Aşı olmakta direndi, 11 ayda 3 kez coronaya yakalandı

Aşı olmakta direndi, 11 ayda 3 kez coronaya yakalandı

41
0
PAYLAŞ

Aşıya direndi, 11 ayda 3 kez koronaya yakalandı

Aşıya direndi, 11 ayda 3 kez koronaya yakalandı

Jale Düşmezer (51) son 11 ayda 3 kez koronaya yakalandı. Aşı hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Jale, sol elinin başparmağını kaldırarak yanıt verdi.

Aşıya direndi, 11 ayda 3 kez koronaya yakalandı

Gaziantep’te yaşayan ev hanımı Jale Fallmezer, geçen yıl Kasım ayında korona virüsüne yakalandı. Yakınları tarafından Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırılan Jale Düşmezer, Covid Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alındı.

Düşmezer, yaklaşık 1 ay süren tedavisinin negatif sonuçlanmasının ardından taburcu edildi. Eşi taburcu olduktan sonra aşı olmasına rağmen, kendisi aşı olmayan Jale Düşmezer, 6 ay sonra tekrar hastalandı.

HORTUMLU BOĞAZ BESLEME

Tekrar hastaneye kaldırılan Düşmezer, tedavi edilerek taburcu edildi. Ancak hala aşıları yapılmayan Düşmezer’e gittiği hastanede korona teşhisi konmuş ve nihayet geçen Haziran ayının ortalarında hastalanmıştı.

Solunum sıkıntısı çeken ve yoğun bakımda tedavisine başlayan Jale Düşmezer entübe edildi. Akciğerinde oluşan hasar nedeniyle boğazından hortum yardımıyla beslenen Düşmezer, 10 gün önce normale dönmeye başladı.

Tedavisine devam eden hastanenin Covid Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Gülseren Elay’ın yakından takip ettiği Dr. Jale Düşmezer, konuşamadığı için aşı hakkında ne düşündüğünü soran gazetecilere sol elinin baş parmağını kaldırarak yanıt verdi.

“HASTAMIZ 3 KEZ KORONA VİRÜSÜNE YAKALANDI”

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Covid Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Gülseren Elay, Jale Düşmezer’in 11 ayda 3 kez korona virüse yakalandığını ve aşı yaptırmadığı için sürecin zor geçtiğini söyledi.

Hastanın yaklaşık 3 aydır yoğun bakımda entübe edildiğini anlatan Elay, şunları kaydetti:

*Hastamıza Kasım 2020’de korona virüsü bulaşıyor. Sonrasında hastamız iyileşiyor ve altı ay sonra yakaladığı ikinci bir virüsle tekrar korona virüsüne yakalanıyor ve enfekte oluyor.

“80 GÜN MAKİNEYE BAĞLI KALDI”

* Bu hastalıkta oksijen konsantratörü ile eve götürülür. Eve götürüldükten sonra aşı olması gerekiyor. Ancak hastamız aşı yaptırmakta gecikme yaşıyor. Aşı olmayınca sağlığı tekrar bozulur ve yoğun bakıma alınır.

* Hastayı aldığımızda PCR testi negatif çıkmasına rağmen tomografi bulguları korona virüsü ile uyumlu çıktı. Yaklaşık 3 ay tedavi altında tuttuk. Bu süre içinde 5 kez septik şok yaşadı. Bu süreçte hastamız makineye bağlı olarak yaklaşık 80 gün entübe edildi. Yine bu süreçte hastamızın boğazına delik açarak takip ettik.

* Şu anda hastamızın akciğerinde yoğun hasar var. Hastamızın sağ ve sol akciğerinde iki tüp var. Yaklaşık 10 gündür entübasyonu bıraktım ve iyileşme süreci ile birlikte hastamızı fizik tedaviye alacağız. Fizik tedavi ile hastamızın kaslarını güçlendireceğiz. Enfeksiyonu tamamen tükettikten sonra yoğun bakım ünitesinden çıkarılacağız.

‘YOĞUN BAKIM YAPANLAR AŞI OLMAYI UMUTLAR’

Doç. Dr. Gülseren Elay, “Hastamız 51 yaşında. Hastamızın daha önce herhangi bir alt hastalığı yoktu. Yine hastamızın herhangi bir kronik hastalığı bulunmamaktadır. Buna rağmen kendisine 3 kez Covid-19 bulaşmıştır. Hastamız bir yıldır hastanede ve üç aydır yoğun bakım ünitemizde tedavi görüyor. Hastanemizde yatan hastalarımızın yüzde 90’ından fazlası hastanemizde son yapılan aşılama programından sonra aşısızdır. Bu süreci çok zor geçiriyorlar. Aşılı hastalarımız son iki aydır neredeyse yoklar. “Aşısız vatandaşlar yoğun bakımlarda bu hastaların durumunu görürlerse sıraya girip aşı olmak için can atacaklar.”

‘AŞIDAN BAŞKA BİR ÇÖZÜMÜZ YOK, HERKES AŞI OLMALI’

Jale Düşmezer’in eşi Ali Düşmezer, vatandaşları aşı olmaya çağırdı. Eşinin aşı yaptırmayı ihmal etmesi ve sürecin çok ağır geçmesi nedeniyle tekrar hastalığa yakalandığını belirten Düşmezer, şunları kaydetti:

* Eşime korona virüsü teşhisi konduğundan beri hastanelerdeyiz. Eşimin 11 ay önce korona virüsüne yakalanmasından bu yana hayatımızın düzeni değişti.

* 2 kez hastalıktan kurtulduktan sonra aşı yaptırmadığı için tekrar hastalığa yakalandı. Ben aşı oldum ve korona virüsü rahat atlattım. Eşim aşı olamadığı için bugün bunları yaşıyoruz.

* Bu hastalık sırasında çocuğumuz üniversiteyi kazandı ama okula gönderemedik. Neredeyse tamamen kendi işimden vazgeçmek zorunda kaldım. Jale’in iyileşmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

*Aşısı olmayanların aşı olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Bu durum ihmal edilemez. Biz yaşadık ve başkalarının yaşamasını istemiyoruz. Eşim de kimsenin kendi durumuna düşmesini istemiyor, bu yüzden konuşamasa da sessizce herkesi aşı olmaları konusunda uyarıyor.

* Yaklaşık bir yıldır bu hastalıkla uğraşan insanlar olarak insanlara korona virüsle savaşmanın aşıdan başka bir yol olmadığını söyleyebilirim.” (DHA)

Aşısız doktor Manisa'daki son yolculuğuna uğurlandı ilginizi çekebilir Aşısız doktor Manisa’daki son yolculuğuna uğurlandı Aşısız aile hastaneye kaldırıldı ilginizi çekebilir Aşısız aile hastaneye kaldırıldı

Aşıya direndi, 11 ayda 3 kez koronaya yakalandı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK