Kalp pili olan hastalar aşısını ihmal etmemeli

Kalp pili olan hastalar aşısını ihmal etmemeli

21
0
PAYLAŞ

Kalp pili olan hastalar aşılarını ihmal etmemelidir

Kalp pili olan hastalar aşılarını ihmal etmemelidir

Dicle Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Nihat Polat, kalp pili olan hastaların korona virüs aşılarını ihmal etmemesi gerektiğini söyledi.

Kalp pili olan hastalar aşılarını ihmal etmemelidir

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Nihat Polat, bilimsel çalışmalarda korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden hastaların yaklaşık yüzde 20’sinin ölüm nedeninin kalp ritim bozukluğundan kaynaklandığının belirlendiğini söyledi. Özellikle şok edici kalp pili olan hastalar hakkında uyarıda bulunan Polat, şunları söyledi:

-Kalp pili olan hastalar, özellikle şok edici kalp pili olanlar, ciddi kalp problemleri olan kişilerdir. Çoğunlukla kalp yetmezliği ve ciddi kalp kası sorunları olan kişilere takıyoruz ve eğer Covid kaparlarsa hastalığı yenme ihtimalleri yüksek. Bu hastaların mutlaka aşılanmasını öneriyoruz. Çünkü literatürdeki bilimsel çalışmalara baktığımızda ritim bozukluğuna virüsün neden olduğunu ve tetiklediğini söyleyebiliriz. Kalp kası hasarına bağlı olarak çeşitli ritim bozuklukları gelişebileceği gibi böbrek yetmezliği ve böbrek yetmezliğine bağlı elektrot bozukluğu dediğimiz durumlar da gelişebilir.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Polat

– Virüsün kalp pili üzerinde doğrudan olumlu veya olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak kalp pili taktığımız hastalar kalp sorunu olan kişiler olduğu için daha önce şok vermemiş hastalarda virüse yakalanmaları halinde ritim bozukluklarını tetikleme olasılıkları daha yüksek olduğundan şoku tetikleyebilir. Ne anlama geliyor? Hastada ölümcül bir aritmiyi tetikleyebilir.

– Pil de devreye giriyor ve hastayı şok ederek bu ölümcül ritim bozukluğuna son veriyor. Virüs bulaşırlarsa ciddi şekilde hayatta kalabilirler ve bu da ciddi ritim bozukluklarına neden olabilir. Daha önce hiç şok almamışsa aküde şoka neden olabilir. Bundan yola çıkarak tüm pil hastalarının daha sonra ciddi sorunlarla karşılaşmamaları için mutlaka aşı yaptırmaları gerektiğini söylüyoruz.

– Covid hastalıklarında önemli ölüm nedenlerinden biri, Covid’in özellikle kalp üzerindeki etkisine bağlı olarak meydana gelen damar tıkanıklığı, kalp krizi veya ritim bozukluklarıdır. Covid nedeniyle kaybedilen hastaların ölüm nedeni incelendiğinde, özellikle yurt dışında yapılan bazı çalışmalarda yaklaşık yüzde 20’sinin kalp ritim bozukluklarından kaynaklandığı belirlendi.

– Bunun nedeni, kalp sorunu olan kişilerde bu ritim bozukluğuna yakalanma olasılığının normal insanlara göre çok daha yüksek olmasıdır. Ne yazık ki bu ritim bozukluklarının önemli bir kısmı hayatı tehdit edici yani ölümcül ritim bozuklukları olabiliyor, bu nedenle hastalarımıza kesinlikle aşı yapılmasını öneriyoruz.

Bilim Corona Dicle Üniversitesi Diyarbakır Kalp krizi Ölüm

Kalp pili olan hastalar aşılarını ihmal etmemelidir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK