Terden coronavirüsünü teşhis eden test geliştirdiler

Terden coronavirüsünü teşhis eden test geliştirdiler

77
0
PAYLAŞ

Terden koronavirüsü teşhis etmek için geliştirilen test

Terden koronavirüsü teşhis etmek için geliştirilen test

Taylandlı araştırmacılar, virüsleri terden tespit edebilen taşınabilir bir COVID-19 cihazı geliştiriyor. Geliştirilen cihaz ayrıca Bangkok’ta bir gıda pazarında zanaatkarlar üzerinde test edildi.

Terden koronavirüsü teşhis etmek için geliştirilen test

Pandemi yeni varyantlarıyla devam ederken, virüsün teşhisi için daha pratik ve kolay yöntemler arayışları sürüyor. Son olarak, Taylandlı araştırmacılar virüsleri terden tespit edebilen bir cihaz geliştirdiler.

Bangkok’taki Chulalongkorn Üniversitesi’nden Chadin Kulsing, cihazla ilgili şu bilgileri veriyor: “Örneklerden COVID-19 bulaşmış kişilerin çok farklı kimyasallar salgıladığını gördük. Bu bulguyu, COVID-19 hastalarının terindeki belirli bakteri ve kokuları tespit edecek bir cihaz geliştirmek için kullandık.”

Chadin, cihazın test aşamasında yüzde 95 doğruluk oranına sahip olduğunu söylese de cihaz laboratuvarlarda geliştirilmeye devam ediyor. Ayrıca, araştırma henüz bir dergide yayınlanmadı veya hakemli değil.

Channel News Asia’ya göre, bilim adamları bu yeni cihazın sürüntü testlerine uygun fiyatlı bir alternatif olacağını umuyorlar. Ayrıca, özellikle ön saflarda çalışanlar için daha hızlı sonuçlar sağlayabileceğini düşünüyorlar.

NASIL UYGULANIR?

Swab testinden daha pratik olduğu düşünülen test, pamuklu çubukla kol altına 15 dakika tutularak uygulanır. Daha sonra uygun miktarda numune alınır ve sonuçları kontrol etmek için analizöre basınç uygulanır. Sonuçlar 30 saniye içinde görünür.

Şimdiye kadar, Bangkok’ta bir pazar alanında test edilen araç için esnaflar, 15 dakika boyunca pamuklu çubuk tutma zorunluluğuna rağmen, sürüntü testlerinden daha rahat bir deneyim olduğunu söyleyerek yeni yöntemi onayladılar.

Nefesle korona testi yapan cihaz deneme aşamasında ilginizi çekebilir Nefesle korona testi yapan cihaz deneme aşamasında Akıllı telefonda geliştirilen Corona virüs testi ilginizi çekebilir Akıllı telefonda geliştirilen Corona virüs testi Ses analizi ile korona virüs testi yapabilen uygulama üzerinde çalışıyor ilginizi çekebilir Ses analizi ile korona virüs testi yapabilen uygulama üzerinde çalışıyor

Terden koronavirüsü teşhis etmek için geliştirilen test

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK