Turkovac aşısı ne zaman çıkacak? Turkovac inaktif aşı mı?

Turkovac aşısı ne zaman çıkacak? Turkovac inaktif aşı mı?

352
0
PAYLAŞ

Turkovac aşısı ne zaman çıkacak? Turkovac inaktive aşı mıdır?

Turkovac aşısı ne zaman çıkacak? Turkovac inaktive aşı mıdır?

Yerli aşı olan Turkovac’ın Faz çalışmaları devam ederken acil kullanım için başvuru aşamasına geldiği açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Turkovac aşısının onay alması halinde Ekim ayında seri üretime geçeceğini duyurdu. Yerli aşı Turkovac tıpkı Sinovac gibi inaktif olacak.

Turkovac aşısı ne zaman çıkacak?  Turkovac inaktive aşı mıdır?

Türkiye’de aşılama süreci tüm hızıyla devam ederken, yerli aşı olan Turkovac’ta son adımlar atılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son durum hakkında bilgi verdi.

TURKOVAC AŞISI NE ZAMAN KULLANILACAK?

* Yerli aşımız Turkovac acil kullanım için başvuru aşamasına gelmiştir. Turkovac aşılarımız bugün ikinci bir tesiste seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onaylanırsa Ekim ayında seri üretime başlayacağız.

TURKOVAC AŞISI İNAKTİF Mİ, mRNA MI?

Erciyes Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri tarafından geliştirilen yerli bir aşı olan Turkocav, Sinovac gibi inaktif tiptedir.

TURKOVAC AŞISININ YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmasının devam ettiği 5 merkezden biri olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde gönüllülerin aşıları devam ediyor. Kayseri Şehir Hastanesi’nde şu ana kadar 36 kişiye aşı yapıldı, 650 kişi gönüllü olmak için başvuruda bulundu. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, aşı yapılan 36 kişide herhangi bir yan etki görülmezken, sürecin iyi bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Toker, “TURKOVAC aşısını Faz-3 çalışması olarak sürdürüyoruz. Türkiye’de birçok merkezde eş zamanlı olarak başladı. Şu ana kadar 650 başvurumuz var. E-nabız üzerinden aşı randevusu alıyormuş gibi başvuru yapabilirsiniz. Bu insanlara tek tek dönüyoruz. Kişilerin bu süreçte covid olup olmadığı veya normal aşı takviminde başka bir aşı ile aşılanıp aşılanmadığı sorgulanmaktadır. Sonrasında herhangi bir kronik hastalığı olup olmadığını, aşıya engel olup olmadığını planlıyoruz ve randevu alarak hastanemizi arıyoruz. Şu ana kadar 36 gönüllümüze TURKOVAC aşısı yaptırdık ve herhangi bir yan etki görmedik. Süreç çok güzel geçti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor.”

aşı randevusu Ekim Erciyes Üniversitesi Kayseri mRNA Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı Sinovac Türkiye

Turkovac aşısı ne zaman çıkacak? Turkovac inaktive aşı mıdır?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK