50’den fazla kanser türünü tespit edebilen test geliştirildi

50’den fazla kanser türünü tespit edebilen test geliştirildi

48
0
PAYLAŞ

50’den fazla kanser türünü tespit edebilen gelişmiş test

50’den fazla kanser türünü tespit edebilen gelişmiş test

İngiltere’de geliştirilen ve kanseri önceden tespit edebilen kan testi kitinin kullanım denemeleri başladı. Uzmanlar, bu buluşun milyonlarca insanın hayatını kurtarabileceği görüşünde.

50'den fazla kanser türünü tespit edebilen gelişmiş test

Kanserde çığır açan haber bu kez İngiltere’den geldi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, geçen yıl 10 milyon insanı öldüren kanser, semptomlar ortaya çıkmadan önce bir kan testi ile tespit edilebiliyor.

Bugün itibariyle İngiltere’de parklarda ve diğer çeşitli halka açık yerlerde mobil test klinikleri kurulmaya başlandı. Testlere yaşları 50 ile 77 arasında değişen farklı köken ve etnik gruplardan yaklaşık 140.000 kişinin katılması hedefleniyor.

MİLYONLARCA KİŞİNİN HAYATI KURTARILABİLİR
Galleri adı verilen test, rutin olarak taranmayan kanserleri saptayabilir ve hastalığın vücutta nereden geldiğini yüksek derecede doğrulukla tanımlayabilir. İngiltere’de başlatılan süreç başarılı olursa, erken tedavi ile milyonlarca hayat kurtarılabilir.

Uzmanlar, İngiliz basınında ‘kutsal kase’ olarak nitelendirilen Galleri adlı test cihazının, 50 farklı kanser türünü semptomlar başlamadan tespit edebildiğini belirtiyor.

Test, kanserli bir tümörün varlığını gösteren kimyasal değişiklikleri tespit etmek için hücreler tarafından kana salınan DNA’yı tarar. Bu sayede DNA’da tespit edilen belirtiler çok daha erken ortaya çıkarılabilir.

TANILAMASI ZOR KANSERLERDE ETKİLİ

Uzmanlar, Galleri testinin ilk denemelerde başarılı sonuçlar vermesine rağmen tüm kanser türlerini tespit etmediğini belirtti. Rahim ağzı, bağırsak ve meme kanseri bunların arasındadır. Öte yandan deney; Baş ve boyun, bağırsak, akciğer, pankreas ve boğaz kanserleri gibi erken teşhis edilmesi zor olabilecek kanserleri tespit etmede özellikle etkili olduğu söylenmektedir. Sonuçlarının 2023’te açıklanması beklenen NHS denemesi, Cancer Research UK ve Galler testini geliştiren King’s College London’ın Cancer Prevention Trials Unit tarafından görevlendirildi. uzmanlarla gerçekleştirilmiştir.

HIZLI VE BASİT

NHS Direktörü Amanda Pritchard şunları söyledi: “Bu hızlı ve basit kan testi, burada ve dünyada kanser tespiti ve tedavisinde bir devrimin başlangıcı olabilir. Belirti ve semptomlar ortaya çıkmadan kanseri bularak, onu iyileştirme şansımız çok yüksektir ve insanlara mümkün olan en iyi hayatta kalma şansını verebiliriz. Galleri kan testi başarılı olursa, kanserlerin dörtte üçünü erken bir aşamada tespit edebiliriz.” dedim.

Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti ilginizi çekebilir Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti Kanser tümörlerinin büyümesini durdurmak için geliştirilen ilaç ilginizi çekebilir Kanser tümörlerinin büyümesini durdurmak için geliştirilen ilaç

50’den fazla kanser türünü tespit edebilen gelişmiş test

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK