Toplu taşımada PCR testi zorunluluğu başlıyor

Toplu taşımada PCR testi zorunluluğu başlıyor

36
0
PAYLAŞ

Toplu taşımada zorunlu PCR testi başlıyor

Toplu taşımada zorunlu PCR testi başlıyor

Toplu taşıma araçlarına PCR testi zorunluluğu getirilmesinin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tedbirlerini artırdı. Aşısız veya hastalığı olan kişiler tarafından özel araçlar hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile yapılacak şehirlerarası yolculuklarda PCR testi negatif olacaktır. Belgelerini ibraz edemeyenlerin seyahatlerine izin verilmeyecektir.

Toplu taşımada zorunlu PCR testi başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “Bazı Faaliyetler İçin PCR Test Zorunluluğu Genelgesi” sonrası tedbirlerini sıkılaştırdı.

6 Eylül’den itibaren aşılanmamış veya hastalığı olmayan kişilerin özel araçlar hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu taşıma araçları ile yapacağı şehirlerarası seyahatlerde PCR testi negatif çıkacak.

Seyahat şirketleri tarafından araca kabul sırasında kişinin aşılı/geçmiş hastalığı (Covid-19 hastalığından sonra bilimsel olarak bağışık sayılan süreye göre) veya en fazla 48 saat önce yapılmış PCR testi negatif olup olmadığı HES kodu ile sorgulanacaktır. Kişi hastalığı geçirmemişse veya aşılanmamışsa veya PCR testi negatifse, seyahat etmesine izin verilmeyecektir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı otomasyon sistemleri arasında da entegrasyon sağlanmıştır. Seyahat edecek vatandaşların HES Kodu Ayarlarını değiştirerek onay vermesi durumunda aşı, bağışıklık ve PCR test sonuçlarının kontrolü Bakanlığın U-ETDS sistemi üzerinden otomatik olarak yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlükleri de saha kontrollerine devam edecek, yolcu taşıyan otobüsler sıkı denetime tabi tutulacak.

Tren yolculuklarında 2 yaşından küçük bebek yolcular için HES kodu aranmayacaktır. 18 yaşından küçük yolcular HES kodu ile biletlerini satın alabilecek ve HES kodu ile trenlerde seyahat edebilecek. 18 yaşını doldurmuş yolcular biletlerini HES kodu ile ve trene binerken alacakları; Aşıları olanlar ve hastalığa karşı bağışıklık kazanmış yolcular, durumlarını HES başvurusundan belgeleyeceklerdir. Aşısız ve enfekte olmayan yolcular, 48 saat öncesine kadar alınan PCR test sonuçlarının negatif çıkması durumunda seyahat edeceklerdir.

İstasyon ve İstasyon girişlerinde HES Kodu kontrolü devam edecektir. YHT kontrol noktalarında ve trenlerde yapılacak kontrol sırasında gerekli belgeleri ibraz edemeyen yolcuların seyahatlerine izin verilmeyecektir. Trende tespit edilirse trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek ve bilet ücreti iade edilmeyecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından havalimanlarında gerçekleştirilen PCR test uygulaması da devam edecek. Dileyen yolcular burada PCR testi yaptırabilir.

Bebek HES kodlu Sağlık Bakanlığı uçağı

Toplu taşımada zorunlu PCR testi başlıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK