‘Sağlıkçılar, şiddet nedeniyle ülkeden gitmek istiyorlar’

‘Sağlıkçılar, şiddet nedeniyle ülkeden gitmek istiyorlar’

28
0
PAYLAŞ

‘İlaçlar şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor’

‘İlaçlar şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor’

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, “Sağlıkta son 19 yıldır uygulanan dönüşüm politikaları sonucunda hükümet sağlık çalışanlarını şiddete maruz bıraktı. Sağlıkçılar ülkeyi terk etmek istiyor” diyerek sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, soru önergesi olarak.

'İlaçlar şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor'

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, sağlık çalışanlarının yaşadıkları şiddet nedeniyle ülkeye girmek istediklerini belirterek, Edremit Acil Servis’te görev başındayken şiddete uğrayan Nurcan Özaslan’ı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. yakın zamanda.

“ÜLKEDEN GİTMEK İSTİYORLAR”

Aytekin, “Hükümet son 19 yıldır sağlıkta dönüşüm politikaları sonucunda sağlık çalışanlarını şiddete maruz bıraktı. Bir kamu hakkı olan sağlık hakkı, devletin elinde performansa dayalı çalışan kalitesi bozulan bir hizmete dönüşmüştür. Ticari kaygılarla yaklaşılan sağlık hakkı, içeriği boşaltılan ve sağlık çalışanlarını hedef alan bir sistem haline geldi. Sağlık çalışanları ülkeyi terk etmek istiyor” dedi.

“SAĞLIK İÇİN ŞİDDET DURDURULMAZ”

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin bitmediğini ifade eden Aytekin;

“Kanun sağlık çalışanını korumuyor. Yaptırım gücü olmayan yasalar sağlık profesyonellerini mağdur ediyor. CİMER’e yapılan şikayetler neticesinde sorgusuz sualsiz savunma talep edilmektedir.

Sağlık Bakanı Koca, meslektaşını korumak yerine şiddet uygulayanları koruyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecindeyiz. Baş edemedikleri salgın nedeniyle yaşlılarımız her geçen gün hayatını kaybediyor. Öte yandan şiddet durdurulamaz.

En son Balıkesir’in Edremit ilçesinde acil serviste doktor olan Nurcan Özaslan şiddet gördü. Parmağı kırık. Gösterişli cezalar işe yaramaz. Her saat 1 sağlık görevlisi şiddete maruz kalıyor.”

“İÇERİĞİNE BAKMADAN ANINDA SAVUNMA İSTİYOR”

Balıkesir genelinde birçok branşta doktor bulunmadığını belirten CHP’li Aytekin, “Doktorlar şiddet, aşırı iş yükü, güvensizlik ve özlük hakları yetersiz olduğu için çalışamıyor. Basitçe söylemek gerekirse Balıkesir’de onkolog yok. Romatolog yok. Yaş ortalamasının yüksek olduğu Körfez bölgesinde kalp damar cerrahı bulunmuyor. Ancak bakan, içeriği ne olursa olsun her CİMER şikayetiyle uğraşmak yerine derhal savunma istiyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin

“BİZ SORUNLARI BAKANA BAĞLADIK, SAYGINLIĞINI GÖRECEK”

“Alkışladığınız sağlık çalışanlarını şiddete kurban ediyorsunuz” diyen Ensar Aytekin sözlerini şöyle tamamladı;

“İlaçlar ve doktorlar ülkeyi terk etmek istiyor. 36 saatlik nöbete rağmen haklarını alamıyorlar. Covid salgını nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanları halen görev şehidi sayılmıyor.

Vatandaşların e-nabız üzerinden randevu almalarını sağlayan sistem kolaylık olacak gibi görünüyor. Ancak her 3 dakikada bir randevu verilmektedir. Yani hastaya ayrılan süre sadece 3 dakikaya düşüyor. Bu kadar kolay olan şey, inanılmaz.

Bu ve benzeri sorunları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ilettik. Gerçekten samimi mi, gerçekten sağlık çalışanlarının haklarını mı koruyor, yoksa sadece bakıp göreceğiz.

Sağlık görevlileri öldükten sonra hastanelere adlarının verilmesini istemiyorlar, hayattayken haklarının korunmasını istiyorlar!”

Corona'dan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı 445'e yükseldi ilginizi çekebilir Corona’dan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı 445’e yükseldi

Balıkesir CHP Corona kurbanı Sağlık Bakanı Türkiye

‘İlaçlar şiddet nedeniyle ülkeyi terk etmek istiyor’

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK