Çocukla uyumak doğru mu?

Çocukla uyumak doğru mu?

39
0
PAYLAŞ

Bir çocukla yatmak doğru mu?

Bir çocukla yatmak doğru mu?

İlk başlarda ihtiyaçlarının kolayca karşılanabilmesi için anne babaların bebekleriyle birlikte yatması alışkanlık haline gelir. Bebeklik döneminde kazanılan bu davranış daha sonra çocuk anne babasıyla yatmak istediğinde de devam eder. Ancak bu durumun çocuğun kişilik gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Merve Öz, ailelere tavsiyelerde bulundu.

Bir çocukla yatmak doğru mu?

Ebeveynlerinden ayrı olarak kendi yatağında uyumak, bağımsız bir birey olma yolunda ilk ve önemli adımdır. Anne ve babasıyla aynı yatakta yatan çocuk duygusal olarak da onlardan ayrı kalmayacaktır. Bu, hayatınızın her aşamasında sorunlara neden olabilir. Çocuğun sonraki yaşamında yeni bir çevrede kendini bir birey olarak kabul etmesi zor olacaktır. Ayrıca duygusal problemlerde kendini sakinleştirme yeteneğini deneyimlemediği için çok zor zamanlar geçirecektir. Bu nedenle çocuğun kendine güveni azalacak, kendini güçsüz ve yetersiz hissedecektir. Bu, zamanla geri çekilmeye neden olabilir.

EBEVEYNLER NEGATİF OLARAK ETKİLENİYOR

Çocuklarıyla yatmak ebeveynlerin mahremiyetine zarar verir. Ebeveynlerin çocuklarını ezmekten duydukları endişe, onların derin uykuya geçişini engeller. Ayrıca, çocuklar yataktan düşme riski altında olduğundan, ebeveynler sürekli tetikte olmalıdır. Bu nedenlerle yorgunluk ve uykusuzluk sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle yaşam kalitelerini düşürebilir.

İŞTE ÖNEMLİ TAVSİYELER

Edinilen alışkanlıkların kaybolması zaman alacaktır. Sabırlı olmak önemlidir. Öncelikle çocuğunuzun odasında vakit geçirmesini sağlayın. Birlikte oyun oynayacaksanız mekan seçiminiz çocuğunuzun odası lehine olmalıdır. Odasının sevmediği yerleri öğrenin. Düzeltilebilecek kısımları çocuğunuzdan ve çocuğunuzdan fikir alarak düzeltin. Odanın ona ait olduğundan emin ol. Yaptığı resimler veya birlikte çektiğiniz fotoğraflar için odasında bir köşe ayırın.

Kısa bir süre için çocuğunuz uyuyana kadar yanında yatabilir ve çocuğunuz uykuya daldıktan sonra kendi yatağınıza gidebilirsiniz. Uyumadan önce onunla sohbet edebilir veya bir peri masalı okuyabilirsiniz. Bu duruma alıştıktan sonra yanına yatmak yerine yanına oturabilir ve uyumasını bekleyebilirsiniz. Eğer yatmadan önce masal okumak ya da masal anlatmak gibi aktiviteleriniz varsa bu ritüeli kabul ederek çocuğunuzu bir peri masalı ile sınırlandırabilirsiniz.

Uykudan uyanıp size gelen çocuğunuzu yanınızda yatırmak yerine odasına veya yatağına götürmelisiniz. Üzerine yatabilir veya uyuyana kadar yanında oturabilirsiniz. Çocuğunuzu yatırdıktan sonra yatırmak bir çözüm gibi görünse de bu, çocuğunuz uyandığında endişe yaratabilir. Uyumak için ilk etapta odasına götürmek kaygı ve kafa karışıklığını önleyecektir.

Merve Öz.

Bir çocukla yatmak doğru mu?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK