Mu varyantı nedir, belirtileri ne?

Mu varyantı nedir, belirtileri ne?

27
0
PAYLAŞ

Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Mu varyantının Türkiye’de ortaya çıkması endişelerin artmasına neden oldu. Mu varyantını tehlikeli yapan temel özellik, aşılara karşı daha dirençli hale gelme ihtimalinin olmasıdır. Mu varyantının semptomları arasında, diğer varyant virüslerde olduğu gibi, ateş, öksürük nöbetleri, koku ve tat alma süreçlerinde bozukluklar görülür.

Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Mu varyantı Türkiye’de görüldükten sonra merak konusu oldu. İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen, Güney Amerika ve Avrupa’da da görülen Mu varyantı yeni bir tehdit olarak gösteriliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’de iki kişide Mu varyantı tespit edildi” dedi.

MU VARYANTLARIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mu varyantının yeni bir semptom veya semptom ortaya çıkarmadığını belirten Prof. Dr. Oğuztürk, “Mu varyantı ile yapılan az sayıda çalışmanın sonuçlarına göre çok farklı şikayetlere yol açmadığına dair açıklamalar var. ve semptomlar. Mu varyantında diğer varyant virüslerde olduğu gibi ateş, öksürük nöbetleri, koku ve tat alma süreçlerinde bozukluklardan bahsedilir. Yani Mu varyantında belirli klinik belirti ve bulgular olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz ancak kesinlikle yeni bir virüsün farklı bir şikayeti olarak ortaya çıkmamıştır” dedi.

MU VARYANT NEDİR?

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, haftalık brifing mektubunda korona virüs salgınına ilişkin yeni bilgi ve verileri kamuoyuyla paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca “aşıya dirençli” hale getirilen mutasyona uğramış varyantın Mu olarak adlandırıldığını ve bilimsel olarak B.1.621 olarak adlandırıldığını duyurdu.

MU VARYANTI NEREDE GÖRÜNÜYOR?

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen ve Güney Amerika ve Avrupa’da kaydedilen varyantla ilgili olarak, “Bu varyantın mutasyonları virüsü aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Ancak Beta varyantında olduğu gibi bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

Mu varyantı hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, “Yaklaşık 2 gün önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mu varyantı adı verilen yeni bir varyant virüs rapor edildi. Aslında bu virüs ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edilmiş ve daha sonra bu varyantın Güney Amerika’nın birçok ülkesinde görüldüğü belirtilmişti. Kesin olan şu ki, bu virüs 40’tan fazla, belki de daha fazla ülkede dolaşmaya devam ediyor. Bunun sonucunda hem Güney Amerika ülkelerinde hem de İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde hastalık yapmaya başlamıştır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’de iki kişide Mu varyantı tespit edildi” dedi.

“AŞIYA DAYANIKLI OLABİLİR”

Dünya Sağlık Örgütü de “aşıya dirençli” hale getirilen mutasyona uğramış varyantın adının Mu olduğunu ve bilimsel olarak B.1.621 olarak adlandırıldığını açıkladı.

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen ve Güney Amerika ve Avrupa’da kaydedilen varyantla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü, “Bu varyantın mutasyonları virüsü aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Ancak Beta varyantında olduğu gibi bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

VARYANT 5 WHO’S RADAR’DA

“İlk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edilen ve farklı yerlerde görülen Mu varyantı, Güney Amerika ve Avrupa’da da büyük salgınlara neden oldu. Mu varyantının küresel yayılımı yavaş iken, Kolombiya ve Ekvador’da artmaktadır. Güney Amerika’da Mu varyantının hastalık oluşum incelemesi, Delta varyantının yayılması ile takip edilecektir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi açıklamalarına göre Mu varyantı, Alfa, Beta, Gama, Delta varyantı ile birlikte kurumun yakından takip ettiği varyantlardı. Şu anda resmi verilere göre Alpha varyantı 193 ülkede, Beta varyantı 141 ülkede, Gamma varyantı 91 ülkede ve Delta varyantı 170 ülkede tespit edildi.

MU VARYANT UZAK DOĞU’YA Sıçrayış

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) aşılara karşı daha dirençli mutasyonlara sahip olduğunu ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu bildirdiği Mu varyantı Japonya’da 2 kişide bulundu.

Vakalardan biri Tokyo’nun doğusundaki Narita havaalanında Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir yolcuda, diğeri ise başkent Haneda havaalanında İngiltere’den bir yolcuda tespit edildi.

ABD’DE 47 DEVLETTE MÜ VARYANT TESPİTİ YAPILDI

Delta varyantının aşı, maske ve mesafe sayesinde etkisinin azaldığı ülkede Mu varyantının birçok büyük yerleşim biriminde görülmeye başlandığı açıklandı. İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen ve zamanla diğer Güney Amerika ülkeleri ile Avrupa’daki bazı ülkelerde görülen Mu varyantının ABD’nin 47 eyaletinde tespit edildiği açıklandı.

Newsweek dergisinde yer alan haberde Mu varyantının Nebraska, Vermony ve Güney Dakota eyaletlerinde henüz tespit edilmediği açıklandı. B.1.621 kod adıyla bilinen ve bu yılın Ocak ayında Kolombiya’da tespit edilen Mu varyantının 4 Eylül verilerine göre 47 eyalette görüldüğü belirtildi.

Resmi verilere göre popülasyona göre en fazla Mu varyantı vakasının Alaska’da görüldüğü belirtilirken, 3837 örneğin 139’unun Mu varyantı olduğu belirtildi. Bu sayının toplam vakaların yüzde 4’üne tekabül ettiği bildirildi.

KALİFORNİYA’DA EN ÇOK

Yetkililer, en fazla Mu vakasının Kaliforniya’da tespit edildiğini duyurdu. 139.930 örneği inceleyen uzmanlar, bunların 232’sinin Mu varyantı olduğunun altını çizdi. Ancak yetkililer, bu vaka oranının toplam vaka sayısının yüzde 1’inden az olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, bu hafta başında Mu varyantını yakından izlediklerini açıklamış ve uluslararası kamuoyunda endişeye neden olmuştu.

Henüz çok az bölgede görülen Mu varyantı ile ilgili ABD’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Geçen hafta, ABD Başkanı Joe Biden’in sağlık danışmanı Dr. Anthont Fauci, Mu varyantının henüz baskın virüs olmadığını açıkladı. Fauci, “Mu varyantı şu anda ABD için acil bir tehdit değil” dedi, ancak sağlık yetkililerinin bu varyantı yakından izlediğinin altını çizdi.

Mu varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK