Bilim Kurulu üyesinden ürküten detay: Yalancı negatif

Bilim Kurulu üyesinden ürküten detay: Yalancı negatif

29
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu üyesinden korkutan detay: Yanlış negatif

Bilim Kurulu üyesinden korkutan detay: Yanlış negatif

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, burun akıntısı, ateş, boğaz ağrısı gibi korona virüs semptomları olanlarda bazen PCR testi sonucunun negatif çıkabileceğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özkan, aşının 8. ayının bittiğini söyledi.

Prof. Salgının halen devam ettiğini vurgulayan Özkan, “Korunmak, hastalığa yakalanmamak ve ölümle karşılaşmamak için tüm dünyada ve Türkiye’de aşıları hızla sürdürüyoruz. Aşılamada hızlı gitmeye çalışıyoruz; ama yine de hem dünyada hem de Türkiye’de çaba sarf etmemiz gerekiyor. Dünya nüfusunun %27’si 2 doz aşılanmıştır. Türkiye’ye baktığınızda tüm nüfusun yaklaşık yüzde 44’ü 2 doz aşılanmış durumda. Bunu özellikle vurgulayarak söylüyorum; çünkü tek doz veya tam aşı olmadığınızda hastalıktan korunma seviyemiz düşüktür. Hastalığa yakalanma, hastaneye yatış ve ölüm riskimiz artıyor” dedi.

‘TAM AŞILAR HASTALIKTAN KORUNMAKTADIR’

Prof. Özkan, corona virüsü için ‘tam aşılı’ kavramının ortaya çıkmaya başladığına dikkat çekerek, “Tam aşı ne demek? Ya 2 doz Sinovac, ardından 3. doz Sinovac ya da Biontech yapmalıyız. ya da Biontech ile başlamış olmamıza rağmen 2 doz Biontech aşısı olmak zorundayız.Biz buna ‘full aşı’ diyoruz.Bu kişiler hastalığa karşı korunuyor,hastaneye yatış ve ölüm riski düşük.Her zaman ‘Aşıyız’ diyoruz. ;ama neden hastalıklar ve ölümler var çünkü hep bunu söylüyoruz.Toplumda bu hastalığı yenmek için aşı olmamız ve tüm toplumda %75-80’e ulaşmamız gerekiyor. %85 koruyan bir aşıda ise eğer tüm popülasyonu aşılarsanız, kalan %15’lik kısım yine hastalığa duyarlı olacaktır, bu nedenle toplum olarak ne kadar az insan aşılarsak, o kadar korunmasız bir grup olacaktır.”

‘ZOR BAĞIŞIKLIK YAPAMAZIZ’

Prof. Salgının sürü bağışıklığı ile aşılamayacağına dikkat çeken Özkan, “Sürü bağışıklığı ile bu salgını yenebileceğimize dair bilimsel bir kanıt yok, dolayısıyla artık sürü bağışıklığı yapamayız. Kapatma önlemlerini başlangıçta çok uyguladık ama kapatmanın da etkisi var. Vakalar ve ölümler bir süre görünmüyor, sağlık personelimizin iş yükü azalıyor ve yeniden açılma ile kurallara uyulmadığında salgın yeniden zirve yapıyor. Bu salgının üstesinden gelebilmek için bireysel korunma önlemlerine dikkat etmeliyiz. Sırf ‘aşılandık’ diye tedbirlerden vazgeçmemeliyiz. Aşı olsak da virüsü kapabiliriz, taşıyabiliriz, kendimiz hastalanırız ama aşı olursak hafif bir hastalığımız olur, hastaneye yatış ve ölüm riskimiz düşüktür.

BELİRTİLERİ OLAN ‘NEGATİF’ HASTALAR

Prof. Dr. Bazen burun akıntısı, ateş, boğaz ağrısı gibi korona virüsüne benzeyen semptomların görüldüğünü, PCR testinin negatif çıkabileceğini kaydeden Özkan, “Bu PCR negatifliği bize bizim bir korona virüsü olmadığımızı göstermiyor. Corona virüsü olabiliriz, sezon itibariyle diğer virüslerden dolayı üst solunum yolu enfeksiyonu da geçirmiş olabiliriz. PCR test sonucumuz negatif; ama semptomlarımız varsa, bir şekilde üst solunum yolu enfeksiyonumuz var. Kurallarımız hala aynı. Maske, hijyen, mesafe kuralına uymamız gerekiyor. ‘PCR negatifim, hasta değilim, çok rahat dolaşabilirim’ diye düşünmemeliyiz. Corona virüsü olmamak ve diğer virüsleri başkalarına bulaştırmamak açısından kurallara uymalıyız. Ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı semptomlarımız olduğunda PCR’ımız negatif bile olsa mutlaka evde insanlardan uzak durmak, odamızda kalmak ve maskesiz karşılaşmamak gibi önlemleri almalıyız” dedi. (DHA)

Corona virüsü bu köye giremedi ilginizi çekebilir Corona virüsü bu köye giremedi

AMASYA Bilim BioNTech Corona World Gazi Üniversitesi Maske Ölüm Sağlık Sağlık Bakanlığı Sinovac Türkiye

Bilim Kurulu üyesinden korkutan detay: Yanlış negatif

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK