Karadeniz’de ‘Delta varyantı’ alarmı

Karadeniz’de ‘Delta varyantı’ alarmı

35
0
PAYLAŞ

Karadeniz’de ‘delta varyantı’ alarmı

Karadeniz’de ‘delta varyantı’ alarmı

Karadeniz’de çay ve fındığın göçü ile başlayan vakalardaki artış devam ediyor. Trabzon’da delta varyantı nedeniyle son 1,5 ayda 160’tan fazla kişi hayatını kaybetti.

Karadeniz'de 'delta varyantı' alarmı

Karadeniz’de çay ve fındık göçü, nüfus hareketliliği ile birlikte vaka sayısını da artırdı. Türkiye’de ilk kez Nisan ayında görülen Delta varyantı nedeniyle Trabzon’da son 1,5 ayda 160’tan fazla kişi hayatını kaybetti.

Şehirde korona virüsü nedeniyle 1600 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, salgının 4. dalgasını az hasarla atlatmaya çalıştıklarını belirterek, “Geldiğimiz süreçte 1600’den fazla can kaybımız oldu ancak mevcut dalgadaki durumumuz bizi korkutuyor. daha fazla. 4. dalgada ölü sayımız 160’ın üzerindeydi. Delta varyantı çok daha hızlı yayılıyor. İnsanların kendilerini çok daha fazla serbest bırakmaları ve kurallara uymamaları süreci tetiklemiş olabilir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Usta, önceki dalgalarda 4. veya 5. haftalarda ‘zirve’ seviyelerine ulaştıklarını hatırlatarak, “Artık 6. ve 7. haftalara uzadı. 4. dalgada yaşanan vaka sayısını düşündüğümüzde bir sonrakine göre çok daha uzun bir süreçten bahsediyoruz. Rakamlarımızı yaklaşık olarak 20 Temmuz ve 10 Eylül olarak alırsak bu dönemdeki vakalarımız olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 6-7 haftalık bir süreç. Çocukken etkilenmişlerdir. Entübe olanlar oldu, ölenler oldu. İster çocuklar ister belirli hastalıkları olan yetişkinler de Covid-19’dan biraz daha fazla etkilensin, doğrudan Covid-19 olarak düşünmemek gerekiyor. Bu anlamda etkilenen, yoğun bakımda olan çocuklarımız ve yaşlılarımız var ve maalesef onları kaybettik.”

4. dalganın devam ettiğini söyleyen Sağlık Müdürü Usta, aşı için çağrıda bulundu. (DHA)

Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir ilginizi çekebilir Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

Bilim Çay Çocuk Corona Sağlık TRABZON Türkiye

Karadeniz’de ‘delta varyantı’ alarmı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK