Soyağacı oluşturma için e-Devlet’ten yeni uygulama

Soyağacı oluşturma için e-Devlet’ten yeni uygulama

99
0
PAYLAŞ

e-Devlet’ten şecere oluşturma için yeni uygulama

e-Devlet’ten şecere oluşturma için yeni uygulama

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan yukarıdan aşağıya soy sorgulama hizmetine gösterilen yoğun ilgiden yola çıkılarak, vatandaşların alt ve üst soy bilgilerini kullanarak şecere tasarlayabilecekleri ‘Peanology Creation’ hizmeti hayata geçirilmiştir.

e-Devlet'ten şecere oluşturma için yeni uygulama

İçişleri Bakanlığı, şecere oluşturma hizmetiyle dijital dönüşüm alanında bir adım daha atarak, vatandaşların elektronik ortamda erişebildiği kamu hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Yeni hizmet sayesinde nüfus müdürlüklerine gitmeden pedigri oluşturulabilecek. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Nüfus Yönetim Sistemi (MERNIS) Projesi kapsamında elektronik ortamda tutulan nüfus kayıtları sayesinde veli soy bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. MERNİS’te tutulan bilgiler, Osmanlı Dönemi’nde 1904 yılında yapılan genel nüfus sayımından elde edilen bilgilere dayandığı için 1800’lü yıllara kadar doğmuş kişilerin kayıtlarına ulaşma imkanı sağlamaktadır.

e-DEVLETTE PEEDIA NASIL OLUŞTURULUYOR?

Şecere oluşturma işlemi e-Devlet Kapısı üzerinden veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. e-Devlet Kapısı’ndan soyağacı oluşturmak için ‘https://www.turkiye.gov.tr’ adresinden TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile güvenli kimlik doğrulama araçları kullanılarak, kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü / Soyağacı ‘Yaratılış hizmeti’ seçilerek ve şecere ile ilgili elektronik belge alınarak, ‘ ‘den ‘e-Hizmet/e-Soru/Soyu Sorgulama’ hizmeti seçilerek ilgili hizmete ulaşılabilir. nvi.gov.tr’ ve e-Devlet ile giriş yapın.

KATILAN YOĞUNLUK

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, en çok talep gören e-Devlet hizmetlerinden biri olan e-Devlet hizmetlerine olan yoğun talebi dikkate aldı. Soy ağacı oluşturma hizmeti, dakikada 200.000 talebe yanıt verebilecek. Ayrıca hizmet planlanırken tek bir tasarım kullanmak yerine 8 farklı fon, 5 farklı çerçeve ve 4 farklı renk seçeneğinden oluşan çeşitli tasarımlar oluşturulmuştur. Bu tasarımların elemanları kullanılarak, aile ağaçlarının arka plan tasarımı, yazı fontları, yazı renkleri, çerçeve tasarımları, çerçeve renkleri, ağaç düğüm düzeni ve konumları görsel zevklerine göre düzenlenebilir ve hatıra olarak kaydedilebilir. yüksek çözünürlüklü belge çıktısı.

e-Devlet İçişleri Bakanlığı internet tasarım uygulaması

e-Devlet’ten şecere oluşturma için yeni uygulama

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK