SMA hastası Ela’nın 11 ayı kaldı

SMA hastası Ela’nın 11 ayı kaldı

31
0
PAYLAŞ

SMA hastası Ela’nın 11 ayı kaldı

SMA hastası Ela’nın 11 ayı kaldı

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde yaşayan Ece (26) ve Hüseyin Beyazgül’ün (31) 9 aylık kızları Ela, SMA Tip 1 hastalığı ile mücadele ediyor. 4.5 aylıkken teşhis konulan küçük kızın tedavisi için 2 milyon 200 bin dolara ihtiyacı olan aile, marketlerde tezgahlar kurarak para kazanmaya çalışıyor. Anne Ece Beyazgül, ilçe halkının da katkısıyla paranın yüzde 18’ini tamamladıklarını belirterek, geri kalanını tamamlamak için 11 ayları olduğunu söyledi.

SMA hastası Ela'nın 11 ayı kaldı

Gümüşhacıköy’de yaşayan satış temsilcisi Ece Beyazgül ile esnaf Hüseyin Beyazgül 2 yıl önce evlendi. Bir süre sonra çiftin kızı Ela dünyaya geldi. Ancak çocuklarındaki farkı hisseden aile, küçük kızı hastaneye götürüp kontrol ettirdi.

4.5 aylık Ela’ya doktorlar SMA Tip 1 teşhisi koydu. Aile, Türkiye’de tedavisi olmayan ve bazı ülkelerde tedavisi mümkün olan hastalığı aramaya başladı. Aynı hastalığa sahip çocuğu olan ailelerle görüşerek bilgi alan Ece Beyazgül, en uygun tedavinin Dubai’de yapıldığını öğrenerek hastaneye başvurdu.

VALİ YARDIM KAMPANYASI İZNİ

Dubai’deki hastane küçük kızın tedavisi için 2 milyon 2 bin dolar isteyince çaresiz Beyazgül ailesi, yardım kampanyası başlatmak için Amasya Valiliği’ne başvurdu.

Valilikte 18.08.2021 tarihinden itibaren aileye bir yıl süreyle bağış toplama izni verdi. Paranın yüzde 18’i ilçedeki vatandaşlardan yardım alınarak toplandı.

Kalan miktarı bulmak için hayırseverlerin yardımını bekleyen aile, esnafın kendilerine verdiği yiyecek, oyuncak ve giyecek gibi malzemeleri çarşıda tezgah açarak satmaya başladı.

“SADECE 11 AYIMIZ VAR”

Kızının hastalığı nedeniyle işini bırakmak zorunda kalan Ece Beyazgül, kızının tedavi olması için her şeyi yaptıklarını söyledi.

Haftanın 2 günü pazarda tezgah açtıklarını belirten genç kadın, “Kızıma bakmak için işimden ayrılmak zorunda kaldım. Eşim esnaf. Esnafın durumu ortada. Küçük bir kasabada yaşıyoruz. Buna rağmen insanlar ellerinden geleni yapıyorlar ama bu yeterli değil. Herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Kızımın hastalığı her geçen gün daha da kötüleşiyor. Kızım yaşıtları emeklerken başını bile kaldıramıyor. Tedaviye 2 yaşından önce ve 13,5 kg ağırlığında başlanmalıdır. Yani sadece 11 ayımız var. Çocuğumun cihazlara bağımlı olmaması için bu numarayı toplamamız gerekiyor” dedi.

“DEVLETLER İZİN GEÇ VERİYOR”

SMA’lı çocukların ailelerinin zor durumda olduğuna işaret eden Ece Beyazgül, “Esnafın bize bağışladığı yiyecek, oyuncak ve giyim eşyalarını Perşembe günü Merzifon semt pazarında, Cuma günü Gümüşhacıköy’de satmaya çalışıyoruz. . Ancak bu parayı 11 ayda bulmamız imkansız. Valilikler, SMA’lı çocuğu olan aileler için kampanya yapılmasına ya izin vermiyor ya da çok geç izin veriyor. Bu konunun istismara açık olduğunu biliyoruz. Ama devlet büyüklerimizin biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Vali bize izin verdi. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Lütfen duyarlı insanlarımızın bize yardım etmesine izin verin” dedi.

Anne Beyazgül, Ela için şu ana kadar 411 bin dolar toplandığını, 1 milyon 789 bin dolar kaldığını belirtti.

aile AMASYA anne Cuma Dolar Dubai hastane Kadın para Perşembe Türkiye

SMA hastası Ela’nın 11 ayı kaldı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK