TTB: Üniversiteler pandemi tedbirleri alınmadan açıldı

TTB: Üniversiteler pandemi tedbirleri alınmadan açıldı

64
0
PAYLAŞ

Tam zamanlı yüz yüze eğitimin kesintisiz devam etmesi için bugüne kadar yaptığı çok sayıda çağrı ve uyarıyı hatırlatan TTB, “Pandemi ve aşı süreci yönetilemedi, eğitimle ilgili uyarılarımıza yönelik tedbirler alınmadı. kurumlar”. TTB, “Salgının başından beri ısrar ettik: Salgın genelgelerle ya da Twitter açıklamalarıyla yönetilemez. Ancak bilimsel veriler eşliğinde gerekli önlemler alınarak ve uygulanarak yönetilebilir.

TTB: Pandemi önlemi alınmadan açılan üniversiteler

TTB: Pandemi önlemi alınmadan açılan üniversiteler

TTB: Pandemi önlemi alınmadan açılan üniversiteler

Türk Tabipleri Birliği (TTB), ne üniversitelerde ne de öğrenci yurtlarında yüz yüze eğitim için gerekli şartların sağlanmadığını belirtti. TTB, üniversitelerle ilgili tespit ettikleri eksiklikleri ve önerileri kamuoyu ile paylaştı.

TTB: Pandemi önlemi alınmadan açılan üniversiteler

Tam zamanlı yüz yüze eğitimin kesintisiz devam etmesi için bugüne kadar yaptığı çok sayıda çağrı ve uyarıyı hatırlatan TTB, “Pandemi ve aşı süreci yönetilemedi, eğitimle ilgili uyarılarımıza yönelik tedbirler alınmadı. kurumlar”. TTB, “Salgının başından beri ısrar ettik: Salgın genelgelerle ya da Twitter açıklamalarıyla yönetilemez. Ancak bilimsel veriler eşliğinde gerekli önlemler alınarak ve uygulanarak yönetilebilir.

ÖNERİLERİ SIRALADI

Kovid-19 tedbirlerini ve üniversitelerdeki eğitim süreçlerinin çerçevesini belirleyen Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 3 Eylül 2021 tarihli açıklamasında, hangi üniversitelerin aldıkları veya ne kadar önlem aldıklarına dair bir açıklama yapılmadığını hatırlatan Dr. TTB, üniversitelerin açılmasına ilişkin açıklama ve uygulamaların şu ana kadar belirlendiğini söyledi. Ana noktalar ve öneriler şu şekilde sıralandı:

* Toplumdaki tüm yetişkinlerin ve 12 yaş üstü çocukların aşılanması okulların en uzun ve güvenli şekilde açık kalması için gerekli bir uygulamadır. Bu nedenle aşılamanın tamamlanması için daha fazla çaba gösterilmeli, aşısız yetişkinlerin halk sağlığı açısından risklerini sınırlayan uygulamalar artırılmalı ve üniversiteli gençlerin aşılanması teşvik edilmelidir.

*Üniversitelerde akademisyenlerden asistanlarına, güvenlik görevlilerinden idari personele kadar tüm yetişkinlerin aşı olması zorunludur. Temel çözüm, üniversitelerin her kademesindeki öğrencilerin aile üyeleri, öğretim üyeleri ve diğer tüm çalışanları ile aileleriyle birlikte kalan öğrencilerin aşılanmasıdır. YÖK, rektörler, dekanlar, aşı ve PCR testi de aynı tutumu benimsemeli ve hayata geçirmek için ortak çaba göstermelidir.

*Etkili bir şekilde dosyalama, semptom gösteren ve temaslılarının risk gruplarında düzenli olarak taranması ile ayrılması, bu kişilerin düzenli takibi ve üniversitelere gelmelerinin engellenmesi bulaşmanın önlenmesi için esastır.

*Yeni bir yükselişin eşiğinde olduğumuz bu günlerde, derslik, laboratuvar ve uygulama ortamlarındaki öğrenci sayısı azaltılmalı, ders süreleri kısaltılmalı, bu ortamlar ders aralarında ve ders aralarında havalandırılmalıdır. Açılmayan veya havalandırma sistemi olmayan sınıfların pencereleri açılabilir hale getirilmelidir.

* Salgının yüksek olduğu bu günlerde aşılı ve aşısız tüm öğrencilerin ve tüm çalışanların maske takması zorunludur. Sınıflarda kişiler arası mesafenin en az 1 metre olacak şekilde düzenlenmesi ve açık havada sosyal alanların belirlenmesi gerekmektedir.

*Üniversite yönetimleri, akademisyenler ve tüm çalışanlar, öğrenciler ve öğrencilerle birlikte yaşayanlar HES koduna uymalıdır.

“BELİRSİZLİK”

*Üniversitelerin açılmasını takip eden 2-4 hafta içerisinde öğrencilerde, öğretim elemanlarında ve yardımcı personelde tespit edilen vakalar ve üniversite içi bulaşma ile ilgili bilgiler çok yakından takip edilmeli ve şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. Bu dönemde toplanacak veriler bilimsel bilgiler ışığında değerlendirilmeli ve önlemlere karar verilmelidir.

*YÖK genelgesinde Kovid-19 pozitif olanlar hakkında başvurunun nasıl yapılacağına dair bir düzenleme yok.

* Üniversitelerdeki kantin ve yemekhanelerde bulunabilecek kişi sayısının aynı anda belirlenmesi sağlanmalı, havalandırmaları sağlanmalı, gerekirse açık çadır veya revaklara taşınmalı, açık havalandırılmalıdır. yemek verilmemelidir.

*Toplu ulaşımın kullanılması için yerel yönetimlerle iletişimde üniversiteye ulaşımı sağlayan hatların sıklığı arttırılmalı, havalandırmalı araçlarla kişi sayısı sınırlandırılmalıdır. Ulaşım yoğunluğunu veya kampüs tıkanıklığını azaltmak için gerekirse haftanın günlerini üç hatta dört programa bölmek düşünülmelidir.

* Üniversite hayatının ayrılmaz bir parçası, arkadaşlarla birlikte farklı kültürler için hazırlanmış özerk bir yaşam alanı olmasıdır. Bu nedenle ders dışı zaman ve etkinlikler üniversitenin temel bir parçası olarak ele alınmalı, öğrencilerin pandemi koşullarında kampüs içi ve kampüs dışı yaşamda nasıl hareket etmeleri gerektiğine, virüs, yayılma, korunma ve mücadele konusunda bilgi, farkındalık ve tutum değişikliğine yönelik programlar geliştirilmelidir. pandemiler, özellikle ilk hafta bu konulara ayrılmalıdır. .

YURTLAR İÇİN ÇAĞRI

*Üniversitelerde özellikle bina görevlisi olmak üzere destek personeli sınırlıdır ve bazı fakültelerde hizmetli bulunmamaktadır. Üniversitelerdeki personel eksikliği bir an önce tespit edilerek giderilmelidir.

*Bu merkezler pandemi tedbirlerine dahil edilmeli, üniversite pandemi kurulları oluşturulmalı, kampüslerde tespit edilecek vakalar için izolasyon odaları ayrılmalıdır.

*Öğrenciler yurtlarda tek kişilik odalarda kalmalı, havalandırma yeterli olmalı, yemekhane, kütüphane, çalışma odaları gibi toplu yaşam alanları kişi sayısı sınırlandırılarak uygun hale getirilmeli ve yeterli havalandırma yapılmalı, öğrencilerin barınma sorunları hızla çözülmeli ve yeterli barınma sağlanmalıdır. Yurtlardaki odaların paylaşımlı olması durumunda, aynı program ve aynı sınıftaki öğrencilerin yurt odalarında kalması planlanmalıdır.

Prof.  Şenol'dan grip uyarısı: Corona duyarlı segmentleri artırdı, bağışıklığı azalttı ilginizi çekebilir Prof. Şenol’dan grip uyarısı: Corona duyarlı segmentleri artırdı, bağışıklığı azalttı Corona virüsü bulaşan 500 hastanın yüzde 10'unda kalp yetmezliği tespit edildi ilginizi çekebilir Corona virüsü bulaşan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği tespit edildi

aile Corona Grip HES kodu Maskeli öğrenci Tekirdağ Twitter uygulaması YÖK yüz yüze

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK