Kadın kalbini tehdit eden 12 önemli risk

Kadın kalbini tehdit eden 12 önemli risk

41
0
PAYLAŞ

Kadın kalbini tehdit eden 12 büyük risk

Kadın kalbini tehdit eden 12 büyük risk

Kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı. Tayfun Gürol, “Ancak birçok kişi bu gerçeğin farkında değil ve erken teşhis gecikiyor” diyen Dr. Tayfun Gürol, kadın kalbini tehdit eden risk faktörlerini şöyle sıraladı:

Kadın kalbini tehdit eden 12 büyük risk

1-Genetik: Özellikle anne ve baba gibi birincil akrabalara erken yaşta kardiyovasküler hastalık tanısı konmuşsa risk artar.

2- Romatizmal kalp kapak hastalıkları: Bademcik iltihabına genç yaşta A grubu beta-hemolitik streptokok adı verilen bir bakteri neden oluyorsa buna bağlı olarak oluşan antikorlar ve anjiten kompleksleri kalp kapakçıklarında bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle sık bademcik iltihabı geçiren kişiler kalp kapakçığı tutulumuna karşı takip ve tedaviyi ihmal etmemelidir.

3-Obezite: Obezite, kadınlarda koroner arter hastalığı için daha yüksek bir risk faktörü olarak bulundu. Bunun için kilo almamaya çalışmak, daha az kalori almak ve spor yapmak çok önemlidir.

4- Hipertansiyon: Sinsi bir hastalık ise ve yıllar içinde kontrolsüz kalırsa kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kalp damarlarında kireçlenmeler, beyin kanamaları, körlük, atardamarlarda anevrizma dediğimiz genişlemeler gibi durumlara yol açabilir.

5-Kalp rahatsızlıkları: Kalp damarlarında tıkanma olmadan gelişen kalp krizleri, kalp damarlarının kendiliğinden yırtılması, ince damarları tıkayan küçük pıhtılar, kırık kalp sendromu gibi sorunlar kadınlarda daha sık görülmektedir. Özellikle stresli bir durumdan sonra bazı kişiler aşırı adrenerjik maddeler salgılar ve bunlar kalp damarlarında daralmaya neden olarak kalp krizini andıran durumlar yaratabilir.

Dr. Tayfun Gürol

6-Diyabet: Çalışmalar diyabetik kadınlarda koroner arter hastalığının başlangıç ​​yaşının daha erken olduğunu ve aynı zamanda erkeklere göre daha ölümcül olduğunu göstermiştir. Diyabetik kadınlar, diyabetik erkeklerden daha yüksek kalp yetmezliği ve felç (inme) riskine sahiptir.

7-Hareketsizlik: Özellikle ev hanımlarında hareketsizlik ve durgun yaşam kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Bu da koroner arter hastalığı riskini artırır.

8-Hamilelik: Kadınların gebelik dönemi kardiyak risklerin arttığı bir dönemdir. Kalbi spontan olarak besleyen damarların yırtılması, hamileliğin tetiklediği hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi nedenlerle kadınların özellikle hamilelik döneminde kalp sağlığına daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelik planlayan kadınlarımıza kalp kontrolü yaptırmalarını öneriyoruz.

9-Bağışıklık sistemi: Otoimmün hastalıklar kadınlarda daha sık görülür ve bu hastalıklarda kalp tutulumu olabileceği akılda tutulmalıdır.

10-Sigara: Kadınlarda sigara içmek kardiyovasküler hastalık riskini daha da artırır.

11-Menopoz: Menopozla birlikte östrojen hormonunun azalması, kardiyovasküler hastalık riskinde ciddi bir artış yaratır. Bu nedenle özellikle bu dönemden sonra dikkatli olunması önerilir.

12-Kış ayları: Soğuk havalarda damarlarda spazm olabilir, bu nedenle kış aylarında kalp ve damar hastalıkları artma eğilimindedir. Kış aylarında grip enfeksiyonlarından sonra perikardiyal inflamasyon, miyokardit (kalp kası iltihabı) olasılığı artar. Aynı zamanda, bu tür durumlar sınırda kalp yetmezliğinin kötüleşmesine yol açabilir. Bu nedenle kış başlamadan önce zatürre, grip ve Covid-19 aşılarını yaptırmak büyük önem taşıyor.

Kalp krizi belirtileri erkeklerden farklı

Erkeklerde kalp krizinin ana semptomu göğüs ağrısı iken, ilk etapta kalp problemini düşündürmeyen semptomlar kadınlarda daha sık görülür. İşte o işaretler:

İŞTE BELİRTİLER

– Boyunda, çenede, omuzda, sırtta veya karında ağrı,
– nefes darlığı,
– Sağ kol ağrısı
– Terlemek,
– Baş dönmesi ve baygınlık hissi,
– Mide bulantısı ve kusma,
– Olağandışı yorgunluk.

Kadın kalbini tehdit eden 12 büyük risk

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK