Uzundere’ye JES projesi iptal

Uzundere’ye JES projesi iptal

130
0
PAYLAŞ

İzmir’in Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi kırsalında kurulacak jeotermal santral projesine karşı çıkan mahalle sakini, zeytinlik içinde yapılacağı gerekçesiyle projenin iptali için suç duyurusunda bulundu.

Uzundere'ye JES projesi iptal edildi

Uzundere’ye JES projesi iptal edildi

Uzundere’ye JES projesi iptal edildi

Danıştay 6. Ceza Dairesi, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi zeytinlik alanında jeotermal santral (JES) kuyusu sondajı projesine ilişkin iptal kararını oybirliğiyle onayladı.

Uzundere'ye JES projesi iptal edildi

İzmir’in Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi kırsalına kurulacak jeotermal santral projesine karşı çıkan mahalle sakini, zeytinlik içinde yapılacağı gerekçesiyle projenin iptali için suç duyurusunda bulundu.

İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, 3 kilometrelik bölgede zeytinlikler bulunduğu ve sondaj çalışmalarının çevreye zarar vereceği gerekçesiyle planın iptaline karar verildi. Firma avukatlarının karara itirazları sonucunda dosya Danıştay’a gitti.

Yerel mahkemenin kararı eksik inceleme nedeniyle bozulurken, bilirkişi raporu istendi. İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde dosyaya atanan bilirkişinin, planın çevreye zarar vereceğine ilişkin rapor sunmasının ardından mahkeme, KİS’i yeniden iptal kararı verdi.

Şirket yetkililerinin itirazı üzerine dosya bu kez Danıştay 6. Dairesi’nde görüşüldü. Üyeler, projenin bölgedeki zeytinlikler üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu sonucuna vardılar.

Bunun üzerine İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin kararı, hukuka ve usule uygun olduğu ve bozulmasını gerektirecek bir durum bulunmadığı gerekçesi ile oybirliği ile kabul edildi.

Danıştay 6. Ceza Dairesi’nin kararının ardından Uzundere’de yapılması planlanan JES projesi iptal edildi.

Tunç Soyer'den JES yanıtı: Bizi ezemezler ilginizi çekebilir Tunç Soyer’den JES yanıtı: Bizi ezemezler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK