mosseri şöyle devam etti: “Instagram’ın bazı özellikleri bazı genç kullanıcılar için zararlı olabilir ancak bunlar kolayca çözülebilir. Yaptıklarımızla birlikte gelen çok güzel şeyler var. ”

SOSYAL KARŞILAŞTIRMA NEDENLERİ

Araştırmacılar ayrıca bazı sorunların sosyal medyaya değil, Instagram’a özgü olduğu sonucuna vardı. Bu, özellikle insanların kendi değerlerini başkalarının çekiciliği, zenginliği ve başarısı açısından değerlendirdiği sözde sosyal karşılaştırma için geçerlidir.
Platformun Mart 2020’de yaptığı iç araştırmaya göre sadece en güzel anları paylaşma eğilimi, mükemmel görünme baskısı ve bağımlılık yapan bir ürün; gençleri yeme bozukluklarına, sağlıksız bir beden imajına ve depresyona götürebileceğini ortaya koydu. Araştırma ayrıca, bir algoritma ile kullanıcılara fotoğraf ve videolar sunan Keşfet sayfasının, kullanıcıları potansiyel olarak zararlı içeriğin derinliklerine gönderebileceği konusunda da uyarıyor.

ZUCKERBERG ARAŞTIRMA SONUÇLARINI YOKTUR

Araştırma, üst düzey Facebook yöneticileri tarafından incelendi ve belgelere göre Zuckerberg ile paylaşıldı.

Yine de Mart ayındaki bir kongre oturumunda Zuckerberg, şirketi yasa koyucuların 13 yaşından küçük çocuklar için yeni bir Instagram ürünü oluşturma planlarıyla ilgili eleştirilerine karşı savundu.

Ağustos ayında Sens., Zuckerberg’e yazdığı bir mektupta, Richard Blumenthal ve Marsha Blackburn, Facebook platformlarının gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin araştırmasını yayınlaması için onu teşvik etti. Buna karşılık, Facebook senatörlere şirketin kendi çalışmalarını içermeyen altı sayfalık bir mektup gönderdi. Facebook ayrıca senatörlere araştırmasının tescilli olduğunu söyledi; İçeride açık diyaloğu ve beyin fırtınasını teşvik etmek için gizli tutulduğunu söyledi.
Senatör Blumenthal bir e-postada, “Facebook’un yanıtları o kadar kaçamaktı ki, tüm sorularımızı bile yanıtlayamadılar. Facebook’un ne saklamış olabileceği konusunda gerçekten şüphe uyandırıyorlar. “Potansiyel olarak tehlikeli ürünlerle gençleri hedef alırken bilimi maskeliyor.”

GENÇLER İÇİN LİSE KAFETERYASI İLE EŞDEĞER

Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmadan önce 13 çalışanı olan küçük bir girişimdi. Belgelere göre, o yıl Facebook, ürününü ilk kez kullanan gençlerin sayısında bir düşüş gözlemledi.

Çok geçmeden Instagram, lise kafeteryasının çevrimiçi eşdeğeri haline geldi: gençlerin en iyi fotoğraflarını paylaştığı, arkadaş bulduğu, ölçü aldığı ve birbirleriyle övündüğü yer.

Facebook’un araştırması, Instagram’ın etkilerinin tüm kullanıcılar için zararlı olmadığını gösteriyor. Araştırma, çoğu genç için olumsuz sosyal karşılaştırmanın etkilerinin yönetilebilir olduğunu ve kullanıcıların kendilerini ifade etmeleri ve arkadaşlarıyla bağlantı kurmaları için eğlenceli bir yol olarak uygulamanın faydasından daha ağır basabileceğini söylüyor.
Ancak Facebook’un kendi bulguları, Instagram’ın birçok kişiye zarar verebileceğini gösteriyor.

INSTAGRAM NEDENİYLE ONLARI SEVMMEYE BAŞLADILAR

ABD ve İngiltere’deki gençler üzerinde yapılan bir araştırmada Facebook, çekici olmadığını bildiren Instagram kullanıcılarının yüzde 40’ından fazlasının bu duygunun uygulamada başladığını söylediğini buldu. Yeterince iyi olmadığını bildiren gençlerin yaklaşık dörtte biri, bu duygunun Instagram’da başladığını söyledi. Birçoğu, uygulamanın arkadaşlıklarının gücüne olan güvenlerini de sarstığını söyledi.

Instagram araştırmacıları, platformun psikolojik etkileriyle mücadele edenlerin hesaplarını da kapatmadığını belirtti. Sunumlara göre, gençler düzenli olarak Instagram’da daha az zaman harcamak istediklerini ancak bunu yapmak için öz kontrolden yoksun olduklarını bildiriyor.

ÇÖZÜMLER BAŞARISIZ

Facebook, Project Daisy adını verdikleri bir pilot programda beğenileri gizlemeye başlasa da Mosseri, bu özelliğin kullanıcıların hislerini değiştirmediğini açıkça kabul etti.

Facebook araştırmacıları, Instagram’ın güzelleştirme yerine eğlenceli filtreler sunabileceğini öne sürdü. Araştırmacılar Ocak ayında “Hikayelerde filtrelenmiş özçekimleri paylaşmak veya görüntülemek insanları daha kötü hissettirdi” diye yazdı.

YEME BOZUKLUĞU, DEPRESYON, SOSYAL DURUM ENDİŞESİ

17 yaşındaki Destinee Ramos, “Pandemi sırasında neler yaptığınızı arkadaşlarınıza göstermek istiyorsanız, Instagram’a gitmeniz gerekiyordu” diyor.

Ramos ve 18 yaşındaki arkadaşı Isabel Yoblonski, bunun toplumları için potansiyel bir sağlık sorunu oluşturduğuna inandılar ve ulusal bir bilim yarışmasının bir parçası olarak akranlarını araştırmaya karar verdiler. Yanıt veren 98 öğrencinin yaklaşık yüzde 90’ı sosyal medyanın ruh sağlıklarını olumsuz etkilediğini söyledi.
Kaliforniya’da yaşayan 17 yaşındaki Eva Behrens, sınıfındaki kızların yarısının Instagram bağlantılı beden imajı endişeleriyle mücadele ettiğini tahmin ettiğini söyledi. 17 yaşındaki sınıf arkadaşı Molly Pitts liseye geldiğinde, akranlarının Instagram’ı göreceli popülerliklerini ölçmek için bir araç olarak kullandıklarını gördü. Takipçi sayısının kendi aralarında ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

YETERSİZ OLDUKLARINI HİSSEDERLER

19 yaşındaki Lindsay Dubin, daha yakın zamanda egzersiz yapmak istedi. Egzersiz yapmak için Instagram’a gitti ve beğendiği bazı hesaplar buldu. Ancak o zamandan beri, uygulamanın algoritması Keşfet sayfasını nasıl kilo verileceği, ideal vücut tipi ve ne yiyip ne yiyemeyeceğiyle ilgili fotoğraflarla doldurdu.
Stanford Üniversitesi’nden 20 yaşındaki Sylvia Colt-Lacayo, yakın zamanda yanaklarını daha ince ve pembe gösteren bir yüz filtresi denediğini söyledi. Ama sonra Colt-Lacayo, Nikaragualı babasından miras kalan filtrenin yanaklarını küçülttüğünü ve daha Avrupalı ​​görünmesini sağladığını fark etti. Colt-Lacayo tekerlekli sandalye kullanıyor ve Instagram’ın ona olması gerektiği gibi görünmediğini veya uygulamadaki diğer genç kızların yaptığı şeyleri yapmadığını hissettirdiğini söylüyor.

“YÖNETİCİLER PLATFORMU DÜZELTMEYE ÇALIŞMIYOR”

Yaklaşık bir yıl önce Anastasia Vlasova bir terapist görmeye başladı. Bir yeme bozukluğu geliştirmişti ve buna neyin sebep olduğu konusunda net bir fikri vardı: Instagram’da geçirdiği zaman.

Platforma 13 yaşında katıldı ve günde üç saatini, uygulamada yayınlanan fitness etkileyicilerinin mükemmel yaşamları ve vücutlarıyla büyülenerek geçirdi.

18 yaşındaki Vlasova, “Instagram’a gittiğimde tek gördüğüm ince vücutların, mükemmel karın kaslarının fotoğraflarıydı” dedi. Artık Instagram’ı kullanmayan Vlasova, Facebook yöneticilerinin platformlarını daha az toksik hale getirmek için yeterince şey yaptıklarına şüpheyle baktığını söyledi: “Yeme bozukluğumla beş yıl yaşamak zorunda kaldım ve Instagram’daki insanlar hala acı çekiyor.”

Instagram'a yeni güncelleme: Favoriler listesi ilginizi çekebilir Instagram’a yeni güncelleme: Favoriler listesi Instagram yeme bozukluğu olan kullanıcılarından özür diledi ilginizi çekebilir Instagram yeme bozukluğu olan kullanıcılarından özür diledi Facebook ve Instagram, gençleri hedefleyen reklamverenleri sınırlayacak ilginizi çekebilir Facebook ve Instagram, gençleri hedefleyen reklamverenleri sınırlayacak

Şirket içindeki araştırmanın detayları sızdırıldı: Instagram gençlerde depresyona neden oluyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK