TTB: Aşı konusunda ikna dili kullanılmalı

TTB: Aşı konusunda ikna dili kullanılmalı

52
0
PAYLAŞ

TTB: Aşılamada ikna edici bir dil kullanılmalı

TTB: Aşılamada ikna edici bir dil kullanılmalı

TTB, Pandemi Bültenlerinin 14’üncüsünü aşı reddine ve tereddüte ayırdı. Bülteni kamuoyuyla paylaşan TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, “Yönetim halka konuşma dili ve ikna diline sahip olması gerekirken, mevcut sağlık yönetimi tam tersine güvensiz bir ortam oluşturmuştur. Yasaklar ve özgürlükler denkleminde belirsizliği artıran ve toplumu sadece kıskaca sokan dil, açı ve talebin ortaya çıkmasını engellemiştir.”

TTB: Aşı konusunda ikna edici bir dil kullanılmalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, aşı karşıtlığı ve tereddütü geniş çapta değerlendirerek, küresel bir salgında aşının halk sağlığı için bir zorunluluk olduğunun altını çizdi.

“AŞI YENİ ÇEŞİTLERİ ÖNLEMEK İÇİN EN ÖNEMLİ ARAÇTIR”

Ölümlerin endişe verici boyutlara ulaştığını hatırlatan Ökten, “Aşı eşitsizliğini ortadan kaldırarak aşının hızla yaygınlaşması, insanları bu salgından korumak ve yeni endişe verici varyantların ortaya çıkmasını engellemek için en önemli araçtır. Türkiye’de ve dünyada vaka ve ölümlerdeki artışın endişe verici olduğu ve aşı çalışmalarının hızlandırılmasının hayati önem taşıdığı resmi verilerde bile görülüyor.

ŞEFFAF BİLGİLERLE ŞEFFAF OLABİLİR

Salgının başlangıcından bu yana yanlış yürütülen yanlış pandemi politikalarının yönetime olan güveni sarstığını, aşıya karşı artan tereddütlerin endişe verici boyutlara ulaştığını kaydeden Ökten, şunları kaydetti:

“Aşı ve aşı karşıtı kampanyaların tutarsız açıklamaları, veriler şeffaf bir şekilde paylaşılmadığında daha da etkili oluyor. Ne yazık ki Sağlık Bakanlığı’nın ve hükümetin aşı tereddütlerini ortadan kaldıracak bir politikası ve isteği yok. Yönetimin dili ikna dili olmalı iken, mevcut sağlık yönetimi, tam tersine, belirsizliği artıran ve toplumu sadece yasaklar ve özgürlükler denkleminde zor durumda bırakan bir dille güvensiz bir ortam yaratmış, bunun önüne geçilmiştir. sağlık bakış açısının ve talebin ortaya çıkışı.”

Toplumun doğru bilgiye ulaşmasının güven duygusunu ve karar süreçlerine katılımını artıracağını belirten Ali İhsan Ökten, “Toplumun aşıya katılımı, toplumun bilimsel bilginin tabi olduğu güveni ile sağlanabilir. bağımsız denetime tabi tutulacağını ve salgınla mücadelede alınacak tüm tedbirlerin katıldığı süreçler tarafından belirleneceğini ifade etti. Aşıya kendi çabalarıyla ulaşmak yerine yaygın aşı kampanyalarıyla aşıyı insanlara ulaştırmanın önemli olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye

TTB: Aşı konusunda ikna edici bir dil kullanılmalı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK