Yapay zeka için Z kuşağı bir şans

Yapay zeka için Z kuşağı bir şans

98
0
PAYLAŞ

Gen Z, AI için bir şans

Gen Z, AI için bir şans

Yapay zeka meslekleri dönüştürürken kazanan veya kaybeden tarafta olmak ülkelerin izleyeceği politikalara bağlı olacaktır.

Gen Z, AI için bir şans

Teknolojinin getirdiği otomasyon sayesinde üretim sürecindeki birçok rutin işin makinelerle yapılması mümkün hale gelmiştir. Prof. Berrin Ceylan Ataman, dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi, yapay zeka teknolojilerinden yararlanmak için yoğun bir Z kuşağı nüfusuna sahip olma şansı olarak nitelendirerek, “Z kuşağı nüfusumuz daha fazla. birçok ülkenin toplam nüfusundan daha fazladır. Bu da Türkiye’ye ciddi bir avantaj sağlıyor. Beşeri sermaye yatırımına öncelik verilmesi zorunludur” dedi.

İŞSİZLİĞİ ARTIRIR

Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ataman, “Yapay zeka işsizlik yaratacak ve mesleklerde ciddi bir dönüşüme neden olacak. Bazı meslekler yok olurken, yenileri ortaya çıkacak. Süreç iyi yönetilmeli ve işgücü yapısal dönüşümlere hazırlanmalıdır. Araştırmalar, yapay zeka ve otomasyondaki hızlı büyümenin gelir dağılımı üzerinde bozucu bir etkisi olacağını ortaya koyuyor. Yapay zekaya uyum konusunda ülkeler arasındaki farklılıkların küresel eşitsizlikleri artıracağına işaret eden Ataman, “Vatandaşlık geliri gibi çözümler gündemde. Bu durumda kazanan veya kaybedenler arasında olmak ülkelerin politikalarına bağlıdır.”

Prof. Berrin Ceylan Ataman

BİRÇOK FIRSAT Ortaya Çıkacak

Gelişmekte olan ülkelerde teknolojik ilerlemenin ekonomik büyümenin motoru olarak kabul edildiğine işaret eden Ataman, “Bu durumda yapay zeka, katma değeri yüksek üretim süreçlerine geçiş için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Yapay zeka kullanımı özellikle genç nüfus için fırsatlar yaratma potansiyeline sahiptir. Yapay zekanın katma değeri yüksek üretime uygulanması halinde ekonomik getirisi çok yüksek olacaktır. Bu yönde kullanılırsa yapay zeka ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli bir etkiye sahip olacaktır. Ataman, yapay zeka alanında çalışabilecek yeni mezunların sayısını artırmak için üniversitelere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Gen Z, AI için bir şans

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK