Pandemide hareketsiz kalmayın

Pandemide hareketsiz kalmayın

23
0
PAYLAŞ

Salgında sabit kalmayın

Salgında sabit kalmayın

Yasmin, hareketin azaldığı pandemi sürecinde sıklıkla görülmeye başlayan kemik-eklem sorunlarına dikkat çekti…

Pandemi içinde hareketsiz kalmayın

Covid-19, kendi etkileri dışında karantina süreçleriyle sağlığın birçok alanında ciddi olumsuz etkilere de neden olmuştur. Kemik sağlığımız da bunlardan biri… Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. David Yasmin pandemi sürecinde kemik ve eklemleri güçlendirmenin yollarını şöyle anlattı:

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. David Yasmin

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞTİ

Pandemi döneminde evden çalışmanın artmasıyla birlikte yeme ve yaşam alışkanlıklarımız değişirken, teşhis ve tedavi için hastaneye gitme alışkanlığımız artık eskisi gibi değil. Birçoğumuz daha önce böyle bir süreç yaşamadık. Sürecin getirdiği belirsizlik ortamı hayatımıza bazı sorunları da getirdi. Eklem hareket kısıtlılıkları, kireçlenme, kas eklem ağrıları, tendinit gibi kas tendon ağrıları, bileklerde karpal tünel sendromu gibi sinir sıkışması sorunları, sırt ve bel ağrıları… Uzun süre oturarak çalışmak zorunda kaldığımız bu dönemde, ergonomik ev koşulları, işte bunun gibi birçok kemik var. Ayrıca artık ortak sorunlarla daha sık karşılaşıyoruz.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ ARTTI

D vitamini döngüsünü sağlamak için yetersiz güneş ışığı ve dengesiz beslenme sonucunda hastalarda D vitamini eksikliği görülme olasılığı 2 kat daha fazladır. D vitamini eksikliği ve hareketsizliğin bir arada olması özellikle 65 yaş ve üzerindeki hastalarda osteoporozda (kemik kaybı) ciddi artışa neden olurken, yaşlı hastalarda düşmeye bağlı olarak daha fazla kırık oluşmasına neden olur. Çocukların yaş gruplarında da benzer tablolar var.

KORUMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Aşağıdaki basit önlemlerle kemik ve eklem sağlığınızı koruyabilirsiniz…

Kemik ve eklem sağlığınız için ev içinde veya dışında günde en az 5000-7500 adım atmayı ve bunu günlük rutininiz haline getirmeyi unutmayın.

Evde yapacağınız çok basit egzersizlerle kaslarınızın sağlığını ve gücünü koruyabilirsiniz. İşe biraz eğlence katın, en sevdiğiniz müziği arka planda çalabilirsiniz…

Kollarınızı ve bacaklarınızı günde en az 20 dakika güneş ışığına maruz bırakın.

Doktorunuzun yönlendirmesi ve tavsiyesi ile D vitamini yönünden zengin besinleri beslenme düzeninize dahil etmeye özen gösterin. Kalorisi yüksek yiyeceklerden, özellikle kilo aldıranlardan uzak durduğunuzdan emin olun.

Evden çalışıyorsanız, çalışma koşullarınızı mümkün olduğunca iyileştirin. Ergonomik bir ortama sahip olmak ortopedik sağlığınız için önemlidir. Oturuyorsanız her 45 dakikada bir kalkın, 10 dakika yürüyün.

Özellikle yaşlılarınız için ev kazalarını önlemek için önlemler alın. Örneğin, kaymaya ve düşmeye neden olacak halıları kaldırmak.

Düşme veya kaza anında ertelemeyin, mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurun. Gecikmiş ve ihmal edilen durumların bazen geri dönüşü olmayan yaralanmalara neden olabileceğini unutmayın.

TEDAVİ GECİKMESİ RİSKLİDİR

Pandeminin sağlığımız üzerindeki bir diğer önemli etkisi de hastaneye başvuru alışkanlıklarının değişmesidir. Birçok kişi hastalık bulaşma korkusu ve karantinanın getirdiği kısıtlama önlemleri nedeniyle tedavilerini erteledi. Bu nedenle ortopedik hastalıklarda komplikasyonlar, hatalı kırık kaynamaları ve kemik kanseri tanısında gecikmeler artmıştır.

çocuk D vitamini doktor güneş kazası kireçlenme

Pandemi içinde hareketsiz kalmayın

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK