Sosyal medyada aktif olma süreleri uzadı

Sosyal medyada aktif olma süreleri uzadı

71
0
PAYLAŞ

Sosyal medyada aktif olma süresi

Sosyal medyada aktif olma süresi

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rehberlik ve Psikoloji Bölümü öğretim üyelerinin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcı sayısı 38 milyona yükseldi. Pandemi nedeniyle sosyal medyada aktif olma süresinin uzadığı belirlendi.

Sosyal medyada aktif olma süresi

ODÜ Rehberlik ve Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şule Baştemur, öğrencileri Dilara Hatice Borucu ve Sezer Bulut sosyal medyada 5 aylık bir araştırma yaptı. Sosyal medya kullanımının her geçen gün arttığını gösteren çalışmada, Facebook istatistiklerine göre 37 milyon aktif kullanıcıya sahip Türkiye’nin dünya sıralamasında ilk 10 ülke arasında yer aldığı belirtiliyor. nüfus. Instagram kullanıcı sayısının 38 milyona çıktığı Türkiye’de pandemi nedeniyle sosyal medyada aktif kalma süresinin uzadığı, internet kullanım oranının 7 saate çıktığı, sosyal medya kullanım oranının ise 7 saate çıktığı belirlendi. aktif sosyal medya kullanımı yüzde 81’e yükseldi.

ÇOCUKLARIN BİLGİLERİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILIYOR

Ekip ayrıca, çocuklarının fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşan ebeveynlerin neden olduğu psikolojik durumları da araştırdı. Annenin hesabında kullanılan fotoğrafların yüzde 83’ünün çocuğunun fotoğrafları olduğu, fotoğraflarda çocuğun özel bilgilerinin, konum bilgilerinin ve özel kıyafetli görüntülerin yer aldığı görüldü. Fotoğraflar incelendiğinde çocuğun gittiği okul ve okulun adının paylaşılmamasına rağmen net bir şekilde yer aldığı belirlendi.

HER 3 FOTOĞRAFTA ÇOCUK GÖRÜNTÜ

“Kötü niyetli bir kişi varsa ve çocuğa zarar vermeyi amaçladıysa, anne ve babanın hisseleri incelenerek çocuk hakkında ne gibi bilgiler elde edilebilir?” Sorudan yola çıkılarak yapılan araştırmada; Seçilen annenin gönderileri arasında çocuğun 888 fotoğrafının, çocuğun tek başına 537 fotoğrafının, annesiyle birlikte 297 fotoğrafının, babasıyla 23 fotoğrafının, hem annesiyle hem babasıyla 31 hem de çocuksuz 173 fotoğrafı olduğu belirlendi. Paylaşımlarda annenin paylaştığı her üç fotoğraftan birinde çocuğun görsellerini kullanarak ürünü tanıttığı ve maddi kazanç sağladığı gözlemlendi. Araştırma sonuçlarına göre çocuğun yaşadığı şehir, okuduğu okul, hatta ev adresi gibi bilgiler bilinçli ya da bilinçsiz paylaşımlarla ortaya çıkıyor.

EBEVEYN ÇOCUKLARININ ÖZEL BİLGİLERİNİ PAYLAŞIR

Ordu Üniversitesi Rehberlik ve Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şule Baştemur, ebeveynlerin son dönemde çocuklarının fotoğraflarını paylaşmaya meylettiğini söyledi:

– Bu paylaşımlar sürekli ve kontrolsüz olarak yapılmaktadır. Ebeveynlerin sosyal medyadaki paylaşımları ile çocuğa kolayca ulaşılabilir. Şu anda çocuğun hangi okulda okuduğunu biliyoruz. Hangi mahallede oturduğunu biliyoruz. Ev adresini biliyoruz. Çocuğun asla hayır diyemeyeceği yiyecekleri biliyoruz. Çünkü bunu çocuğuma verirsen anne asla hayır demez, hemen sayfasına alır. Bunun dışında babanın iş nedeniyle evden uzakta olduğunu biliyoruz. Bu dönemlerin ne kadar sürdüğünü biliyoruz. Tüm bu bilgiler bir araya getirildiğinde kötü bir insan olsaydık o çocuğa zarar vereceğimizi biliyoruz.

GERÇEK HAYATTA İSTİSMAR HER ZAMAN OLUŞMAZ

Bilinçsiz paylaşımın çocuk istismarına neden olabileceğine değinen Baştemur, şunları söyledi:

– Kötüye kullanım, gerçek hayatta her zaman gerçekleşmez. Bazen sanal otoriteler aracılığıyla da gerçekleşebilir. Özellikle sosyal medya bunun için bir araç. Pedofili sitelerinde yayınlanan çocuk görsellerinin büyük bir bölümünün anne ve babaların bilinçsizce ve düşünmeden paylaştığı fotoğraf veya videolardan alındığını gösteriyor. Bu aslında çocuk için çok tehlikelidir.

– Birincisi pedofili ve istismar açısından çok önemli. Çünkü sübyancı bireylerin çevrimiçi olarak eriştikleri çocuklara gerçek hayatta erişme olasılıkları daha yüksektir. Özellikle araştırmalar bize şunu söylüyor; İnternet üzerinden çocukların görüntülerine erişen bireylerin yüzde 30 ila yüzde 80’i çocukları gerçek hayatta sömürme olasılığına sahiptir. Sosyal medya bu noktada bir araçtır. Bu yüzden pedofili bizim için büyük bir risk.

anne Çocuk Facebook Instagram internet okul Ordu Ordu Üniversitesi sosyal medya Türkiye

Sosyal medyada aktif olma süresi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK