Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den çarpıcı açıklamalar: Covid-19’dan korkuyoruz

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den çarpıcı açıklamalar: Covid-19’dan korkuyoruz

74
0
PAYLAŞ

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den çarpıcı açıklamalar: Covid-19’dan korkuyoruz

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den çarpıcı açıklamalar: Covid-19’dan korkuyoruz

Bir yıldan kısa bir sürede mRNA teknolojisini kullanarak corona virüsü aşısı geliştirerek tarih yazan Özlem Türeci ve Uğur Şahin, İngiliz The Times gazetesine kapsamlı açıklamalarda bulundu. Çift, Mu varyantı hakkında açıklamalar yaparken, “Bir aşı geliştirdik ama yine de Covid-19’dan korkuyoruz” dediler.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin'den çarpıcı açıklamalar: Covid-19'dan korkuyoruz

BioNTech şirketinin Almanya’daki kurucu ortakları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, corona virüsü aşı geliştirme süreçlerini yakından anlatan kitabın tanıtımı kapsamında İngiliz The Times gazetesine konuştu.

Gazeteye kapsamlı açıklamalar yapan bilim insanları, korona virüsünün mutasyonlarının henüz emekleme aşamasında olduğunu duyurdu ve durumun çok daha farklı boyutlara gidebileceği konusunda uyardı.

Zoom üzerinden soruları yanıtlayan Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak. Şu anda mutasyonun sadece ilk neslini görüyoruz. Halihazırda kullanılan aşılar, korona virüsünün vücuda saldıracağı bölgeler olan burun, ağız ve akciğerlerin geçişini engelliyor. Ancak virüs, oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar başka noktalardan geçerek hastalığı bulaştırmanın yollarını bulabilir” dedi.

“BAŞKA BİRİ OLMADIYSA”

Türkiye’de son dönemde tespit edilen ve Mu varyantı olarak adlandırılan yeni mutasyonla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Şahin, verilerin analiz edildiğinin altını çizdi. Şahin, “Mu varyantı aşıların oluşturduğu korumayı geçemese bile başka bir mutasyon bunu başarabilir” dedi.

Özlem Türeci, diğer hastalıklar için mRNA bazlı aşıları kullanma zamanının geldiğini söyledi.

Üçüncü doz fikrini desteklediğini söyleyen Şahin, “Bağışıklık azaldığında ve enfeksiyon riskine ulaşıldığında üçüncü doz aşı iyi bir fikirdir. Daha az enfeksiyon olması daha iyi çünkü bu durumda virüs her seferinde daha tehlikeli bir mutasyona dönüşebilir.”

Aşı karşıtlığı ile ilgili açıklama yapan Şahin, “Bu sadece Kovid-19 ile mücadele değil. Aynı zamanda bilgi kirliliği ile ilgili. İnternette birçok doğru ve yanlış bilgi var. Eğer aşı karşıtıysanız, her zaman görüşünüzü destekleyecek içerik bulabilirsiniz.” Çalışmaları politize etmemek için aşı çalışma verilerinin kamuoyuna açık olduğunu belirten Şahin, “Başladığımız günden bu yana ilk klinik test verilerini yayınlıyoruz” dedi.

ŞAHİN: AŞI YAPARKEN ENDİŞE GÖRDÜM…

Corona virüsü aşısını ilk alanlar arasında yer alan Şahin ve Türeci, “Ocak ayının sonunda aşımızı aldık. İş tempomuzu yavaşlatmamak adına tüm çalışanlarımızın aşılama sürecinin bir parçasıydı. İlk başta aşıyı almadan önce endişelendim. Sanki yaş grubumu beklemeden aşı yaptırmak etik olarak doğruymuş gibi… Ama herkes aşı olmamı söyledi ve hiçbir yan etkisi olmadı. “Aşı tamamen iyi bir aşı” dedi.

Türeci, “Yan etkilerden korkuyorsanız ilaç almayın veya hiç yemek yemeyin. Aşı olduğumda kendime çok güveniyordum. Aşı olmak omuzlarımdan tüm yükü aldı. Virüsle çalışmak hepimizi çok kırılgan yaptı.”

Türeci, mRNA teknolojisinin kullanıldığı aşı deneme sürecinin detaylarını da paylaştı. Türeci, “Pandemi ilk kez denediğimiz alan oldu. “Aşının başarısı, mRNA teknolojisinin muazzam bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.” Türeci, “mRNA bazlı aşılar geliştirmeye yıllar önce başladı. “Aşı etkili olmalı ve düzenli olarak verilmeliydi” dedi.

“KORONA VİRÜSÜ GİTMEZ”

Türeci, mRNA aşılarının gelecekte alerji gibi hastalıkları önleyebileceğinin de altını çizdi. Türeci, “Ancak korona virüsüne karşı aşının başarısı, hemen başka hastalıklarda kullanılacağı anlamına gelmiyor. Tüm şartları ve koşulları araştırmak zorundayız” dedi.

Şahin, “Geriye dönüp baktığımda her şeyin yolunda gittiğini söyleyebilirim. Zor bir savaş olmasına rağmen, bunu değiştirmek istemem. Hiçbirimiz Covid-19 ile enfekte olmadık. Çok dikkatliyiz ve tüm önlemleri alıyoruz. Dikkatli olmak çok önemlidir. Bu virüsün gitmeyeceğini çok iyi biliyoruz.”

Aylar sonra ortaya çıktı: Pfizer, BioNTech'in Covid-19 aşısını reddetti ilginizi çekebilir Aylar sonra ortaya çıktı: Pfizer, BioNTech’in Covid-19 aşısını reddetti Corona virüsünde aşı pasaportu tartışması: Avrupa ülkeleri ne yapıyor? ilginizi çekebilir Corona virüsünde aşı pasaportu tartışması: Avrupa ülkeleri ne yapıyor? Corona virüsü salgınını kontrol altına alan Çin'de panik: İki günde katlanarak artıyor ilginizi çekebilir Corona virüsü salgınını kontrol altına alan Çin’de panik: İki günde katlanarak artıyor

Özlem Türeci ve Uğur Şahin’den çarpıcı açıklamalar: Covid-19’dan korkuyoruz

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK