Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

42
0
PAYLAŞ

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

“Gebelikte Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hastaneye başvurular artıyor” diyen Işık, pandemi döneminde ebeveyn olmayı planlayan çiftlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

Dünyada ve ülkemizde artan Delta varyantı nedeniyle Covid-19’a bağlı yoğun bakıma muhtaç hasta ve ölüm sayılarında artış yaşanıyor. Sosyal mesafenin korunması ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesinin yanı sıra aşılama programlarına uyulması hem toplum bağışıklığının sağlanması hem de Delta varyantına bağlı kayıpların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Prof. Ahmet Zeki Işık

Üreme Sağlığı ve Kısırlık Derneği Yönetim Kurulu (TSRM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, pandemi döneminde ebeveyn olmayı planlayan çiftlere şu tavsiyelerde bulundu:

GEBELİKTE DAHA CİDDİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün Haziran 2021 verilerine göre Covid-19 hastalığı hamile kadınlarda daha şiddetli olabiliyor. Gebelikte Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle hastane başvuruları artmakta ve ağır hastalık oranı daha yüksek olmaktadır. Covid-19’lu gebelerde erken doğum ve ölü doğum oranları 2 kat daha fazla. Ülkemizde de yaygın olarak görülmeye başlayan Covid-19 delta varyantının daha da bulaşıcı olması nedeniyle gebe kalmayı planlayan tüm kadınların gebe kalmadan önce iki doz aşı yaptırmaları önemle tavsiye edilmektedir.

Tüp Bebek TEDAVİSİ ÖNCESİ TAM AŞILAR

Çocuk sahibi olmayı planlayan ve/veya yardımcı üreme teknolojilerinden yani tüp bebekten yararlanmak zorunda olan çiftlerin tedaviye başlamadan önce ulusal aşı programlarına uygun olarak aşılanması tedavinin başarısını olumsuz etkilemeyecek ve Hamilelik sırasında olası Covid-19 enfeksiyonu ve ilgili sağlık riskleri. Güncel verilere göre aşılarını tamamladıktan birkaç gün sonra tedaviye başlayan çiftlerde herhangi bir sorun yok. Tüm bu bilgiler ışığında derneğimiz gebelik planlayan tüp bebek hastalarımız da dahil olmak üzere tüm çiftlerin aşılarını bir an önce yaptırmalarını önermektedir.

AŞILAR Kısırlık Yapar mı?

Bugüne kadar gebelikte uygulanan Covid-19 aşıları nedeniyle önemli bir sorun tespit edilmedi. Covid-19 aşılarının kadın veya erkekte kısırlığa yol açtığına dair en ufak bir şüphe bulunmamakta ve halen tüp bebek yani yardımcı üreme teknolojilerinden faydalanan çiftlerin tedavi sonuçlarında olumsuz bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Covid-19 aşısı, sperm sayısını azaltmıyor ve toplanan yumurta sayısını ve embriyo gelişimini etkilemiyor gibi görünüyor. Öte yandan Covid -19 hastalığı erkeklerde sperm miktarını önemli ölçüde azaltır, tüp bebek tedavisinde kaliteli embriyo sayısını azaltır ve embriyonun yapışmasını olumsuz etkileyebilir.

7 aylık hamile Bergüzar Korel korona aşısı oldu: Psikolojim bitti ilginizi çekebilir 7 aylık hamile Bergüzar Korel korona aşısı oldu: Psikolojim bitti

anne baba bebek çocuk dünya gebelik ölüm sağlık sperm yumurta

Bebek planı olan çiftlere aşı önerisi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK