Ne kadar sağlıklı besleniyoruz

Ne kadar sağlıklı besleniyoruz

30
0
PAYLAŞ

Ne kadar sağlıklı besleniyoruz?

Ne kadar sağlıklı besleniyoruz?

Yediğimiz besinlerden yeterince vitamin ve mineral alıyor muyuz? Besin takviyelerine ihtiyacımız var mı? İşte Prof. Dr. Erk’in bu sorulara verdiği yanıt

Ne kadar sağlıklı besleniyoruz?

Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenmek şarttır. Ancak günümüzde bunu yapmanın zor olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, vitamin ve mineral almamızı engelleyen nedenleri şöyle anlattı…

Dr. Osman Erk

İşlenmiş gıdalara dikkat!

İhtiyacımız olan tüm besin maddelerini beslenme yoluyla almamız mümkün değildir. Tamamen sağlıklı beslenmek günümüzde bir efsanedir.

Ancak çok az insan böyle bir diyeti başarıyla sürdürebilir. İşlenmiş şeker, beyaz un, fruktozdan zengin mısır şurubu, tatlılar, alkollü içecekler, konserve ürünler, fast food tüketen kişilerde bir veya birden fazla beslenme eksikliğinin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Ne kadar çok işlenmiş gıda tüketilirse, o kadar fazla vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkar.

Hangi yiyecekler sağlıklı, hangileri sağlıksız?

Sağlıklı ve uzun yaşamın en temel kuralı, taze, organik, bütün, temiz, yerel, çiğ ve işlenmemiş, mevsimlik çoğunlukla bitkisel besinler tüketmektir. Günümüz temel diyetinde rafine şeker, rafine un, rafine yağ, rafine tuz, yapay aromalar, tatlandırıcılar, koruyucular ve boyalar ile hazırlanmış işlenmiş gıdalar bulunmaktadır. Bu diyet obeziteye, diyabete, kardiyovasküler hastalıklara ve kansere adeta bir davettir.

Kronik hastalıklara besin eksikliği neden olur.

Modern tarım uygulamaları, yoğun ve verimsiz topraklar, yanlış ekim nöbetleri, kimyasal gübreler, bol kullanılan zirai ilaçlar ve asit yağmurları nedeniyle toprağın besin kalitesi çok düşmüştür. Vitaminler ve mineraller oldukça hassas bileşiklerdir. Vitamin ve minerallerin çoğu, hem bitkisel hem de hayvansal gıdaların çiftliklerden depolara, fabrikalara ve pazarlara olan yolculuğu sırasında kaybolur. Erken hasat, depolama, depolama, nakliye, işleme ve pişirme, vitamin ve mineralleri büyük ölçüde tüketir. Marketten eve geldikten sonra buzdolabında veya derin dondurucuda saklanan, yüksek ısıda pişirilen veya kızartılan gıdaların vitamin ve mineralleri azalmaya devam eder. Sonuç olarak çok lezzetli görünebilecek ancak besin değeri olmayan yiyecekler masaya gelir ve tüketilir. Bol kalori alır ama vitamin ve minerallerden yoksundur. Bu, insanların neredeyse 3/4’ünde bulunan en az bir kronik hastalığın ana nedenidir.

Besin takviyesi almalı mıyım?

Besin takviyeleri gereklidir, ancak doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bunlar kaliteli olmalı, performansı artırmalı, sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlamalı, kronik hastalıkları ve akut enfeksiyonları önlemelidir. Özel bir nedeni yoksa vitamin hapında hayvansal kaynaklı A vitamini, demir, bakır bulunmamalıdır. Sentetik değil, doğal kaynaklardan elde edilen vitaminler tercih edilmelidir.

Bu takviyeler 400 IU E vitamini, 400 mikrogram folik asit, 50 mikrogram B12 vitamini, 400-1000 IU D vitamini, 200-1000 miligram C vitamini, 1000-1500 miligram kalsiyum, 200-400 miligram magnezyum, 100-200 mikrogram selenyum, 10 15 miligram çinko içermelidir.

beyaz D vitamini diyabet doktor kanser mısır obezite şeker

Ne kadar sağlıklı besleniyoruz?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK