PCR testi zorunluluğu başladı ortalık karıştı

PCR testi zorunluluğu başladı ortalık karıştı

28
0
PAYLAŞ

PCR testi gereksinimi başladı

PCR testi gereksinimi başladı

İçişleri Bakanlığı tarafından toplu taşıma ve toplu kullanım alanlarında zorunlu PCR testleri bugün itibarıyla başladı. Zorunlu PCR testinin başlamasıyla birlikte otogarlarda ve tren garında tartışmalar yaşandı.

PCR testi gereksinimi başladı

İçişleri Bakanlığı’nın 8 Ağustos’ta yayınladığı genelgeye göre bugün itibarıyla; İki aşı yaptırmamış, son 48 saat içinde PCR testi negatif olmamış veya 180 gün öncesine kadar korona virüsüne yakalanmamış kişiler uçak, otobüs, tren ve diğer toplu taşıma araçları ile seyahat edemeyecek. , özel araçlar hariç. Aynı zamanda bu şartlara uymayan vatandaşlar konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılamayacak.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren genelge kapsamında Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) ve Ankara Hızlı Tren Garı’na seyahat etmek için gelen bazı vatandaşlar, yönetmeliğe uymadıkları için geri dönmek zorunda kaldı. koşullar. Şartlara uymayan bazı vatandaşlar ise karşılaştıkları durum karşısında şok yaşadı. Genelgenin yürürlüğe girdiği ilk gün birçok vatandaş PCR testinde ve aşıda başarısız olurken, yetkililer ile yolcular arasında tartışma yaşandı.

“10 YOLCUDAN 7’Sİ SEYAHAT ETMEKTEDİR”

Özel bir karayolu taşımacılığı sektöründe işletmeci olan Aydın Zengin, “Haftalar önce duyurulmasına rağmen sabah vardığımızda hala devam eden bir yoğunluk vardı. Seyahat kriterlerini karşılamayan vatandaşlarla karşı karşıyayız. Buraya gelen tüm misafirlerimizin ilk olarak Hayat Eve Sığar uygulamasını açıyoruz ve oradaki HES kodlarını sorguluyoruz. O sorguda toplu taşımada seyahat edebilirsiniz diyorsa başka sorular soruyor ve biletinizi keserek gönderiyoruz. Ancak sabahtan beri gelen her 10 yolcudan 7’si seyahat edememekle karşı karşıya. Ya aşıları olmadı, oldu, aşıyı protesto ettiler ya da yerli aşıyı bekliyorlar. Dolayısıyla beklediğimizden farklı bir durum oldu. Hiçbir şekilde bilet düzenleyemiyoruz. Çünkü bu konuda yaptırımlar çok yüksek. Biz de kurallara uymak zorundayız.
Kontrolümüz altında olduğunu düşünen yolcular var. ‘Sürekli sizinle geliyoruz, bir kez olsun görmezden gelin’ diyenler var. Ama onlara durumu anlattığımızda biraz sakinleşiyorlar. ‘Bugün ilk gün bir şey olmayacak’ diyen çok kişiye rastlıyoruz. Henüz kimse kabul etmedi” dedi.

“YİNE OLMAM GEREKİRSE, YAPACAĞIM”

AŞTİ’ye bir yakınını gönderen Ramazan Selvi, “Şu anda devletimizin çalışmalarını çok hoş karşılıyoruz. Olması gerekeni yapıyorlar. Elbette büyüklerimiz, cumhurbaşkanımız, sağlık bakanımız, doktorlarımız Türk milleti için çalışıyor. Bize zarar verecek bir şey yapacaklarına inanmıyorum. Zorunlu hale gelmeden önce iki doz aşı yaptırdım. Tekrar olmak zorundaysam, olacağım.”

“2 GÜN ÖNCE PCR TESTİ YAPTIM, İKİSİ DE GEÇTİ”

Öğrenci olduğu şehir olan İstanbul’a Yüksek Hızlı Tren ile seyahat etmek için YHT istasyonuna gelen Batuhan Haberal, “Bence olması gereken bir uygulama. Sonuçta aşılamayı teşvik ediyor. Yanınızda oturan kişinin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu konuda sizi daha rahat ettirecek bir uygulama. 2 gün önce PCR testi yaptırdım ve 2 aşıda yapıldı” dedi.

“HERKESİN BİLİNÇLİ OLUP AŞI YAPTIRMASINI İSTİYORUM”

İstanbul’a ablasına giden bir vatandaş, “Bence mantıklı çünkü iki doz aşı oldum. Korona tehdidi oluşturan insanlarla seyahat etmek istemiyorum. Herkesin bilinçli ve aşılı olmasını istiyorum. “Bence bu açıdan mantıklı” dedi.

Sürekli test edildiğini belirten yolcu Turgut Kızıltaş, “Kontrol edilebilirse iyi bir uygulama olur. Ama halkımızın da aynı şeyi yapacağını sanmıyorum. İş için çok seyahat ediyorum ama birçok bölgede maskeye bile dikkat edilmiyor. Çocuğumun rahatsızlığı nedeniyle 55 gün hastanede yatış yaptık. İnsanların Covid-19’dan ne kadar acı çektiğini yakından gördüm. Daha önce umursamayanlardandım. Hemen aşılarımı yaptırdım, gerekli tetkikleri yaptırdım, tetkiklerimi düzenli yaptırdım. Yine de başkaları benim yüzümden acı çekmesin diye. Bu uygulamanın faydalı olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde bu dönemi kapanmadan atlatacağız” dedi.

Zorunlu PCR testi uygulamasını değerlendiren özel bir sinema salonunun yöneticisi Nazlı Günzalp, “Personelimiz girişlerde seyircilerden HES kodları alıyor. Daha sonra herhangi bir risk yoksa aşı tamamlanmışsa içeriye alınırlar. Bugün bir izleyicimiz ile buluştuk maalesef aşısı yapılmadı, kavuşamadık. Kamu güvenliği için herkesin aşı olması gerekiyor. Güzel bir uygulama” dedi. (İHA)

Ankara Aydın hastanesi HES kodu İçişleri Bakanlığı istanbul konseri korona öğrenci protestosu Ramazan Sağlık sinema salonu uçak uygulaması

PCR testi gereksinimi başladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK