Delta virüse Biontech mi Sinovac mı daha etkili?

Delta virüse Biontech mi Sinovac mı daha etkili?

45
0
PAYLAŞ

Biontech mi yoksa Sinovac mı Delta virüsüne karşı daha etkili?

Biontech veya Sinovac Delta virüsüne karşı daha mı etkili?

BioNTech ve Sinovac aşısı, baskın varyant olarak tehlikeli Delta virüsüne karşı mücadelede etkili silahlar olarak kullanılmaktadır. BioNTech aşısının delta varyantına karşı yüzde 88 koruma sağladığı belirtildi.

Biontech mi yoksa Sinovac mı Delta virüsüne karşı daha etkili?

Dünyanın birçok ülkesinde baskın varyant haline gelen ve bilim insanlarının giderek artan “aşı olun” çağrılarının arkasında olan Delta varyantı, endişe ve korku yaratıyor. Yetkililer, tek doz BioNTech aşısının Covid-19’un Delta varyantına karşı sınırlı koruma sağladığını belirtti.

BIONTECH AŞISI DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Reuters’te yer alan ve BioNTech tarafından yayınlanan açıklamada, ürettikleri aşının Delta varyantı üzerinde etkili olduğu ve yeni bir güncellemeye ihtiyaç duyulmadığı belirtilirken, aşının aşı yerine üçüncü dozunun konuşulması gerektiği vurgulandı. varyantları tartışıyoruz. ABD’deki sağlık kurumları, bir süredir bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için ek dozları tartışıyorlar. Bu konuda ilk adım Almanya ve Fransa’dan geldi. İki ülke, Eylül ayından itibaren bağışıklık sistemleri savunmasız olanlar için üçüncü bir doz uygulayacaklarını açıkladı.

ÜÇÜNCÜ DOZ ÇALIŞMASI DEVAM ETMEKTEDİR

BioNTech CEO’su Uğur Şahin de konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şahin, “Şu anda verebileceğimiz bir karar, yeni bir varyant etkili olursa üç altı ay içinde yanlış çıkabilir” dedi.

BioNTech’in kurucularından ve Baş Tıbbi Sorumlusu Özlem Türeci, üçüncü dozla ilgili deneylerine devam ettiklerini vurgulayarak, üçüncü doz aşının virüse karşı nötralize edici antikorlar ürettiğini ve antikor artışının normalden fazla olduğunu gözlemlediklerini belirtti. ikinci doz.

İNGİLTERE’DE DELTA VİRÜS ARAŞTIRMASI

İngiltere’de yapılan bir araştırma, Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı ne kadar etkili olduğunu ortaya koydu. İngiltere’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırmalardan biri olan ve 19.000’den fazla kişinin katıldığı çalışmanın detayları kamuoyuyla paylaşıldı. Saygın ve hakemli tıp dergisi The New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada, Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisi ortaya çıktı.

TEK DOZ BIONTECH AŞISI YETERSİZ

Yetkililer, tek doz Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı koruma sağladığını açıkladı ancak bu çok sınırlı. Çalışmada, tek doz Pfizer/BioNTech aşısı alanların semptomatik Delta varyantına karşı yüzde 30 koruma sağladığı kaydedildi. Bu oranın düşük olduğunu ve kişilerin mutlaka iki doz aşı yaptırmaları gerektiğini açıklayan yetkililer, ikinci dozdan sonra semptom gösteren Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağlandığını belirtti.

BIONTECH AŞISI DELTA VİRÜSÜNE KARŞI YÜZDE 88 KORUR

“Tek doz Pfizer/BioNTech aşısı, Covid-19’un Delta varyantına karşı sınırlı koruma sağlıyor. Ancak ikinci dozdan sonra semptom gösteren Delta varyantına karşı koruma sağlanmaktadır. Çalışmada, ikinci doz Pfizer/BioNTech aşısını alanların Delta varyantına karşı yüzde 88 oranında koruma sağladığı belirtildi.

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, bu araştırma ve Delta varyantı hakkında kapsamlı bir yazı yazarken, “Aşı olanlar arasında Delta varyantı ile enfekte olan kişi sayısının arttığı görülüyor. Ancak bu kişilerde hastalık daha hafif seyreder ve baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Business Insider’a konuşan bilim adamları, “Maske kullanımı ve aşı kombinasyonu, Delta varyantına karşı ciddi koruma sağlayabilir” yorumunda bulundu.

ÖNCE KORONA OLAN KİŞİDEN 6 KAT DAHA FAZLA

Başta Hindistan olmak üzere birçok ülkeden bilim insanlarının yer aldığı çalışmada, B.1.617.2 olarak da bilinen Delta varyantının, AstraZeneca veya Pfizer/BioNTech aşısının oluşturduğu bağışıklığı ortadan kaldırma olasılığının, aşıya göre 8 kat daha fazla olduğu belirtildi. orijinal virüs.

Bilim insanları, daha önce Kovid-19 geçirmiş ve hastalığı yenmiş kişilerde oluşan bağışıklığa rağmen Delta varyantının enfeksiyon kapma riskinin orijinal korona virüsünden 6 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

ABD Almanya baş ağrısı Bilim BioNTech Business Insider Corona Fransa Hindistan İngiltere Maske Reuters Sağlık Sinovac

Biontech mi yoksa Sinovac mı Delta virüsüne karşı daha etkili?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK