Daha az sebze tüketenlerde Covid-19 riski daha fazla

Daha az sebze tüketenlerde Covid-19 riski daha fazla

327
0
PAYLAŞ

Daha az sebze tüketenler Covid-19 için daha fazla risk altında

Daha az sebze tüketenler Covid-19 için daha fazla risk altında

Kings College London ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, 600 bin kişinin beslenme ve sosyoekonomik verilerini inceleyerek bilimsel araştırma sonuçlarını yayınladı.

Daha az sebze tüketenler Covid-19 için daha fazla risk altında

Bilim insanlarının 600 bin kişinin beslenme verileri üzerinden yaptığı analize dayalı araştırma sonuçlarına göre, bitkisel diyet uygulayanların Covid-19’a yakalanma ve yakalansa bile ağır bir hastalığa yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu belirtildi. .

Araştırma sonuçlarında hastalığa yakalanma riskinin uygulanan diyet ve bireylerin yaşadığı bölgelerin sosyoekonomik durumu ile ilişkili olduğu belirtildi.

DAHA AZ SEBZE TÜKETİCİLERİ KİMLER DAHA FAZLA RİSK ALTINDA

Çalışma kapsamında pandemi öncesi beslenme alışkanlıklarıyla ilgili ankete katılanların yüzde 19’unun Covid-19 ile enfekte olduğu bildirildi.

Araştırma, belirli gıdalara veya besin maddelerine bakmak yerine, insanların nasıl yediklerini yansıtan daha geniş diyet kalıplarına odaklandı. Anketin bir parçası olarak, her katılımcının diyetinin değerini yansıtan bir diyet kalite puanı oluşturuldu.

Yüksek kalite puanına sahip diyetlerin meyve, sebze ve tam tahıllar gibi bitki bazlı gıdaların yanı sıra yağlı balıkları, daha az işlenmiş gıdaları ve rafine karbonhidratları içerdiği belirlendi. Düşük kalite puanı, aşırı işlenmiş gıdalar ve düşük miktarda bitki içeren diyetlerde görüldü.

Araştırmacılar, en kaliteli diyeti uygulayan kişilerin, en az besleyici diyet uygulayanlara göre Kovid-19’a yakalanma olasılığının yaklaşık yüzde 10 daha az olduğunu vurguladı. Bitkisel diyet uygulayan bu kişilerin ağır hastalığa yakalanma riskinin yüzde 40 daha az olduğu belirtildi.

İncelemelerde, Covid-19’un yayılmasında sosyoekonomik faktörlerin önemli bir faktör olduğu belirtildi. Araştırmacılar, bu faktörlere dayalı ayrımcılık yapılmaması durumunda Kovid-19 vakalarının yaklaşık dörtte birinin önlenebileceğini vurguladı. Bu kapsamda uzmanlar halk sağlığının iyileştirilmesinin altını çizdi.

ABD'de Covid-19 paniği: Geçen hafta 243.000 çocuğa korona virüs bulaştı ilginizi çekebilir ABD’de Covid-19 paniği: Geçen hafta 243.000 çocuğa korona virüs bulaştı Aylar sonra ortaya çıktı: Pfizer, BioNTech'in Covid-19 aşısını reddetti ilginizi çekebilir Aylar sonra ortaya çıktı: Pfizer, BioNTech’in Covid-19 aşısını reddetti Corona virüsü aşısında çirkin oyun: Aylar sonra ortaya çıktı ilginizi çekebilir Corona virüsü aşısında çirkin oyun: Aylar sonra ortaya çıktı

ABD Bilim BioNTech tesisi Corona diyeti mRNA okulu Reuters

Daha az sebze tüketenler Covid-19 için daha fazla risk altında

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK