Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

253
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

Prof. Serap Şimşek Yavuz, okulların açılmasıyla birlikte çocuklarda sık görülmeye başlayan Norovirüs konusunda uyardı. Prof. Yavuz, ishal ve kusma ile ortaya çıkan Norovirüs hastalığının tıpkı covid gibi hızla bulaşabileceğine dikkat çekerek, “Salgınlara neden olabilir” dedi.

Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, okulların açılmasıyla görülme sıklığı artan Norovirüs konusunda uyardı.

Dünyada ishalli hastalıkların en sık nedeninin norovirüs olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yavuz, bu enfeksiyonun kolaylıkla salgınlara yol açabileceğini belirterek, “Norovirüs salgın yapabilir. Çünkü çok kolay bulaşabilir. Covid gibi kapalı ortamlarda yakın temasta bulaşma riski artıyor. Hızlı yayılır. Örneğin sınıfta bir çocuk kustuğunda ortama yayılan parçacıklardan bile diğer çocuklara bulaşabilir. “Çok kolay yayılabilen bir virüs” dedi.

“ÇOCUKLAR KISALTMA VE KUSTURMA VARSA OKULA GÖNDERİLMEMELİ”

Hekimlerin aslında Norovirüs’e çok alışık olduğunu, genellikle kalabalık ortamların olduğu her zaman okulların açık olduğu zamanlarda yaygınlaştığını belirten Prof. Dr. Yavuz, şu ifadeleri kullandı:

* Covid pandemisi sonrası ailelerde artan “Çocuğum Kovid mi?” Kaygı ile ilgili olarak, “Genellikle ishale ve kusmaya neden olur.

* Ateş çok sık gördüğümüz bir tablo değildir. Sınıfta 5-10-15 kişi kısa sürede hastalanabilir.

* Buradan Norovirüs olduğunu anlıyoruz. Evde kalmak, sıvı ve elektrolit replasmanı yeterlidir. Başka bir tedaviye gerek yoktur.

* Ancak çocuk çok kusuyorsa, ağızdan beslenemiyorsa damardan destek verilmesi gerekebilir.

* Norovirüs, Covid ile karıştırılmamalıdır. Kovid de ishal ile seyredse de bazen solunum yolu semptomları da eşlik ediyor. Ateş olacak. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, onları Norovirüs’te pek görmüyoruz.

*Solunum semptomları ile tat ve koku kaybı vb. birlikte ishal varsa belki covid yönünde düşünülebilir. Okula yeni başlayan çocukların ebeveynleri endişeli olabilir, ancak yaşlı ebeveynler aslında Norovirüs hakkında bilgi sahibidir.

* Ama geçen yıl çocuklar hiç okula gitmediği için biraz unutuldu. Belki de bunun için çok fazla endişe var.

* Endişelenmeye gerek yok ama hasta olan çocuklar kesinlikle okula gönderilmemeli.

* Hem covid hem de diğer viral enfeksiyonların yayılmasında en kritik nokta burasıdır.

AŞI YÜZDE 80 OLAN KADAR ÖNLEMLERE DEVAM EDİN

İstanbul’daki son durumu değerlendiren Prof. Dr. Yavuz, şunları söyledi:

“Gerçekten trafik faciası. Bu da demek oluyor ki İstanbul artık çok kalabalık. Herkes geri döndü. Böylece her türlü viral hastalık için bir besin ortamı oluşturulmuştur.

*Covid aşıları ölüm ve ciddi hastalıkları önlemede çok etkilidir. Aşılananlar çok daha nadir ölürken, şu anda aşı olmayanlar ölüyor, şimdi bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sağlık Bakanlığının verileri de bu yönde.

* Kontrollü, sosyal bir hayatı sürdürmek zorundayız. Herkese aşı yapılacak ancak aşı olanlar da dahil olmak üzere kapalı ortamlarda ve yakın temasta maskeler çıkarılmayacak ve birçok kişiyle görüşme yapılmayacak.

*Aşılanma oranımız yüzde 80’e ulaşana kadar kontrollü bir sosyal hayata uyum sağlamaya devam etmeliyiz. Çocuklar da dahil olmak üzere aşılanma sırası kendilerine geldiğinde hemen olmalıdır.”

“İSRAİL ÖNLEMLERİ ERKEN KALDIĞI İÇİN BU DURUMDA”

Sosyal aşılamada yüzde 80’e varmadan kontrollü bir sosyal hayattan ayrılmanın İsrail’deki gibi sonuçlara yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Yavuz, uyarılarını şöyle sürdürdü:

* Kontrollü bir şekilde devam etmezsek, aşı yüzde 90 korusa bile, hastalık bulaştığında hızla tüm topluma yayılır, kendisini koruyamayan yüzde 10’luk grup birdenbire yüzlerce insanla buluşmaya başlayınca, çünkü onlar aşılanır.

* Aşı olmak davranışı değiştirdiği için aşılılardan hasta olanlar düşük oranda da olsa çok daha fazla kişiyle temasa geçerek bulaşmanın artmasına neden olabilir.

* Bu nedenle aşıda hedeflenen noktalara ulaşana kadar kontrol önlemlerine devam etmeliyiz. Örneğin İsrail’de önlemlere yeterince dikkat edilmedi, aşısız ve yakın geçmişte vaka sayısı hızla arttı.

KAPANMAYACAK TAAHHÜT İÇİN ERKEN GEÇTİ

Bilim Kurulu Üyesi Yavuz, Türkiye’de olduğu gibi toplumda enfeksiyon sayısının fazla olması durumunda okullardaki enfeksiyon oranlarının da artacağını vurgulayarak, “kapanışlar olmayacak” konusunda rehavete kapılmak için henüz erken olduğunu söyledi. .

Prof. Yavuz, “Tedbirlerle dolu bir kış geçirmek zorundayız. Okulların açık kalması gerekiyorsa, gerekirse cemaati de kapatmalıyız. Çünkü okullar şu anda çok önemli. Bu salgından en çok onlar zarar gördü. Kapatma açısından en kritik nokta hastanelerde doldurulacak mı? Şu anda böyle bir doluluk yok” dedi.

“ÖLÜM SAYISI ARTIŞ DEĞİL, TESTTE AZALIYOR”

Aşıya rağmen ölümlerin daha fazla olduğu tartışmalarına da değinen Prof. Dr. Yavuz, konuşmasını şöyle bitirdi:

* Daha az test alıyoruz gibi görünüyor. Aşı yaptıranlar çok hafif bir hastalığa sahip oldukları için daha az teste gidebilirler.

* Yine bazı kişiler karantinadan korktukları için teste gitmek istemiyorlar. Böyle bir eğilim gözlemliyorum. Alfa zirvesini hatırlarsanız vaka sayısı 60 bine yükselmişti.

*İngiltere’de bizden çok daha yüksek aşılama oranlarına sahip olmalarına rağmen aynı yüksek sayıda vaka Delta zirvesinde bulundu.

* Aynı zamanda test stratejimizle de ilgilidir (daha düşük vakalar ve daha fazla ölüm). Semptomatik olanları test ediyoruz. Bu nedenle asemptomatik hastaların teste gitmediğini düşünüyorum.

* Bu, vaka ve ölüm sayılarındaki pay ve paydayı değiştirir. Daha yüksek ölüm oranlarına neden oluyor gibi görünüyor.

* Bu elbette bir hipotez, sadece benim tahminim. Delta varyantında daha yüksek ölüm oranlarına ilişkin veriler de vardır, ancak bu aynı zamanda henüz kanıtlanmamış bir tahmindir.

Bilim Kurulu üyesinden korkutan detay: Yanlış negatif ilginizi çekebilir Bilim Kurulu üyesinden korkutan detay: Yanlış negatif

Bilim Çocuk Corona felaketi İngiltere İsrail İstanbul İstanbul Üniversitesi Maske Ölüm Sağlık Sağlık Bakanlığı trafik Türkiye

Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK