‘Aşılarını yaptıranlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 azalıyor’

‘Aşılarını yaptıranlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 azalıyor’

27
0
PAYLAŞ

‘Aşı olanlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 düşüyor’

‘Aşı olanlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 düşüyor’

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Koronavirüs aşısı olanların kayıtsız kalmaması gerektiğini belirten İsmail Balık, “Aşıların hiçbiri virüsü önlemek için tasarlanmadı. Aşılar ölümü önlemek ve ciddi enfeksiyonu önlemek için tasarlandı. Bu nedenle kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki, aşıları tam olan kişilerin hastaneye gitmesi yüzde 93 oranında azaldı.Ölüm neredeyse yüzde 100 önleniyor” dedi.

'Aşı olanlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 düşüyor'

Prof. İsmail Balık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı aşı haritasının son halini ve Covid-19 yoğun bakım ünitelerindeki son durumu değerlendirdi. Prof. Balık, “Sayın bakanımız haritayı açıkladı ve illere göre yapılan aşı haritamızda kırmızı alan kalmadı. Yani tek doz aşılama oranlarımız istediğimiz noktalara yaklaştı diyebiliriz. Ama unutmayalım ki bu bizi şımartmamalı çünkü tek doz aşı deltaya karşı neredeyse etkili değil.

Bu nedenle aşı haritamızda çift doz mavi görmemiz gerekiyor. Bu nedenle aşı haritamızı bir an önce çift doz oranlarına göre renklendirmemizde fayda var. Çünkü bazı vatandaşlarımız özellikle buna bakarak kayıtsız kalabiliyor. Üstelik aşıları tam olanlar bile kayıtsız kalmamalı. Ayrıca maske, mesafe ve hijyen kurallarına da uymaları gerekiyor. Çünkü şu anda dünyada piyasada bulunan aşıların hiçbiri virüsü önlemek için tasarlanmamıştır. Aşılar; Ölümü önlemek ve ciddi enfeksiyonu önlemek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, kesin olarak bildiğimiz bir şey, aşıları tam olan kişilerde hastane ziyaretlerinin yüzde 93 oranında azaldığıdır. Ölüm neredeyse yüzde 100 önlendi. Elimizde bu kadar güçlü bir silah varken bir an önce çift doz aşılarımızı yaptırmamız gerekiyor” dedi.

‘ÖĞRETMENLERİMİZİN %100 AŞILANMASINI İSTİYORUZ’

Prof. Balık, daha sonra aşısı olmayan öğretmenleri aşı olmaya çağırarak, “Öğretmenlerimizin de aşıları bir an önce yapılmalı. Öğretmenlerimizin yüzde 100’ünün aşı olmasını istiyoruz. Çünkü örnek olmaları gerekiyor. Doktorların yüzde 1’inden azı aşılanmamıştır. Maalesef son dönemde az da olsa aşı yaptırmayan meslektaşlarımızı kaybetmek bizim için son derece üzücü.

Dolayısıyla vatandaşlarımızın buradan bir ders alması gerekiyor. Her gün ekranlarda acil durumlardan ve oradan yoğun bakımda yatan koronavirüs hastalarının pişmanlık hikayelerinin yansımalarını görüyoruz. Ne yazık ki yoğun bakım ünitelerinde aşı yaptırmayanlar o kadar çok pişmanlık ifade ediyorlar ki oksijen maskesiyle birlikte hissettikleri nefes darlığı, nefes alamama hissi, boğulma hissi ve ölüm korkusu bu pişmanlığı o kadar yansıtıyor ki… Ben onları öyle görünce çok üzülüyoruz” dedi.verilmiş)

Corona'yı yendi, aşısı olmayanlarla görüşmeme kararı aldı ilginizi çekebilir Corona’yı yendi, aşısı olmayanlarla görüşmeme kararı aldı

‘Aşı olanlarda hastaneye gitme oranı yüzde 93 düşüyor’

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK