TTB üyesi Yaman: Bakanlığın risk haritası gerçeği yansıtmıyor

TTB üyesi Yaman: Bakanlığın risk haritası gerçeği yansıtmıyor

28
0
PAYLAŞ

TTB Üyesi Yaman: Bakanlığın risk haritası gerçeği yansıtmıyor

TTB Üyesi Yaman: Bakanlığın risk haritası gerçeği yansıtmıyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu üyesi Programcı Güçlü Yaman, Sağlık Bakanlığı’nın risk haritasında açıkladığı vaka sayısının gerçek rakamlarla uyuşmadığını söyledi. Yaman, iddiasına örnek olarak Antalya’yı gösterdi.

TTB Üyesi Yaman: Bakanlığın risk haritası gerçeği yansıtmıyor

TTB Pandemi Çalışma Grubu üyesi Güçlü Yaman, Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı risk haritalarının diğer ülkelerdekilerle aynı anlama gelmediğini söyledi. Bakanlığın yayınladığı risk haritasında, iller arasındaki insidans (sağlıklı kişilerin belirli bir zaman içinde belirli bir hastalığa yakalanma olasılığını gösteren kriter) farkını görsel olarak algılamanın mümkün olmadığına işaret etti.

Yaman, “Diğer ülkelerden de bilindiği üzere illerde uygulanacak tedbirlerin düzeyini ayarlamak için yüz bindeki vaka sayısını gösteren haritalar kullanılıyor. Vakalar artarsa, önlemler daha sık hale gelir ve bunun tersi de geçerlidir. Bizim için ise salgınla ilgili bir şeyler yapılıyormuş gibi bir atmosfer yaratmaktan başka bir şey yapmıyor. En iyi ihtimalle Sağlık Bakanı’nın tweetlerine konu olabilir.”

Yaman, bazı illerde hastanelerden alınan bilgilerle açıklanan vaka sayılarının gerçek rakamlarla eşleşmediğini Antalya’dan örnek verdi. Antalya’da Şubat ayının sonundan bu yana bulaşıcı hastalıklardan vaka ve ölüm sayıları arasında uyum olmasına rağmen Temmuz ayından bu yana bu dengenin değiştiğine ve resmi vaka sayısının yerinde kalmaya devam ettiğine dikkati çekti. bulaşıcı hastalık ölümleri Nisan dalgasından iki katına çıktı.

“VAKA SAYISI ÇOK YÜKSEK, YAPILAN ÖZEL BİR ŞEY YOK”

Yüz binde 50’nin altında vaka sayısı olan illerde bu rakamlara ulaşmak için diğer illerden farklı bir şey yapılmadığına işaret eden Yaman, “Örneğin 4 ilde 100 bine düşen vaka sayısı Rize, Bingöl. , Batman ve Bayburt 400’ün üzerinde. Bu çok yüksek bir rakam. İzmir, Antalya, Muğla ve Aydın’da 100 bine düşen vaka sayısı 50’nin altında. Birinde vaka sayısı diğerinin 10 katından fazla olan bu yerlerde özel bir şey yapılmadı.” haritanın hazırlanma şekli ve vaka sayısı azalmış gibi gösterilen illerin turizm illeri olduğu ortaya çıktı.

“TEŞT RAKAMLAR GERÇEK SAYILARLA UYUMUYOR”

Yaman, çok önemli bir diğer sorunun da açıklanan rakamların ne kadar doğru olduğuyla ilgili olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: . İzmir’in vaka sayısının üç katı olan Gaziantep’te ölümler İzmir’in yarısı kadar arttı. Ayrıca İzmir’de aşılanma oranı Gaziantep’e göre daha yüksektir. Hastanelerden alınan bilgiler de bazı illerde bildirilen vaka sayısının gerçek rakamlarla uyuşmadığını gösteriyor. Antalya bu konuda verebileceğim en somut örnek” dedi.

ANTALYA’DA ÖNEMLİ VERİLER

SÖZCÜ için Antalya ile ilgili istatistikleri incelerken çok ilginç sonuçlara ulaştığını belirten Güçlü Yaman, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki ölümleri bir süredir internet sitesinde yayınladığını hatırlatarak, “Bulaşıcı salgınları görmek mümkün. Antalya’da hastalıktan ölümler burada. Hazırladığım çizelgede resmi vaka sayılarını bulaşıcı hastalık ölümleriyle karşılaştırdım. Belirtmek gerekir ki Şubat ayının sonundan itibaren vaka sayıları ile bulaşıcı hastalıklardan ölümler arasında uyum var. Vakaları artmaya başladıktan birkaç hafta sonra bulaşıcı hastalık ölümleri artmaya başlıyor, düştüğünde de benzer bir durum var. Temmuz ayının ikinci yarısında, bulaşıcı hastalık ölümleri Nisan dalgasından iki katına çıkarken, resmi vakalar sayılmaya devam ediyor.”

Güçlü Yaman’ın belediyelerden aldığı verilerle SÖZÇÜ için hazırladığı risk haritası.

Güçlü Yaman’ın SÖZCÜ için Antalya verileriyle hazırladığı istatistikler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüs tablosunu paylaştı!  İşte 28 Ağustos 2021 vaka ve ölüm sayıları... ilginizi çekebilir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüs tablosunu paylaştı! İşte 28 Ağustos 2021 vaka ve ölüm sayıları… Corona'dan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı 445'e yükseldi ilginizi çekebilir Corona’dan hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı 445’e yükseldi

Antalya Aydın Batman BAYBURT Bingöl Gaziantep internet izmir Muğla risk haritası Rize Sağlık Sağlık Bakanlığı Sözcüsü

TTB Üyesi Yaman: Bakanlığın risk haritası gerçeği yansıtmıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK