2030’a kadar demans hastalarının sayısı artacak

2030’a kadar demans hastalarının sayısı artacak

30
0
PAYLAŞ

2030 yılına kadar bunama hastalarının sayısı artacak

2030 yılına kadar bunama hastalarının sayısı artacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı yeni rapor, bunama hakkında bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hasta sayısının 2030’da 78 milyona, 2050’de ise 139 milyona ulaşması bekleniyor.

2030 yılına kadar bunama hastalarının sayısı artacak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Perşembe günü yaptığı açıklamada, dünya çapında 55 milyondan fazla insanın yılda 1.3 trilyon dolara mal olan nörolojik bir hastalık olan demansla yaşadığını söyledi.

Uzmanlar, bunamanın ilerleyen evrelerinde beyinde ciddi hasara neden olduğunu belirtiyor ve Alzheimer ve felç gibi sonuçları olabileceği konusunda uyarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı yeni bir rapora göre, yaşlanan nüfus nedeniyle demans hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hasta sayısının 2030’da 78 milyona, 2050’de ise 139 milyona ulaşması bekleniyor.

Uzmanlar, dört ülkeden sadece birinin bunama ile ilgili sağlık önlemleri aldığını belirterek, hükümetleri bu konuda adım atmaya çağırdı.

Dört ülkeden sadece birinin demans hastalarını ve ailelerini desteklemek için ulusal bir politikası olduğunu belirterek, hükümetleri halk sağlığı sorununa adım atmaya çağırdı.

DSÖ genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Demans, milyonlarca insanın anılarını ve bağımsızlığını çalıyor, ama aynı zamanda tanıdığımız ve sevdiğimiz insanları da bizden alıyor” dedi. Ghebreyesus, “Dünya bunama hastalarını yüzüstü bırakıyor ve bu hepimizi incitiyor” diyerek sözlerine devam etti.

Dünyanın dört bir yanındaki sağlık bakanları, erken teşhis ve bakım sağlanması da dahil olmak üzere küresel bir eylem planı üzerinde anlaşmaya vararak 2015 yılında demansa doğru bir adım attı. Ancak bugüne kadar küresel eylem planı yetersiz görünüyor.

DSÖ’nün ruh sağlığı departmanında uzman olan Katrin Seeher şunları söyledi: “Demans gerçekten küresel bir halk sağlığı sorunudur. Demans hastalarının yüzde 60’ından fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor.” açıklamalar yaptı.

DSÖ, demans hastaları için gerekli ilaç ve ürünlere ulaşmanın maddi sıkıntı yaratabileceğini belirtti.

DEMENTİK HASTALIK NEDİR?

Demans tek bir hastalık adı değildir, hafıza ve benzeri zihinsel yeteneklerde bozulma ile giden tüm hastalıklara verilen genel isimdir. Bütün bu hastalıklar beyinde bazı değişikliklere neden olur ve hastalıklara özgü bulguları ortaya çıkarır.

Demans hastalıkları, yaşlanan beynin beklenen ve mutlak bir durumu değildir. Alzheimer hastalığı tüm demansların %60’ından fazlasını oluşturur. İnme (inme) sonrasında ortaya çıkan vasküler demans, demansın ikinci en yaygın türüdür.

Demans tanısı konan bazı hastalıkların kesin tedavisi yoktur ve eski haline dönmeyi imkansız hale getirirken (Alzheimer gibi), bazıları tedavi ile tedavi edilebilen hastalıklardır (tiroid hastalıkları, vitamin eksikliği gibi).

Zihinsel olarak daha fazla dikkat dağıtan işler demans riskini azaltır ilginizi çekebilir Zihinsel olarak daha fazla dikkat dağıtan işler demans riskini azaltır Alzheimer hastalığında keşif, yeni tedavi yöntemleri için umut veriyor ilginizi çekebilir Alzheimer hastalığında keşif, yeni tedavi yöntemleri için umut veriyor

2030’a kadar bunama hastalarının sayısı artacak

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK