PCR testi ücretsiz mi, nerede ücretli?

PCR testi ücretsiz mi, nerede ücretli?

85
0
PAYLAŞ

PCR testi ücretsiz mi, nerede ödeniyor?

PCR testi ücretsiz mi, nerede ödeniyor?

Şehirlerarası uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile yapılacak seyahatler ile işçi, öğretmen, eğitim personeli, kantin çalışanları, öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle buluşacak işçiler için PCR testinin negatif olması gerekmektedir. Covid-19 aşısı olmayanlar. . PCR testi kamu hastanelerinde ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

PCR testi ücretsiz mi, nerede ödeniyor?

PCR testi zorunluluğunun başlamasıyla birlikte şehirlerarası uçak, otobüs, tren yolculukları, konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere girişlerde PCR testinin negatif çıkması isteniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce devlet hastanelerinde zorunlu PCR testlerinin ücretsiz olarak yapılacağını açıklamıştı. Özel hastanelerde PCR testi yaptıranlar kendi ücretlerini ödeyecekler.

PCR TESTİ ÜCRETSİZ OLACAK MI?

Zorunlu PCR testinin ücrete tabi olup olmayacağı da merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce devlet hastanelerinde zorunlu PCR testlerinin ücretsiz olarak yapılacağını açıklamıştı. Ancak özel hastanelerde PCR testi yaptıranlar kendi masraflarını karşılayacaktır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zorunlu PCR testi için açıklama yaptı. Bakan Koca; devlet hastanelerinde zorunlu PCR testlerinin ücretsiz yapılacağını ancak özel hastanelerde PCR testi yaptıranların ücretini kendilerinin ödeyeceğini duyurdu.

ETKİNLİKLER VE SEYAHAT İÇİN PCR GEREKSİNİMİ

*6 Eylül 2021 Pazartesi tarihinden itibaren aşı yaptırmamış kişiler; Vatandaşların konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılımı için negatif çıkan PCR testi zorunlu olacak. Bu çerçevede işletmecilere/organizatörlere girişte HES kodu ile aşılanmış/geçmiş hastalığı (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel bağışıklık dönemine göre) veya en fazla 48 saat önce yapılan PCR testi negatif olup olmadığı sorulacaktır. olaylar.

* Kişi hastalığı geçirmemiş, aşılanmamış veya PCR testi negatif değilse etkinliğe katılmasına izin verilmeyecektir.

*Aşı olmayan veya hastalığı olan kişiler tarafından özel araçlar dışında uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile yapılacak şehirlerarası yolculuklarda da PCR testi negatif olacaktır. Bu kapsamda 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat şirketlerinden aşı/geçmiş hastalık (Covid-19 hastalığından sonra bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya maksimum 48 saat önce yapılmış PCR testi negatif olup olmadığı sorulacak. , araca giriş sırasında HES kodu ile. Kişi hastalığı geçirmemişse veya aşılanmamışsa veya PCR testi negatifse bu kişilerin seyahat etmesine izin verilmeyecektir.

1 DOZ AŞISI OLANLAR İÇİN PCR TESTİ ZORUNLU MU?

18 yaş ve üzeri vatandaşlar için aşı işlemi tamamlanmamış veya hastalığa yakalanmamış kişilerden PCR testi sonucu negatif çıkan vatandaşlar için belirli alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girişlerde .) veya şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanırken (uçak, tren, otobüs vb.). uygulanacak.

Tek doz aşı almış ancak henüz ikinci dozunu almamış kişiler de test edilmelidir.

İŞÇİLER İÇİN PCR TEST YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. Buna göre korona virüs aşısı olmayan işçilere haftada bir PCR testi yapılması gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Çalışma hayatını düzenleyecek tedbirleri almak, işçi-işveren ilişkilerinde çalışma barışını kolaylaştırmak ve korumak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır.

*Bu doğrultuda, Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine 2/9/2021 tarihli, işverenlerin çalışanlarından talep edecekleri PCR testinin yer aldığı, çalışanlarını Covid-19 riskleri ve önlemleri hakkında bilgilendiren genel yazı gönderilmiştir.

* Anılan yazıda, işverenlerin işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine karşı koruyucu ve önleyici tedbirler konusunda tüm çalışanlarını bilgilendirmekle yükümlü olduğu hatırlatıldı.

* Aynı zamanda işverenlerin Covid-19 aşısı tamamlanmayan işçilerini yazılı olarak bilgilendirmeleri rica olunur. İş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından Kovid-19’un kesin teşhisinin olası sonuçları, aşı olmayan çalışanlara da işveren tarafından bildirilmelidir.

*6 Eylül 2021 tarihinden itibaren Covid-19 aşısı olmayan işçilere iş yeri/işveren tarafından haftada bir PCR testi yaptırma zorunluluğu getirilebilecek olup, gerekli işlemler için test sonuçları işyerinde kayıt altına alınacaktır.

ÖĞRETMENLER İÇİN PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Aşı konusunda tereddüt yaşayanların endişe ve tereddütlerini gidermek için bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarına ağırlık verilecektir. 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmamış veya hastalığı geçirmemiş kişiler; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan ve PCR testinin negatif çıktığı ‘Kovid-19 Salgını’nda, vatandaşların konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılımı veya şehirlerarası seyahatleri için PCR testinin zorunlu olduğu açıklandı. uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile. Okullarda Alınacak Önlemler Yönergesinde öğrencilerle görüşmesi zorunlu olan aşısız öğretmen ve okul personelinden haftada iki kez PCR testi istenecektir.

Bu içerikte; Eğitim personeli, özellikle öğretmenler, kantin personeli ve öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin aşılanmamış olması durumunda, daha önceden geçirilmiş bir hastalık durumunda ( Kovid-19 hastalığından sonra bilimsel olarak bağışıklığın olduğu döneme göre); Bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecektir. Sonuçlar okul yönetimi tarafından kayıt altına alınarak gerekli aksiyonlar alınacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Corona HES kod konseri Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci okulu Pazartesi Sağlık Bakanı sinema salonu uçak

PCR testi ücretsiz mi, nerede ödeniyor?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK