İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden aile hekimliği çalışanlarına hukuk dışı uygulama

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden aile hekimliği çalışanlarına hukuk dışı uygulama

292
0
PAYLAŞ

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden aile hekimliği çalışanlarına yasa dışı başvuru

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden aile hekimliği çalışanlarına yasa dışı başvuru

Aile hekimleri çalışanlarının Ağustos ayındaki protestolara destek vermek için iki gün iş bırakmasının ardından İzmir Sağlık Müdürlüğü’nün eyleme katılan tüm doktor ve hemşirelerin işe gelmedikleri gerekçesiyle maaşlarında kesintiye gittiği iddia edildi. Birlik Sağlık Şen Genel Başkan Yardımcısı Murat Kalaycıoğlu, “Bu yasadışı bir uygulamadır” dedi.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden aile hekimliği çalışanlarına yasa dışı başvuru

Aile hekimleri çalışanlarının Ağustos ayındaki protestolara destek amacıyla iki gün iş bırakmasının ardından İzmir Sağlık Müdürlüğü’nün eyleme katılan tüm hekim ve hemşirelere, eyleme katılmadıkları gerekçesiyle maaşlarında kesinti uyguladığı iddia edildi. çalışmaya gel.

Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği çalışanlarının ücretlerini düzenleyen mevzuatı 30 Haziran’da güncellediğini, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerine göre aile hekimliği çalışanlarına maaşları üzerinden ek yük getirildiğini belirten Prof. Zaten çok yoğun ve çalışamayan çalışma saatleri, Birlik Sağlık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Murat. Kalaycıoğlu, “Böylece mesai saatleri içinde istenilen işleri yerine getirmek neredeyse imkansız hale geldi. Bu yasa dışı bir uygulamadır” dedi.

AYNI YÖNETMELİKLE UYGULANAN ÜCRET KESİMİ

Hiçbir zaman yerine getirilemeyecek olan bu çalışmaların yerine getirilememesi nedeniyle Dr. Kalaycıoğlu, “Ayrıca aile hekimlerine sosyal medya dahil her türlü konuşma ve yazma yasağı getirildi. Yasakla yetinmeyen bakanlık, aile hekimlerini ceza puanı ve işten çıkarma tehdidiyle tehdit etti. Böylece aile hekimlerine ve hemşirelere sağır, kör ve dilsiz olacağınız söylendi. Böyle bir uygulamanın dünyada başka bir örneği olmadığını iddia ediyoruz. Aslında ülkemizde ne özel sektörde ne de başka bir resmi kurumda böyle bir örnek yok. Açıkçası çok farklı bir akıl ve düşüncenin ürünü olan bu yönetmelik ve faydaları, ilk defa 2021 Temmuz ayında sahada uygulanma fırsatı bulmuştur. Her bir aile hekimliğinden toplamda yaklaşık bin TL kesinti yapılmıştır. birim. Ağustos ayında vatandaşlara kesilen maaşlarla veremediğimiz sağlık hizmetini, bizden alınan iş güvencesini, özgürlük ve konuşma haklarımızı geri almak için iki ayrı günde miting, protesto ve gösteriler düzenlendi. ama en önemlisi yapılması imkansız hale getirilen işlerin ve yönetmeliğin geri çekilmesi.

BAZI BİRLİKLER BAŞARISIZ OLARAK

Murat Kalaycıoğlu, siyasileşen ve iktidarın yanında yer alan ve üyelerinin haklarını savunamayacak kadar aciz olan sendikalar dışında hemen hemen tüm sendika ve meslek kuruluşlarının söz konusu gündemle 2 gün çalışmama kararı aldıklarını hatırlattı. Ağustos ayındaki eylemleri desteklemek için günler.

“İzmir Sağlık Müdürlüğü ise skandala imza atarak eyleme katılan tüm doktor ve hemşirelere işe gelmedikleri gerekçesiyle maaşlarında kesinti uyguladı. Neden skandal diyoruz? Çünkü bir çalışan işe gelmezse, yapılması gereken tüm inceleme ve soruşturmaları atlamış ve tüm bu incelemeler sonunda suçlu bulunacak işçiye doğrudan cezai yaptırım uygulamıştır. Maaş kesintisi yapıldı. Yukarıda bahsettiğimiz farklı bir istihbaratın ürünü olan ve yönetmelikte dahi yer almayan bu hukuka aykırı ve hukuka aykırı uygulamanın hiçbir açıklaması olamaz. Çünkü gün hesabı ve brüt maaş kesintisi tam bir hak gaspıdır. Bugün memurun maaşından haciz olsa dahi yapılacak kesintiler bu şekilde gün hesabı ile brüt maaştan yapılamaz.”

GEÇİCİ HAK ARANMAK CEZALANMAZ

Bu konuda her türlü başvuru ve hak arayışlarının devam ettiğini de sözlerine ekleyen Kalaycıoğlu, “Sendika hakkını aramak anayasal bir haktır. Artık haklarını kaybeden tüm çalışanlar sendikamızın da desteğiyle dava sürecini başlatacak. Hukukun işlediği bir ülke için kazanılması garanti edilen bu davalarda avukatlık ücretleri ve dava masrafları taraflara birer birer ödenecek. Dolayısıyla ciddi bir kamu kaybının daha başındayız. Temennimiz bu adaletsizliğe sebep olanlar bir an önce yanlıştan döner ve yapılan yanlışı düzeltir. Aksi halde yapılan yanlışlık Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesi uyarınca sendikal faaliyetlerin engellenmesi kapsamındadır. Dava süreçleri sonunda ilgili avukatlara ödenecek dava harçları nedeniyle kamu zararına neden olduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır.

aile davası dünya eylem hükümet izmir miting protesto sağlık sosyal medya uygulaması

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden aile hekimliği çalışanlarına yasa dışı başvuru

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK