Delta’dan sonra yeni varyant C.1.2 hakkında bilinenler

Delta’dan sonra yeni varyant C.1.2 hakkında bilinenler

42
0
PAYLAŞ

Delta’dan sonra yeni C.1.2 varyantı hakkında bilinenler

Delta’dan sonra yeni C.1.2 varyantı hakkında bilinenler

Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni bir varyant olan C.1.2, diğer mutasyonlardan daha hızlı yayılıyor. Aşının C.1.2 üzerindeki etkileri de tartışılırken, uzmanlar varyantın yarattığı yeni tehlikeler konusunda uyarıyor.

Delta'dan sonra yeni C.1.2 varyantı hakkında bilinenler

Tüm dünya korona virüsünün Delta varyantına odaklanmış olsa da Güney Afrika’da yeni bir varyant tespit edildiği bildirildi.

C.1.2 varyantı olarak bilinen ve henüz Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanımlanmayan bu varyant, içerdiği mutasyon sayısı ve üreme hızı ile bilim insanlarının ilgisini çekmeye başlamıştır.

Orijinal koronavirüs varyantı Çin’de ortaya çıktığı için C.1.2’nin en fazla mutasyonu taşıyan varyant olduğu bildiriliyor.

UZMANLAR uyarıyor

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü tarafından yayınlanan ancak henüz resmi olarak onaylanmayan bir raporda, varyant C.1.2 ilk olarak Mayıs 2021’de Gauteng ve Mpumalanga eyaletlerinde tanımlandı; o zamandan beri diğer Güney Afrika eyaletlerinde ve ayrıca Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Mauritius, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre’de rapor edilmiştir.

Raporda, C.1.2 varyantının birden fazla mutasyon taşıdığı için diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğu belirtiliyor. Henüz resmi onay almamış olan çalışmalar, aşının C.1.2 varyantı üzerinde koruma sağlamayabileceği ihtimalinden bahsetmektedir.

Tespit edilen C.1.2 varyantının yarısından fazlasının 14 mutasyona sahip olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Bu varyantın etkisini görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. “Bu varyantın Delta varyantına karşı baskın olup olmayacağını görmek için çalışmaları artırmamız gerekiyor” dedi.

KİM: TAKİP EDİYORUZ

C.1.2 varyantının DSÖ tarafından ‘endişe verici varyantlar’ kategorisine ne zaman dahil edileceği henüz bilinmemekle birlikte, artan bulaşma oranları ve hastanede kalış süreleri bu süreci hızlandıracak gibi görünmektedir. DSÖ sözcüsü Margaret Harris, bir Birleşmiş Milletler brifinginde varyantı izlediklerini, ancak yayılıyor gibi görünmediğini söyledi.

Corona virüsünde son durum: Vaka sayısı geçen yıla göre 4 kat arttı, ABD'de Mu varyantı yayılmaya başladı ilginizi çekebilir Corona virüsünde son durum: Vaka sayısı geçen yıla göre 4 kat arttı, ABD’de Mu varyantı yayılmaya başladı Bilim dünyası Türk doktorlara sesleniyor: Delta varyantı travma yaratıyor ilginizi çekebilir Bilim dünyası Türk doktorlara sesleniyor: Delta varyantı travma yaratıyor Delta varyantından sonra keşfedilen yeni bir mutasyon: varyant C.1.2 tespit edildi ilginizi çekebilir Delta varyantından sonra keşfedilen yeni bir mutasyon: varyant C.1.2 tespit edildi

Delta’dan sonra yeni C.1.2 varyantı hakkında bilinenler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK